Pogotowie dla zadłużonych
facebook
 • Finał konkursu „Żyj finansowo!” za nami!
  Zwycięzcami zostali: 1. Jeremi Polaczkiewicz – Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 5, Częstochowa, 2. Kamila Morawska – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Fr. Stefczyka, Czernichów, 3. Alicja Sobecka – I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga, Kościan. Zwycięzcom gratulujemy! Fotorelacja na stronie Projektu.

  Finał konkursu „Żyj finansowo!” za nami!

  czytaj więcej
 • Finał XIII edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” „Dzieje pieniądza polskiego 1918-2018”
  I miejsce – Rafał Paluchowski – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej, II miejsce – Marcelina Skalna – Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Bolesławcu, III miejsce – Szczepan Gołota – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej.

  Finał XIII edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” „Dzieje pieniądza polskiego 1918-2018”

  czytaj więcej
 • Zespół SKEF

  Film o działalności SKEF

  czytaj więcej
Sonda

Czy uważasz, że edukacja finansowa powinna znaleźć się w programach nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Twój 1% wspiera edukację finansową i fundusz stypendialny

baner.cdr

 

SKEF członkiem ECDN

PORADNIKI

Zalety konta internetowego

Wyjście z zadłużeniaMOJE PIENIĄDZE

Życie bez długów – upadłość konsumencka

Znowelizowana ustawa dotycząca upadłości konsumenckiej święci wielkie triumfy. Od początku 2015 roku, kiedy zaczęła obowiązywać – z dobrodziejstwa ustawy skorzystało do września br. ponad 10 tys. zadłużonych. W pierwszym roku sądy orzekły 2112 upadłości, w 2016 roku 4434 upadłości. Należy podkreślić, że tak naprawdę za tymi suchymi danymi kryją się losy nie pojedynczych osób a całych rodzin dotkniętych skutkami wykluczenia finansowego, żyjących na marginesie życia społecznego, zmagających się z problemami zdrowotnymi spowodowanymi długami. Z danych statystycznych wynika, że liczba upadłości wciąż rośnie, przyjmuje się, że ilość ta wzrośnie do 10 tys. rocznie.

Sukces Ośrodków Doradztwa SKEF

Mamy niemałą satysfakcję, że Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego SKEF uczestniczyły w opracowaniu blisko 200 wniosków o upadłość, wśród których jedynie 9 zostało przez sądy oddalone. Na przykładzie Ośrodka w Warszawie, gdzie opracowano dla klientów ponad 100 wniosków o upadłość (2 zostały oddalone, 1 odrzucony, czyli nie został rozpoznany pod kątem merytorycznym), można stwierdzić, że 98 proc. wniosków kończy się uzyskaniem orzeczenia o upadłości. O reakcji osób, które otrzymały upadłość można przeczytać tu pogotowiedlazadluzonych.pl.

Jak długo trwa postępowanie w zakresie upadłości konsumenckiej?

Z naszego doświadczenia wynika, że rozpatrzenie wniosku może zakończyć się orzeczeniem wydanym w trybie zaocznym już po 2 tygodniach od momentu jego złożenia. Najczęściej jednak w tym terminie sąd powiadamia o rozprawie i wyznacza miesięczny termin wizyty w sądzie.

Po uzyskaniu orzeczenia syndyk, przydzielony przez sąd, przystępuje do weryfikacji listy wierzycieli i sprzedaje majątek upadłego. Po spieniężeniu całości majątku upadłego, jaki został zgłoszony przez wnioskodawcę do tzw. masy upadłości, następuje drugie orzeczenie sądu dotyczące planu spłaty wierzycieli. Ten etap trwa ok. roku i nie ma większego znaczenia, czy upadły miał np. mieszkanie, czy wręcz przeciwnie, był całkowicie pozbawiony majątku. Podczas pierwszego etapu postępowania, które trwa zwykle ok. roku, do czasu orzeczenia dot. planu spłaty syndyk zajmuje wynagrodzenie upadłego.

Plan spłaty

Plan spłaty zakłada, że przez okres 12, 24 lub 36 miesięcy upadły będzie wnosił na poczet swoich zobowiązań – określoną kwotę. Przy jej określeniu sąd będzie brał pod uwagę dochody uzyskiwane przez upadłego, bez względu na wysokość zobowiązań. Po zrealizowaniu w terminie planu spłat sąd spotyka się po raz trzeci i orzeka o oddłużeniu – pozostałe długi tej osoby zostają umorzone.

Pomoc zadłużonym przy składaniu wniosku

Osobom, które chciałyby złożyć wniosek do sądu upadłościowego Ośrodki Doradztwa Finansowego służą bezpłatną pomocą. Dane adresowe i godziny przyjęć tu Pogotowie dla zadłużonych.

Relacja z wycieczki do Lwowa i Podola laureata konkursu „Franciszek Stefczyk dawniej i dziś”

18.09.2017

Jako laureat konkursu, organizowanego w 2017 roku przez SKEF, pod hasłem „Franciszek Stefczyk dawniej i dziś” pragnę podzielić się wrażeniami z wycieczki do Lwowa, którą odbyłem wraz z żoną w okresie od 23 sierpnia do 27 sierpnia 2017 r.

         

Wycieczka miała swój początek i koniec na Placu Defilad w Warszawie. Wycieczkę prowadziło Biuro Podróży „Tourist Polska” z Warszawy z obsługą pilota oraz lokalnych przewodników. Po przekroczeniu granicy na przejściu Ravenna w pobliżu Rawy Ruskiej, dalsza podróż wiodła do Lwowa i dalej na Podole.

I tak kolejno przebyliśmy przez: Lwów, Stanisławów, Buczacz, Kamieniec Podolski, Chocim, Skała Podolska, Zbaraż, Krzemieniec, Poczajów, Olesko, Wiśniowiec, Żółkiew, Okopy, Trembowla, Złoczów, Tarnopol.

Zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem miało miejsce w hotelach Lwowa i Krzemieńca. Duże znaczenie pozostawił spacer Wałami Hetmańskimi oraz rynkiem, podziwiając ratusz, pałace, piękne kamieniczki, Operę Lwowską, Katedrę Łacińską, pomnik A. Mickiewicza, świątynie różnych obrządków. Niezapomniane wspomnienia pozostały także po innych miastach np. pozostałości rodzinne wraz z muzeum J. Słowackiego w Krzemieńcu, Ławra Poczajowska – miejsce pielgrzymek europejskich prawosławnych i grekokatolików (klasztor, cerkwie z pięknymi ikonami, ikonostasami i cudowną ikoną Matki Bożej Poczajowskiej), zamki, pałace, twierdze obronne, rynki z ratuszami kamienicami w Buczaczu, Chocimiu, Stanisławowie, Kamieńcu Podolskim, Zbarażu, Olesku, Skale Podolskiej.

Ostatniego dnia wycieczki odwiedziliśmy zmarłych i poległych Polaków, zasłużonych w walkach o wolność, a także w dziedzinie nauki, literatury i sztuki spoczywających na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Odwiedziliśmy również grobowiec Franciszka Stefczyka na Cmentarzu Łyczakowskim, zanosząc w jego intencji szczere modlitwy, robiąc też pamiątkowe zdjęcia. Mile i pożytecznie odbyta wycieczka na długo pozostanie w naszej świadomości.

Łączymy wyrazy wdzięczności, życzliwości i powodzenia w kontynuacji Waszej działalności – Czesław Kaszubiak z żoną Jadwigą. Koszalin 2017.09.08