Pogotowie dla zadłużonych
facebook
 • Vademecum kredytobiorcy
  Chcesz kupić mieszkanie, samochód, sprzęt AGD na kredyt - przeczytaj koniecznie!

  Vademecum kredytobiorcy

  czytaj więcej
 • Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych
  Innowacyjny program edukacji finansowej dla dzieci od I do III klasy szkoły podstawowej. Zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem w celu wdrożenia programu w Waszej Szkole.

  Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych

  czytaj więcej
 • Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?
  Dawniej monety wytwarzano używając cennych kruszców m.in. złota lub srebra. Po wprowadzeniu monet do obiegu zdarzało się, że niektórzy obrzynali z krawędzi warstwę metalu, którą następnie topili i przerabiali na nowe monety. W celu wykrycia i uniknięcia tego typu fałszerstw zaczęto więc stosować rowki na krawędziach monet.

  Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?

  czytaj więcej
 • „Pecunia non olet” czyli pieniądz nie cuchnie
  To powiedzenie cesarza rzymskiego Wespazjana. Słowo „pecunia” (pieniądze pochodzi od „pecus” oznaczającego bydło rogate, którym w dawnych czasach płacono za inne towary. Oczywiście, to pierwotne płacidło było stosunkowo problematyczne, gdyż bydło mogło zachorować i … niemiło pachniało – w przeciwieństwie do pieniędzy, o czym właśnie dwuznacznie mówiło powiedzenie Wespazjana.

  „Pecunia non olet” czyli pieniądz nie cuchnie

  czytaj więcej
 • Baner SKEF
  W czerwcu obchodziliśmy 20-lecie działalności SKEF. Nasze cele od lat niezmienne: inicjowanie, prowadzenie i wspieranie działań na rzecz edukacji finansowej, pomoc zmagającym się z problemem nadmiernego zadłużenia, w szczególności składającym wnioski o upadłość konsumencką, edukacja finansowa, prowadzenie działalności charytatywnej.

  20 lat minęło jak jeden dzień! Film o działalności SKEF

  czytaj więcej
 • 51de00de48da86675fef3811e53c757e
  Czy wiesz, że we Włoszech jest najwięcej fałszowanych euro. Najczęściej fałszowaną monetą jest 2 euro. Jak rozpoznać prawdziwą od fałszywej? Należy użyć magnesu. Prawdziwą monetę magnes przyciągnie, fałszywą nie.

  Czy wiesz, że...

  czytaj więcej
 • Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów
  Moja tragiczna historia zaczęła się w 2006 roku. Wtedy sprzedałam mieszkanie i kupiłam wymarzony dom. Na jego remont zaciągnęłam kredyt 150 tys. zł denominowany we frankach. Gdy moja firma upadła, zmuszona byłam sprzedać dom za 430 tys. zł, jednak po rozliczeniu się z bankiem okazało się, że nic z tej kwoty nie zostało. I tak zostałam bez mieszkania a z długami. Rozpacz.

  Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów

  czytaj więcej
Sonda

Czy uważasz, że edukacja finansowa powinna znaleźć się w programach nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Twój 1% wspiera edukację finansową i fundusz stypendialny

baner.cdr

 

SKEF członkiem ECDN

PORADNIKI

Zalety konta internetowego

Wyjście z zadłużeniaMOJE PIENIĄDZE

Życie bez długów – upadłość konsumencka

Znowelizowana ustawa dotycząca upadłości konsumenckiej święci wielkie triumfy. Od początku 2015 roku, kiedy zaczęła obowiązywać – z dobrodziejstwa ustawy skorzystało do września br. ponad 10 tys. zadłużonych. W pierwszym roku sądy orzekły 2112 upadłości, w 2016 roku 4434 upadłości. Należy podkreślić, że tak naprawdę za tymi suchymi danymi kryją się losy nie pojedynczych osób a całych rodzin dotkniętych skutkami wykluczenia finansowego, żyjących na marginesie życia społecznego, zmagających się z problemami zdrowotnymi spowodowanymi długami. Z danych statystycznych wynika, że liczba upadłości wciąż rośnie, przyjmuje się, że ilość ta wzrośnie do 10 tys. rocznie.

Sukces Ośrodków Doradztwa SKEF

Mamy niemałą satysfakcję, że Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego SKEF uczestniczyły w opracowaniu blisko 200 wniosków o upadłość, wśród których jedynie 9 zostało przez sądy oddalone. Na przykładzie Ośrodka w Warszawie, gdzie opracowano dla klientów ponad 100 wniosków o upadłość (2 zostały oddalone, 1 odrzucony, czyli nie został rozpoznany pod kątem merytorycznym), można stwierdzić, że 98 proc. wniosków kończy się uzyskaniem orzeczenia o upadłości. O reakcji osób, które otrzymały upadłość można przeczytać tu pogotowiedlazadluzonych.pl.

Jak długo trwa postępowanie w zakresie upadłości konsumenckiej?

Z naszego doświadczenia wynika, że rozpatrzenie wniosku może zakończyć się orzeczeniem wydanym w trybie zaocznym już po 2 tygodniach od momentu jego złożenia. Najczęściej jednak w tym terminie sąd powiadamia o rozprawie i wyznacza miesięczny termin wizyty w sądzie.

