Pogotowie dla zadłużonych
facebook
 • Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?
  Dawniej monety wytwarzano używając cennych kruszców m.in. złota lub srebra. Po wprowadzeniu monet do obiegu zdarzało się, że niektórzy obrzynali z krawędzi warstwę metalu, którą następnie topili i przerabiali na nowe monety. W celu wykrycia i uniknięcia tego typu fałszerstw zaczęto więc stosować rowki na krawędziach monet.

  Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?

 • Jubileuszowy Konkurs dla członków SKEF i SKOK – do wygrania nagroda główna 1000 zł
  Konkurs organizowany jest z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej i trwa od 1 sierpnia 2017 do 30 września 2017. Na zwycięzców konkursu czeka: nagroda główna 1000 zł oraz dwa wyróżnienia w kwocie po 500 zł każde. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!!!

  Jubileuszowy Konkurs dla członków SKEF i SKOK – do wygrania nagroda główna 1000 zł

  czytaj więcej
 • Dlaczego współczesne banknoty mają specjalne zabezpieczenia?
  Oczywiście żeby zapobiec fałszerstwom, zarówno drobnym jak i tym na większą skalę, które mogłyby zachwiać gospodarką danego kraju. Taka sytuacja miała miejsce w latach 90 XX w., gdy wyprodukowano miliony super-dolarów - niemal doskonale sfałszowanych banknotów amerykańskich, głównie studolarowych. W związku z tym aresztowano podejrzanych w Wielkiej Brytanii, Rosji, Chinach oraz Syrii. Wiele publikacji na podejrzanego wskazuje Koreę Północną.

  Dlaczego współczesne banknoty mają specjalne zabezpieczenia?

 • Baner SKEF
  W czerwcu obchodziliśmy 20-lecie działalności SKEF. Nasze cele od lat niezmienne: inicjowanie, prowadzenie i wspieranie działań na rzecz edukacji finansowej, pomoc zmagającym się z problemem nadmiernego zadłużenia, w szczególności składającym wnioski o upadłość konsumencką, edukacja finansowa, prowadzenie działalności charytatywnej.

  20 lat minęło jak jeden dzień! Film o działalności SKEF

  czytaj więcej
 • Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów
  Moja tragiczna historia zaczęła się w 2006 roku. Wtedy sprzedałam mieszkanie i kupiłam wymarzony dom. Na jego remont zaciągnęłam kredyt 150 tys. zł denominowany we frankach. Gdy moja firma upadła, zmuszona byłam sprzedać dom za 430 tys. zł, jednak po rozliczeniu się z bankiem okazało się, że nic z tej kwoty nie zostało. I tak zostałam bez mieszkania a z długami. Rozpacz.

  Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów

  czytaj więcej
 • Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych
  Innowacyjny program edukacji finansowej dla dzieci od I do III klasy szkoły podstawowej. Zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem w celu wdrożenia programu w Waszej Szkole.

  Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych

  czytaj więcej
Sonda

Czy uważasz, że edukacja finansowa powinna znaleźć się w programach nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Twój 1% wspiera edukację finansową i fundusz stypendialny

baner.cdr

 

SKEF członkiem ECDN

PORADNIKI

Zalety konta internetowego

Wyjście z zadłużeniaMOJE PIENIĄDZE

Upadłość konsumencka szansą na nowe życie bez długów

W 2015 roku ponad 2100 osób ogłosiło upadłość konsumencką. Natomiast tylko w styczniu i lutym 2016 roku ogłoszono już 501 upadłości. Przewiduje się, że w tym roku zostanie ogłoszonych ponad 4000 upadłości, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

Od stycznia 2016 zmiany w prawie upadłościowym

Upadłość konsumencka od 1 stycznia 2016 roku uległa pewnej zmianie na mocy nowego prawa upadłościowego z dnia 15 maja 2015 r., które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Zmiany są niewielkie ale warto o nich wspomnieć.  Zmieniła się definicja niewypłacalności. Zgodnie z treścią art. 11 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku Dłużnik był niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Obecnie na mocy ust. 2 ustawy niewypłacalny dłużnik to taki, który utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

Były przedsiębiorca konsumentem

Zmieniły się regulacje dotyczące upadłości byłego przedsiębiorcy. Obecnie były przedsiębiorca, który zakończył działalność i dokonał wykreślenia z właściwego rejestru już następnego dnia może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w oparciu o przepisy dotyczące osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Wniosek może złożyć także wierzyciel dłużnika

Trzecia istotna zmiana to możliwość ogłoszenia upadłości na wniosek wierzyciela. Obecnie wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić poza samym zadłużonym, także każdy z jego wierzycieli osobistych.

Jednolity wzór formularza

Należy też dodać, że od stycznia 2016 roku we wszystkich sądach gospodarczych obowiązuje jednolity formularz dotyczący wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zgodnie z treścią art. 491 (2) ust. 6 prawa upadłościowego Minister Sprawiedliwości, w drodze rozporządzenia, określił wzory formularzy wniosku o ogłoszenie upadłości.

