Pogotowie dla zadłużonych
facebook
 • Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?
  Dawniej monety wytwarzano używając cennych kruszców m.in. złota lub srebra. Po wprowadzeniu monet do obiegu zdarzało się, że niektórzy obrzynali z krawędzi warstwę metalu, którą następnie topili i przerabiali na nowe monety. W celu wykrycia i uniknięcia tego typu fałszerstw zaczęto więc stosować rowki na krawędziach monet.

  Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?

 • Jubileuszowy Konkurs dla członków SKEF i SKOK – do wygrania nagroda główna 1000 zł
  Konkurs organizowany jest z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej i trwa od 1 sierpnia 2017 do 30 września 2017. Na zwycięzców konkursu czeka: nagroda główna 1000 zł oraz dwa wyróżnienia w kwocie po 500 zł każde. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!!!

  Jubileuszowy Konkurs dla członków SKEF i SKOK – do wygrania nagroda główna 1000 zł

  czytaj więcej
 • Dlaczego współczesne banknoty mają specjalne zabezpieczenia?
  Oczywiście żeby zapobiec fałszerstwom, zarówno drobnym jak i tym na większą skalę, które mogłyby zachwiać gospodarką danego kraju. Taka sytuacja miała miejsce w latach 90 XX w., gdy wyprodukowano miliony super-dolarów - niemal doskonale sfałszowanych banknotów amerykańskich, głównie studolarowych. W związku z tym aresztowano podejrzanych w Wielkiej Brytanii, Rosji, Chinach oraz Syrii. Wiele publikacji na podejrzanego wskazuje Koreę Północną.

  Dlaczego współczesne banknoty mają specjalne zabezpieczenia?

 • Baner SKEF
  W czerwcu obchodziliśmy 20-lecie działalności SKEF. Nasze cele od lat niezmienne: inicjowanie, prowadzenie i wspieranie działań na rzecz edukacji finansowej, pomoc zmagającym się z problemem nadmiernego zadłużenia, w szczególności składającym wnioski o upadłość konsumencką, edukacja finansowa, prowadzenie działalności charytatywnej.

  20 lat minęło jak jeden dzień! Film o działalności SKEF

  czytaj więcej
 • Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów
  Moja tragiczna historia zaczęła się w 2006 roku. Wtedy sprzedałam mieszkanie i kupiłam wymarzony dom. Na jego remont zaciągnęłam kredyt 150 tys. zł denominowany we frankach. Gdy moja firma upadła, zmuszona byłam sprzedać dom za 430 tys. zł, jednak po rozliczeniu się z bankiem okazało się, że nic z tej kwoty nie zostało. I tak zostałam bez mieszkania a z długami. Rozpacz.

  Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów

  czytaj więcej
 • Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych
  Innowacyjny program edukacji finansowej dla dzieci od I do III klasy szkoły podstawowej. Zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem w celu wdrożenia programu w Waszej Szkole.

  Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych

  czytaj więcej
Sonda

Czy uważasz, że edukacja finansowa powinna znaleźć się w programach nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Twój 1% wspiera edukację finansową i fundusz stypendialny

baner.cdr

 

SKEF członkiem ECDN

PORADNIKI

Zalety konta internetowego

Wyjście z zadłużeniaMOJE PIENIĄDZE

Upadłość konsumencka szansą na nowe życie bez długów

W 2015 roku ponad 2100 osób ogłosiło upadłość konsumencką. Natomiast tylko w styczniu i lutym 2016 roku ogłoszono już 501 upadłości. Przewiduje się, że w tym roku zostanie ogłoszonych ponad 4000 upadłości, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

Od stycznia 2016 zmiany w prawie upadłościowym

Upadłość konsumencka od 1 stycznia 2016 roku uległa pewnej zmianie na mocy nowego prawa upadłościowego z dnia 15 maja 2015 r., które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Zmiany są niewielkie ale warto o nich wspomnieć.  Zmieniła się definicja niewypłacalności. Zgodnie z treścią art. 11 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku Dłużnik był niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Obecnie na mocy ust. 2 ustawy niewypłacalny dłużnik to taki, który utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

Były przedsiębiorca konsumentem

Zmieniły się regulacje dotyczące upadłości byłego przedsiębiorcy. Obecnie były przedsiębiorca, który zakończył działalność i dokonał wykreślenia z właściwego rejestru już następnego dnia może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w oparciu o przepisy dotyczące osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Wniosek może złożyć także wierzyciel dłużnika

Trzecia istotna zmiana to możliwość ogłoszenia upadłości na wniosek wierzyciela. Obecnie wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić poza samym zadłużonym, także każdy z jego wierzycieli osobistych.

