Pogotowie dla zadłużonych
facebook
 • Nowy Konkurs SKEF na 100 lecie Niepodległości
  „Rodzinne wspomnienia na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Do wygrania nagroda główna 2 000 zł. Konkurs trwa od 1 sierpnia do 15 października 2018 roku. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie !!!

  Nowy Konkurs SKEF na 100 lecie odzyskania niepodległości

  czytaj więcej
 • Finał konkursu „Żyj finansowo!” za nami!
  Zwycięzcami zostali: 1. Jeremi Polaczkiewicz – Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 5, Częstochowa, 2. Kamila Morawska – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Fr. Stefczyka, Czernichów, 3. Alicja Sobecka – I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga, Kościan. Zwycięzcom gratulujemy! Fotorelacja na stronie Projektu.

  Finał konkursu „Żyj finansowo!” za nami!

  czytaj więcej
 • Finał XIII edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” „Dzieje pieniądza polskiego 1918-2018”
  I miejsce – Rafał Paluchowski – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej, II miejsce – Marcelina Skalna – Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Bolesławcu, III miejsce – Szczepan Gołota – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej.

  Finał XIII edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” „Dzieje pieniądza polskiego 1918-2018”

  czytaj więcej
 • Zespół SKEF

  Film o działalności SKEF

  czytaj więcej
Sonda

Czy uważasz, że edukacja finansowa powinna znaleźć się w programach nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Twój 1% wspiera edukację finansową i fundusz stypendialny

baner.cdr

 

SKEF członkiem ECDN

PORADNIKI

Zalety konta internetowego

Wyjście z zadłużeniaMOJE PIENIĄDZE

Życie bez długów – upadłość konsumencka

Znowelizowana ustawa dotycząca upadłości konsumenckiej święci wielkie triumfy. Od początku 2015 roku, kiedy zaczęła obowiązywać – z dobrodziejstwa ustawy skorzystało do września br. ponad 10 tys. zadłużonych. W pierwszym roku sądy orzekły 2112 upadłości, w 2016 roku 4434 upadłości. Należy podkreślić, że tak naprawdę za tymi suchymi danymi kryją się losy nie pojedynczych osób a całych rodzin dotkniętych skutkami wykluczenia finansowego, żyjących na marginesie życia społecznego, zmagających się z problemami zdrowotnymi spowodowanymi długami. Z danych statystycznych wynika, że liczba upadłości wciąż rośnie, przyjmuje się, że ilość ta wzrośnie do 10 tys. rocznie.

Sukces Ośrodków Doradztwa SKEF

Mamy niemałą satysfakcję, że Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego SKEF uczestniczyły w opracowaniu blisko 200 wniosków o upadłość, wśród których jedynie 9 zostało przez sądy oddalone. Na przykładzie Ośrodka w Warszawie, gdzie opracowano dla klientów ponad 100 wniosków o upadłość (2 zostały oddalone, 1 odrzucony, czyli nie został rozpoznany pod kątem merytorycznym), można stwierdzić, że 98 proc. wniosków kończy się uzyskaniem orzeczenia o upadłości. O reakcji osób, które otrzymały upadłość można przeczytać tu pogotowiedlazadluzonych.pl.

Jak długo trwa postępowanie w zakresie upadłości konsumenckiej?

Z naszego doświadczenia wynika, że rozpatrzenie wniosku może zakończyć się orzeczeniem wydanym w trybie zaocznym już po 2 tygodniach od momentu jego złożenia. Najczęściej jednak w tym terminie sąd powiadamia o rozprawie i wyznacza miesięczny termin wizyty w sądzie.

