Pogotowie dla zadłużonych
facebook
 • Finał konkursu „Żyj finansowo!” za nami!
  Zwycięzcami zostali: 1. Jeremi Polaczkiewicz – Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 5, Częstochowa, 2. Kamila Morawska – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Fr. Stefczyka, Czernichów, 3. Alicja Sobecka – I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga, Kościan. Zwycięzcom gratulujemy! Fotorelacja na stronie Projektu.

  Finał konkursu „Żyj finansowo!” za nami!

  czytaj więcej
 • Finał XIII edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” „Dzieje pieniądza polskiego 1918-2018”
  I miejsce – Rafał Paluchowski – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej, II miejsce – Marcelina Skalna – Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Bolesławcu, III miejsce – Szczepan Gołota – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej.

  Finał XIII edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” „Dzieje pieniądza polskiego 1918-2018”

  czytaj więcej
 • Zespół SKEF

  Film o działalności SKEF

  czytaj więcej
Sonda

Czy uważasz, że edukacja finansowa powinna znaleźć się w programach nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Twój 1% wspiera edukację finansową i fundusz stypendialny

baner.cdr

 

SKEF członkiem ECDN

PORADNIKI

Zalety konta internetowego

Wyjście z zadłużeniaMOJE PIENIĄDZE

Życie bez długów – upadłość konsumencka

Znowelizowana ustawa dotycząca upadłości konsumenckiej święci wielkie triumfy. Od początku 2015 roku, kiedy zaczęła obowiązywać – z dobrodziejstwa ustawy skorzystało do września br. ponad 10 tys. zadłużonych. W pierwszym roku sądy orzekły 2112 upadłości, w 2016 roku 4434 upadłości. Należy podkreślić, że tak naprawdę za tymi suchymi danymi kryją się losy nie pojedynczych osób a całych rodzin dotkniętych skutkami wykluczenia finansowego, żyjących na marginesie życia społecznego, zmagających się z problemami zdrowotnymi spowodowanymi długami. Z danych statystycznych wynika, że liczba upadłości wciąż rośnie, przyjmuje się, że ilość ta wzrośnie do 10 tys. rocznie.

Sukces Ośrodków Doradztwa SKEF

Mamy niemałą satysfakcję, że Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego SKEF uczestniczyły w opracowaniu blisko 200 wniosków o upadłość, wśród których jedynie 9 zostało przez sądy oddalone. Na przykładzie Ośrodka w Warszawie, gdzie opracowano dla klientów ponad 100 wniosków o upadłość (2 zostały oddalone, 1 odrzucony, czyli nie został rozpoznany pod kątem merytorycznym), można stwierdzić, że 98 proc. wniosków kończy się uzyskaniem orzeczenia o upadłości. O reakcji osób, które otrzymały upadłość można przeczytać tu pogotowiedlazadluzonych.pl.

Jak długo trwa postępowanie w zakresie upadłości konsumenckiej?

Z naszego doświadczenia wynika, że rozpatrzenie wniosku może zakończyć się orzeczeniem wydanym w trybie zaocznym już po 2 tygodniach od momentu jego złożenia. Najczęściej jednak w tym terminie sąd powiadamia o rozprawie i wyznacza miesięczny termin wizyty w sądzie.

Po uzyskaniu orzeczenia syndyk, przydzielony przez sąd, przystępuje do weryfikacji listy wierzycieli i sprzedaje majątek upadłego. Po spieniężeniu całości majątku upadłego, jaki został zgłoszony przez wnioskodawcę do tzw. masy upadłości, następuje drugie orzeczenie sądu dotyczące planu spłaty wierzycieli. Ten etap trwa ok. roku i nie ma większego znaczenia, czy upadły miał np. mieszkanie, czy wręcz przeciwnie, był całkowicie pozbawiony majątku. Podczas pierwszego etapu postępowania, które trwa zwykle ok. roku, do czasu orzeczenia dot. planu spłaty syndyk zajmuje wynagrodzenie upadłego.

Plan spłaty

Plan spłaty zakłada, że przez okres 12, 24 lub 36 miesięcy upadły będzie wnosił na poczet swoich zobowiązań – określoną kwotę. Przy jej określeniu sąd będzie brał pod uwagę dochody uzyskiwane przez upadłego, bez względu na wysokość zobowiązań. Po zrealizowaniu w terminie planu spłat sąd spotyka się po raz trzeci i orzeka o oddłużeniu – pozostałe długi tej osoby zostają umorzone.