Dla kogo upadłość?

Beneficjentami nowych przepisów są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Zadłużony musi wykazać przed sądem, że jego zadłużenie nie wynika z umyślnego działania i rażącego niedbalstwa.

Pomoc zadłużonym przy składaniu wniosku

Oferujemy bezpłatne porady dla zadłużonych. Wszystkim osobom, które chciałyby złożyć stosowny wniosek do sądu upadłościowego a nie wiedzą jak to zrobić Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego służą pomocą. Nasi specjaliści udzielają bezpłatnych porad w zakresie obowiązywania ustawy. Dane adresowe i godziny przyjęć w Pogotowie dla zadłużonych.

Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów

07.06.2017

Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów

Nasza klientka, która skorzystała z pomocy Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego SKEF w Warszawie przy sporządzania wniosku do sądu o upadłość konsumencką pisze:

„Bardzo gorąco chciałabym podziękować za fachową pomoc i ogrom empatii oraz wsparcia, które otrzymałam w Ośrodku SKEF w Warszawie. Tak naprawdę to tu dodano mi sił, abym rozwiązała swoją bardzo trudną sytuację materialną i rodzinną. Dzięki pomocy udzielonej w SKEF udało mi się złożyć wniosek o upadłość a już po zaledwie 12 dniach sąd ogłosił moją upadłość nie wzywając do uzupełnienia wniosku, ani jakichkolwiek braków – wszystko profesjonalnie wypełnione.

Dla mnie bezcenną rzeczą w mojej sytuacji było to, że pomoc została udzielona bezpłatnie, bo może zrobiłabym bym to wcześniej, ale niestety prawnicy traktowali mnie jak osobę zamożną i żądali horrendalnych kwot za pomoc. Tego nie mogę zrozumieć, przecież upadłość ogłaszają osoby, które poza długami nie mają nic i nie stać ich na komercyjną pomoc prawną.

Moja tragiczna historia zaczęła się w 2006 roku domu. W tym roku za oszczędności oraz po sprzedaży małego mieszkania w bloku kupiłam dom. Jako, że wymagał remontu zaciągnęłam kredyt o wartości 150 tys. zł denominowany we frankach. Prowadziłam działalność gospodarczą i bez trudu spłacałam swoje zobowiązanie.

Niestety nadszedł rok 2012, w którym sytuacja finansowa mojej firmy gwałtownie się załamała. Pod koniec roku zawiesiłam działalność, a z powodu braku środków nie płaciłam ZUS i bieżących zobowiązań. Zaległe raty kredytu rosły w zastraszającym tempie, i w konsekwencji bank wypowiedział umowę. Zdecydowałam się na sprzedaż domu a wszystkie pieniądze zostały przeznaczone na spłatę zobowiązań.

Pomimo, że wartość domu szacowana na 430 tys. zł, po sprzedaży i rozliczeniu się z bankiem nie zostało mi nic. Po 6 latach spłacania kredytu 150 tys. zł bank otrzymał ode mnie łącznie 413 000,00 zł i nie zgodził się na jakikolwiek umorzenie odsetek. I tak zostałyśmy bez mieszkania a z długami. Teraz mieszkamy z córką u mojej mamy czekając na mieszkanie komunalne.

Brak dochodów a z drugiej strony komornicy i wierzyciele pukali do drzwi, nękali telefonami byłam w ciągłym strachu w depresji. Miałam myśli samobójcze nie mogłam spać, myśleć, funkcjonować normalnie a pętla zacieśniała się coraz bardziej. Odcięto nam gaz i prąd. Wierzyciele stawiali warunki nie do zaakceptowania, bowiem żądali wpłaty dużej kwoty jednorazowo. Było to niewykonalne w sytuacji, kiedy nie miałam na spłatę mniejszych rat, a ja nie miałam, z czego żyć

Początkowo utrzymywałam siebie i córkę z zasiłku dla bezrobotnych i dostawałam z MOPS na córkę alimenty w wys. 500,00 zł. Od roku mam pracę w ramach prac interwencyjnych. Bez możliwości ogłoszenia upadłości moje dalsze życie, nie miałoby sensu. Córka jest w wieku dorastającym i potrzebuje w spokoju uczyć się i funkcjonować w miarę normalnie.

Dzięki temu, że znalazłam w internecie stronę www.PogotowieDlaZadluzonych.pl  firmowaną przez SKEF, a tam spotkałam Pana Waldemara, który wrócił mi wiarę w ludzi i w to, że uda mi się uwolnić z tego koszmaru. Po orzeczeniu sądu o mojej upadłości moja sytuacja zdecydowanie poprawiła się. Skończyły się najścia windykatorów, przykre rozmowy telefoniczne, życie w ciągłym zagrożeniu i stresie. Świadomość, że nie mam już długów powoduje, że czuję się jakby mi odjęło lat. Wrócił spokój. Jeszcze raz bardzo dziękuję. Pozdrawiam”.