Po uzyskaniu orzeczenia syndyk, przydzielony przez sąd, przystępuje do weryfikacji listy wierzycieli i sprzedaje majątek upadłego. Po spieniężeniu całości majątku upadłego, jaki został zgłoszony przez wnioskodawcę do tzw. masy upadłości, następuje drugie orzeczenie sądu dotyczące planu spłaty wierzycieli. Ten etap trwa ok. roku i nie ma większego znaczenia, czy upadły miał np. mieszkanie, czy wręcz przeciwnie, był całkowicie pozbawiony majątku. Podczas pierwszego etapu postępowania, które trwa zwykle ok. roku, do czasu orzeczenia dot. planu spłaty syndyk zajmuje wynagrodzenie upadłego.

Plan spłaty

Plan spłaty zakłada, że przez okres 12, 24 lub 36 miesięcy upadły będzie wnosił na poczet swoich zobowiązań – określoną kwotę. Przy jej określeniu sąd będzie brał pod uwagę dochody uzyskiwane przez upadłego, bez względu na wysokość zobowiązań. Po zrealizowaniu w terminie planu spłat sąd spotyka się po raz trzeci i orzeka o oddłużeniu – pozostałe długi tej osoby zostają umorzone.

Pomoc zadłużonym przy składaniu wniosku

Osobom, które chciałyby złożyć wniosek do sądu upadłościowego Ośrodki Doradztwa Finansowego służą bezpłatną pomocą. Dane adresowe i godziny przyjęć tu Pogotowie dla zadłużonych.

Znamy finalistów konkursu „Żyj finansowo!” 2018

21.05.2018

Zgodnie z pkt. 6.1. Regulaminu Konkursu „Żyj finansowo!” Jury Konkursu, po dokonaniu oceny wszystkich nadesłanych prac konkursowych, wybrało 10 najlepszych (najwyżej ocenionych) prac.

Do finału konkursu zostali zakwalifikowani:

 1. Morawska Kamila – Liczba punktów: 37

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Franciszka Stefczyka, Czernichów (woj. małopolskie); trener: Ewa Rakoczy

 1. Gasyna Celina – Liczba punktów: 36

Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. Tadeusza Tańskiego, Słupsk (woj. pomorskie); Trener: Katarzyna Gomoracka

 1. Polaczkiewicz Jeremi – Liczba punktów: 34

Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 5, Częstochowa (woj. śląskie); Trener: Agnieszka Chobot

 1. Terlecki Witold – Liczba punktów: 33

Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 5, Częstochowa (woj. śląskie); Trener: Agnieszka Chobot

 1. Romanowski Jakub – Liczba punktów: 33

I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Piła (woj. wielkopolskie); Trener: Angelika Zygmunt

 1. Kuźnicka Katarzyna – Liczba punktów: 32

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta, Krotoszyn (woj. wielkopolskie); Trener: Ewa Kowalska

 1. Sobecka Alicja – Liczba punktów: 29

I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga, Kościan (woj. wielkopolskie); Trener: Piotr Maluśki

 1. Komoszka Bartłomiej – Liczba punktów: 29

Technikum w Zespole Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich, Międzyrzec Podlaski (woj. lubelskie); Trener: Beata Szymańska

 1. Ciszewska Kamila – Liczba punktów: 28

Centrum Edukacji Zawodowej, Stalowa Wola (woj. podkarpackie); Trener: Gabriela Rubas-Dębska

 1. Baran Emilia – Liczba punktów: 27

I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Piła (woj. wielkopolskie); Trener: Angelika Zygmunt

Lista rezerwowa*:

 1. Bohdanowicz Nikola – Liczba punktów: 26

XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów, Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie); Trener: Maria Gajewska

 1. Kościuk Klaudia – Liczba punktów: 25,5

Zespół Szkół nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego, Aleksandrów Kujawski (woj. kujawsko-pomorskie); Trener: Bożena Stankiewicz

* W przypadku rezygnacji finalisty z udziału w finale, zostanie zaproszona osoba z listy rezerwowej.

Finał konkursu odbędzie się w dniach 8-9 czerwca 2018 r. w Warszawie. Z finalistami skontaktujemy się telefonicznie w celu potwierdzenia przyjazdu. Serdecznie gratulujemy!

Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.