Pogotowie dla zadłużonych
facebook
 • Vademecum kredytobiorcy
  Chcesz kupić mieszkanie, samochód, sprzęt AGD na kredyt - przeczytaj koniecznie!

  Vademecum kredytobiorcy

  czytaj więcej
 • Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych
  Innowacyjny program edukacji finansowej dla dzieci od I do III klasy szkoły podstawowej. Zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem w celu wdrożenia programu w Waszej Szkole.

  Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych

  czytaj więcej
 • Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?
  Dawniej monety wytwarzano używając cennych kruszców m.in. złota lub srebra. Po wprowadzeniu monet do obiegu zdarzało się, że niektórzy obrzynali z krawędzi warstwę metalu, którą następnie topili i przerabiali na nowe monety. W celu wykrycia i uniknięcia tego typu fałszerstw zaczęto więc stosować rowki na krawędziach monet.

  Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?

  czytaj więcej
 • „Pecunia non olet” czyli pieniądz nie cuchnie
  To powiedzenie cesarza rzymskiego Wespazjana. Słowo „pecunia” (pieniądze pochodzi od „pecus” oznaczającego bydło rogate, którym w dawnych czasach płacono za inne towary. Oczywiście, to pierwotne płacidło było stosunkowo problematyczne, gdyż bydło mogło zachorować i … niemiło pachniało – w przeciwieństwie do pieniędzy, o czym właśnie dwuznacznie mówiło powiedzenie Wespazjana.

  „Pecunia non olet” czyli pieniądz nie cuchnie

  czytaj więcej
 • Baner SKEF
  W czerwcu obchodziliśmy 20-lecie działalności SKEF. Nasze cele od lat niezmienne: inicjowanie, prowadzenie i wspieranie działań na rzecz edukacji finansowej, pomoc zmagającym się z problemem nadmiernego zadłużenia, w szczególności składającym wnioski o upadłość konsumencką, edukacja finansowa, prowadzenie działalności charytatywnej.

  20 lat minęło jak jeden dzień! Film o działalności SKEF

  czytaj więcej
 • 51de00de48da86675fef3811e53c757e
  Czy wiesz, że we Włoszech jest najwięcej fałszowanych euro. Najczęściej fałszowaną monetą jest 2 euro. Jak rozpoznać prawdziwą od fałszywej? Należy użyć magnesu. Prawdziwą monetę magnes przyciągnie, fałszywą nie.

  Czy wiesz, że...

  czytaj więcej
 • Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów
  Moja tragiczna historia zaczęła się w 2006 roku. Wtedy sprzedałam mieszkanie i kupiłam wymarzony dom. Na jego remont zaciągnęłam kredyt 150 tys. zł denominowany we frankach. Gdy moja firma upadła, zmuszona byłam sprzedać dom za 430 tys. zł, jednak po rozliczeniu się z bankiem okazało się, że nic z tej kwoty nie zostało. I tak zostałam bez mieszkania a z długami. Rozpacz.

  Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów

  czytaj więcej

Senior na plus 2! Warsztaty z edukacji finansowej dla osób 55 plus

 

stopka-senior-na-plus-2-bmp

Zakończenie projektu „Senior na plus 2! Warsztaty z edukacji finansowej dla osób 55 plus”

30 czerwca 2017 r. zakończyła się realizacja drugiej edycji projektu „Senior na plus 2! Warsztaty z edukacji finansowej dla osób 55 plus”. Projekt był prowadzony w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. Celem głównym projektu była poprawa świadomości w grupie 300 seniorów (w wieku 55 plus), uczestników warsztatów w projekcie „Senior na plus 2!”, w zakresie możliwości bezpiecznego posługiwania się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi oraz budowania i ochrony własnej wiarygodności finansowej. Cele szczegółowe projektu były następujące:

 • Rozwój wiedzy i umiejętności w zakresie znajomości i posługiwania się podstawowymi instrumentami operacji bezgotówkowych w grupie 300 uczestników warsztatów „Senior na plus 2!”.
 • Rozwój wiedzy i umiejętności w zakresie budowania pozytywnej historii kredytowej, ochrony przed kradzieżą tożsamości i wyłudzeniami w grupie 300 uczestników warsztatów „Senior na plus 2!”.
 • Uświadamianie 300 uczestnikom warsztatów, podstawowych zasad bezpieczeństwa dotyczących obrotu bezgotówkowego oraz ochrony przed kradzieżami tożsamości i wyłudzeniami kredytów.

Grupę docelową projektu stanowili seniorzy, mężczyźni i kobiety w wieku 55 lat i więcej, głównie słuchacze/uczestnicy zajęć Uniwersytetów III Wieku, Centrów Aktywności Seniora, Klubów Seniora, ośrodków CARITAS, Bibliotek i innych organizacji, które adresują swoje działania na rzecz seniorów.

Zakładane rezultaty projektu zostały zrealizowane i osiągnięte 308 seniorów i seniorek w wieku 55 plus, wzięło udział w warsztatach „Senior na plus 2!”, w zakresie możliwości bezpiecznego posługiwania się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi oraz budowania i ochrony własnej wiarygodności finansowej. Działania odbywały się zgodnie z harmonogramem.

Realizacja warsztatów „Senior na plus 2! Warsztaty z edukacji finansowej dla osób 55 plus”

Ośrodek Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego w Warszawie (woj. mazowieckie) – 16.06.2016 r.