Pomoc zadłużonym przy składaniu wniosku

Osobom, które chciałyby złożyć wniosek do sądu upadłościowego Ośrodki Doradztwa Finansowego służą bezpłatną pomocą. Dane adresowe i godziny przyjęć tu Pogotowie dla zadłużonych.

Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów

07.06.2017

Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów

Nasza klientka, która skorzystała z pomocy Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego SKEF w Warszawie przy sporządzania wniosku do sądu o upadłość konsumencką pisze:

„Bardzo gorąco chciałabym podziękować za fachową pomoc i ogrom empatii oraz wsparcia, które otrzymałam w Ośrodku SKEF w Warszawie. Tak naprawdę to tu dodano mi sił, abym rozwiązała swoją bardzo trudną sytuację materialną i rodzinną. Dzięki pomocy udzielonej w SKEF udało mi się złożyć wniosek o upadłość a już po zaledwie 12 dniach sąd ogłosił moją upadłość nie wzywając do uzupełnienia wniosku, ani jakichkolwiek braków – wszystko profesjonalnie wypełnione.

Dla mnie bezcenną rzeczą w mojej sytuacji było to, że pomoc została udzielona bezpłatnie, bo może zrobiłabym bym to wcześniej, ale niestety prawnicy traktowali mnie jak osobę zamożną i żądali horrendalnych kwot za pomoc. Tego nie mogę zrozumieć, przecież upadłość ogłaszają osoby, które poza długami nie mają nic i nie stać ich na komercyjną pomoc prawną.

Moja tragiczna historia zaczęła się w 2006 roku domu. W tym roku za oszczędności oraz po sprzedaży małego mieszkania w bloku kupiłam dom. Jako, że wymagał remontu zaciągnęłam kredyt o wartości 150 tys. zł denominowany we frankach. Prowadziłam działalność gospodarczą i bez trudu spłacałam swoje zobowiązanie.

Niestety nadszedł rok 2012, w którym sytuacja finansowa mojej firmy gwałtownie się załamała. Pod koniec roku zawiesiłam działalność, a z powodu braku środków nie płaciłam ZUS i bieżących zobowiązań. Zaległe raty kredytu rosły w zastraszającym tempie, i w konsekwencji bank wypowiedział umowę. Zdecydowałam się na sprzedaż domu a wszystkie pieniądze zostały przeznaczone na spłatę zobowiązań.

Pomimo, że wartość domu szacowana na 430 tys. zł, po sprzedaży i rozliczeniu się z bankiem nie zostało mi nic. Po 6 latach spłacania kredytu 150 tys. zł bank otrzymał ode mnie łącznie 413 000,00 zł i nie zgodził się na jakikolwiek umorzenie odsetek. I tak zostałyśmy bez mieszkania a z długami. Teraz mieszkamy z córką u mojej mamy czekając na mieszkanie komunalne.

Brak dochodów a z drugiej strony komornicy i wierzyciele pukali do drzwi, nękali telefonami byłam w ciągłym strachu w depresji. Miałam myśli samobójcze nie mogłam spać, myśleć, funkcjonować normalnie a pętla zacieśniała się coraz bardziej. Odcięto nam gaz i prąd. Wierzyciele stawiali warunki nie do zaakceptowania, bowiem żądali wpłaty dużej kwoty jednorazowo. Było to niewykonalne w sytuacji, kiedy nie miałam na spłatę mniejszych rat, a ja nie miałam, z czego żyć

Początkowo utrzymywałam siebie i córkę z zasiłku dla bezrobotnych i dostawałam z MOPS na córkę alimenty w wys. 500,00 zł. Od roku mam pracę w ramach prac interwencyjnych. Bez możliwości ogłoszenia upadłości moje dalsze życie, nie miałoby sensu. Córka jest w wieku dorastającym i potrzebuje w spokoju uczyć się i funkcjonować w miarę normalnie.

Dzięki temu, że znalazłam w internecie stronę www.PogotowieDlaZadluzonych.pl  firmowaną przez SKEF, a tam spotkałam Pana Waldemara, który wrócił mi wiarę w ludzi i w to, że uda mi się uwolnić z tego koszmaru. Po orzeczeniu sądu o mojej upadłości moja sytuacja zdecydowanie poprawiła się. Skończyły się najścia windykatorów, przykre rozmowy telefoniczne, życie w ciągłym zagrożeniu i stresie. Świadomość, że nie mam już długów powoduje, że czuję się jakby mi odjęło lat. Wrócił spokój. Jeszcze raz bardzo dziękuję. Pozdrawiam”.