Po uzyskaniu orzeczenia syndyk, przydzielony przez sąd, przystępuje do weryfikacji listy wierzycieli i sprzedaje majątek upadłego. Po spieniężeniu całości majątku upadłego, jaki został zgłoszony przez wnioskodawcę do tzw. masy upadłości, następuje drugie orzeczenie sądu dotyczące planu spłaty wierzycieli. Ten etap trwa ok. roku i nie ma większego znaczenia, czy upadły miał np. mieszkanie, czy wręcz przeciwnie, był całkowicie pozbawiony majątku. Podczas pierwszego etapu postępowania, które trwa zwykle ok. roku, do czasu orzeczenia dot. planu spłaty syndyk zajmuje wynagrodzenie upadłego.

Plan spłaty

Plan spłaty zakłada, że przez okres 12, 24 lub 36 miesięcy upadły będzie wnosił na poczet swoich zobowiązań – określoną kwotę. Przy jej określeniu sąd będzie brał pod uwagę dochody uzyskiwane przez upadłego, bez względu na wysokość zobowiązań. Po zrealizowaniu w terminie planu spłat sąd spotyka się po raz trzeci i orzeka o oddłużeniu – pozostałe długi tej osoby zostają umorzone.

Pomoc zadłużonym przy składaniu wniosku

Osobom, które chciałyby złożyć wniosek do sądu upadłościowego Ośrodki Doradztwa Finansowego służą bezpłatną pomocą. Dane adresowe i godziny przyjęć tu Pogotowie dla zadłużonych.

Warsztaty konsumenckie – Gdynia 55+

„Organizacja czasu wolnego Gdynia 55+” – Żyj Finansowo! Abc Praw Konsumenta” Warsztaty Dla Mieszkańców Gdyni Powyżej 55 Roku Życia. 

W wyniku konkursu ogłoszonego przez Centrum Aktywności Seniora w Gdyni – „Organizacja czasu wolnego Gdynia 55+”, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej rozpoczęło realizację zadania pod nazwą: „Żyj Finansowo! Abc Praw Konsumenta” Warsztaty Dla Mieszkańców Gdyni Powyżej 55 Roku Życia, współfinansowanego przez Gminę Miasta Gdynia.

Zadanie przeprowadzone zostanie w okresie od 01-05-2009 do 31-12-2009 roku.

Celem zadania jest zwiększenie świadomości prawnej, a w szczególności zwiększenie wiedzy i świadomości dotyczących praw konsumenckich oraz znajomości procedur egzekwowania praw należnych konsumentom u 210 osób, mieszkańców Gdyni we wczesnym okresie późnej dojrzałości (osoby powyżej 55 roku życia) poprzez organizację cyklu warsztatów w dwóch klubach seniora na terenie miasta Gdyni.

W ciągu 7 miesięcy w 2009 roku, zostaną zorganizowane cykliczne szkolenia w formie zajęć warsztatowych p.t. „Żyj Finansowo! Abc Praw Konsumenta” Warsztaty Dla Mieszkańców Gdyni Powyżej 55 Roku Życia.

W każdym miesiącu planujemy odbyć zajęcia w dwóch klubach seniora: „Orłowo” i „Chylonia”.

Udział w warsztatach możliwy wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod nr: 058 624 98 72

Liczba miejsc ograniczona.
Zajęcia prowadzone w formie warsztatów trwają ok. 3 godzin

W grudniu 2009, zajęcia odbyły się:

3 grudnia 2009 roku (czwartek) godz 14.00 Centrum Aktywności Seniora w Gdyni ul. 3 Maja 27-31
7 grudnia 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00 KLUB SENIORA W ORŁOWIE UL. ORŁOWSKA 66
21 grudnia 2009 roku (poniedziałek) godzina 12.00 Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej ul. Legionów 126 Gdynia Redłowo

W listopadzie 2009, zajęcia odbyły sie:

3 listopada 2009 roku (wtorek) godzina 11.00- KLUB SENIORA W CHYLONII UL. WAWRZYNIAKA 4 – zajęcia odwołane
9 listopada 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00-KLUB SENIORA W ORŁOWIE UL. ORŁOWSKA 66
16 listopada 2009 roku (poniedziałek) godzina 9.00 – DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W GDYNI REDŁOWIE – zajęcia odwołane

We wrześniu 2009, zajęcia odbyły sie:

8 września 2009 roku (wtorek) godzina 11.00 – KLUB SENIORA W CHYLONII UL. WAWRZYNIAKA 4
14 września 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00 – KLUB SENIORA W ORŁOWIE UL. ORŁOWSKA 66 – zajęcia odwołane

W sierpniu 2009, zajecia odbyły sie:

11 sierpnia 2009 roku (wtorek) godzina 11.00 – KLUB SENIORA W CHYLONII UL. WAWRZYNIAKA 4
17 sierpnia 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00 – KLUB SENIORA W ORŁOWIE UL. ORŁOWSKA 66
27 sierpnia 2009 roku (czwartek) godzina 9.00 – DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W GDYNI REDŁOWIE

W lipcu 2009 roku, zajęcia odbyły się:

14 lipiec 2009 roku (wtorek) godzina 11.00 – KLUB SENIORA W CHYLONII – zajęcia odwołane
20 lipiec 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00 – KLUB SENIORA W ORŁOWIE

W czerwcu 2009 roku, zajęcia odbyły się:

16 czerwca 2009 roku (wtorek) godzina 11.00 – KLUB SENIORA W CHYLONII
22 czerwca 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00 – KLUB SENIORA W ORŁOWIE

W maju 2009 roku, zajęcia odbyły się:

19 maja 2009 roku (wtorek) godzina 11.00 – KLUB SENIORA W CHYLONII
25 maja 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00 – KLUB SENIORA W ORŁOWIE

Trwałość projektu gwarantuje fakt, że proponuje on działania stanowiące o misji Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej i będące przedmiotem jego bieżącej aktywności.