Caritas Archidiecezji Gdańskiej ul. Jesionowa 6 a Gdańsk – uczestnicy członkowie Fundacji Żyć Godnie z Kolnika (woj. pomorskie) – 7.06.2017 r.

     

Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze – oddział ogniwo Kęty (woj. małopolskie) – 29.05.2017 r.

     

Biblioteka publiczna w dzielnicy Wola w Warszawie (woj. mazowieckie) – 16.05.2017 r.

     

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu ( woj. pomorskie) – 12.05.2017 r.

     

Gminny Ośrodek Kultury w Rossoszu ( woj. lubelskie) – 11.05.2017 r.

     

Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach ( woj. małopolskie) – 27.04.2017 r.

     

Miejska Biblioteka w Sopocie (woj. pomorskie) filia nr 5 „Koc i Książka” ul. Kazimierza Wielkiego 14 – 27.04.2017 r.

     

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce (woj. małopolskie) – 26.04.2017 r.

     

 

Uniwersytet III Wieku Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej  (woj. lubelskie)- 20.04.2017 r.

     

Miejska Biblioteka w Sopocie (woj. pomorskie) filia nr 7 Broadway ul. Kolberga 9 – 20.04.2017 r.

     

Ośrodek Pomocy Społecznej  w dzielnicy Białołęka ul. Porajów 14 Warszawa (woj. mazowieckie) – 19.04.2017 r.

     

Biblioteka Publiczna w dzielnicy Ochota w Warszawie (woj. mazowieckie) – 11.04.2017 r.

     

Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach (woj. małopolskie) – 7.04.2017 r.

     

Urząd Gminy Nadarzyn. Rada Seniorów Gminy Nadarzyn (woj. mazowieckie) – 5.04.2017 r.

Fundacja im. Marszałka M. Nawary – Dom Wiejski w Batowicach (woj. małopolskie) 4.04.2017 r.

     

Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim (woj. lubelskie) – warsztaty w Remizie SP Rzeczyca 4.04.2017 r.

     

Biblioteka Publiczna w dzielnicy Żoliborz w Warszawie (woj. mazowieckie) – 31.03.2017 r.

     

Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim ( woj. lubelskie) – 28.03.2017 r.

     

Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach (woj. małopolskie) – 28.03.2017 r.

     

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej –  Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Gdyni (woj. pomorskie) – 27.03.2017 r.

     

Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wola w Warszawie (woj. mazowieckie) – 23.03.2017 r.

     

Fundacja Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Forum. Klub dla osób w podeszłym wieku ul. Przemyska w Gdańsku (woj. pomorskie) – 23.03.2017 r.

     

Fundacja Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Forum. Klub seniora dla osób w podeszłym wieku ul. Stajenna w Gdańsku (woj. pomorskie) – 21.03.2017 r.

     

Uniwersytet Trzeciego Wieku „Akademia Prądnicki Senior” w ramach Stowarzyszenia PRO-AGE w Krakowie (woj. małopolskie) – 20.03.2017 r.

     

Biblioteka publiczna w dzielnicy Włochy w Warszawie (woj. mazowieckie) – 20.03.2017 r.

     

Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Centrum im. Św. Siostry Faustyny w Rumii  (woj. pomorskie) – 17.03.2017 r.

     

Gminne Centrum Kultury i Sportu Piszczac (woj. lubelskie) – 16.03.2017 r.

     

 

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej w dniu 1 stycznia 2017 roku rozpoczęło realizację projektu edukacyjnego pt: „Senior na plus 2! Warsztaty z edukacji finansowej dla osób 55 plus”. Jest to druga edycja projektu, który poprzednio cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców. W ramach projektu zamierzamy prowadzić bezpłatne warsztaty edukacyjne dla seniorów (osób po 55 roku życia). Tematyka zajęć będzie dotyczyć zagadnień w zakresie bezgotówkowych instrumentów płatniczych oraz budowania wiarygodności finansowej.

Głównym celem projektu jest poprawa świadomości seniorów (w wieku 55 plus) w zakresie możliwości bezpiecznego posługiwania się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi oraz budowania i ochrony własnej wiarygodności finansowej a także ochrony przed kradzieżą tożsamości i wyłudzeniami. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Rekrutacja uczestników w projekcie „Senior na Plus 2 !” odbywa się poprzez zgłoszenia organizacji działających na rzecz seniorów. Jeśli dana organizacja będzie zainteresowana warsztatami zgłasza swój udział do Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. Warsztaty zamierzamy prowadzić od marca 2017 r. do połowy czerwca 2017 r. Działania projektu obejmą grupę 300 seniorów i seniorek na obszarze kilku województw w kraju (małopolskie, mazowieckie, lubelskie, pomorskie).

Zajęcia „Senior na plus 2 ! będą miały formę (1 spotkania) 3 godzinnego warsztatu złożonego z dwóch modułów wypełnionych indywidualnymi i grupowymi ćwiczeniami opartymi na przykładach z życia codziennego. Zajęcia będą prowadzić specjaliści o długoletnim doświadczeniu w zakresie edukacji finansowej i doradztwa konsumenckiego. Uczestnicy zajęć otrzymają materiały szkoleniowe oraz upominek. Zajęcia odbywać się będą w nieodpłatnie udostępnionych salach szkoleniowych organizacji zainteresowanych przeprowadzeniem warsztatów.