Jednolity wzór formularza

Należy też dodać, że od stycznia 2016 roku we wszystkich sądach gospodarczych obowiązuje jednolity formularz dotyczący wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zgodnie z treścią art. 491 (2) ust. 6 prawa upadłościowego Minister Sprawiedliwości, w drodze rozporządzenia, określił wzory formularzy wniosku o ogłoszenie upadłości.

Dla kogo upadłość?

Beneficjentami nowych przepisów są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Zadłużony musi wykazać przed sądem, że jego zadłużenie nie wynika z umyślnego działania i rażącego niedbalstwa.

Pomoc zadłużonym przy składaniu wniosku

Oferujemy bezpłatne porady dla zadłużonych. Wszystkim osobom, które chciałyby złożyć stosowny wniosek do sądu upadłościowego a nie wiedzą jak to zrobić Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego służą pomocą. Nasi specjaliści udzielają bezpłatnych porad w zakresie obowiązywania ustawy. Dane adresowe i godziny przyjęć w Pogotowie dla zadłużonych.

Warsztaty konsumenckie – Gdynia 55+

„Organizacja czasu wolnego Gdynia 55+” – Żyj Finansowo! Abc Praw Konsumenta” Warsztaty Dla Mieszkańców Gdyni Powyżej 55 Roku Życia. 

W wyniku konkursu ogłoszonego przez Centrum Aktywności Seniora w Gdyni – „Organizacja czasu wolnego Gdynia 55+”, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej rozpoczęło realizację zadania pod nazwą: „Żyj Finansowo! Abc Praw Konsumenta” Warsztaty Dla Mieszkańców Gdyni Powyżej 55 Roku Życia, współfinansowanego przez Gminę Miasta Gdynia.

Zadanie przeprowadzone zostanie w okresie od 01-05-2009 do 31-12-2009 roku.

Celem zadania jest zwiększenie świadomości prawnej, a w szczególności zwiększenie wiedzy i świadomości dotyczących praw konsumenckich oraz znajomości procedur egzekwowania praw należnych konsumentom u 210 osób, mieszkańców Gdyni we wczesnym okresie późnej dojrzałości (osoby powyżej 55 roku życia) poprzez organizację cyklu warsztatów w dwóch klubach seniora na terenie miasta Gdyni.

W ciągu 7 miesięcy w 2009 roku, zostaną zorganizowane cykliczne szkolenia w formie zajęć warsztatowych p.t. „Żyj Finansowo! Abc Praw Konsumenta” Warsztaty Dla Mieszkańców Gdyni Powyżej 55 Roku Życia.

W każdym miesiącu planujemy odbyć zajęcia w dwóch klubach seniora: „Orłowo” i „Chylonia”.

Udział w warsztatach możliwy wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod nr: 058 624 98 72

Liczba miejsc ograniczona.
Zajęcia prowadzone w formie warsztatów trwają ok. 3 godzin

W grudniu 2009, zajęcia odbyły się:

3 grudnia 2009 roku (czwartek) godz 14.00 Centrum Aktywności Seniora w Gdyni ul. 3 Maja 27-31
7 grudnia 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00 KLUB SENIORA W ORŁOWIE UL. ORŁOWSKA 66
21 grudnia 2009 roku (poniedziałek) godzina 12.00 Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej ul. Legionów 126 Gdynia Redłowo

W listopadzie 2009, zajęcia odbyły sie:

3 listopada 2009 roku (wtorek) godzina 11.00- KLUB SENIORA W CHYLONII UL. WAWRZYNIAKA 4 – zajęcia odwołane
9 listopada 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00-KLUB SENIORA W ORŁOWIE UL. ORŁOWSKA 66
16 listopada 2009 roku (poniedziałek) godzina 9.00 – DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W GDYNI REDŁOWIE – zajęcia odwołane

We wrześniu 2009, zajęcia odbyły sie:

8 września 2009 roku (wtorek) godzina 11.00 – KLUB SENIORA W CHYLONII UL. WAWRZYNIAKA 4
14 września 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00 – KLUB SENIORA W ORŁOWIE UL. ORŁOWSKA 66 – zajęcia odwołane

W sierpniu 2009, zajecia odbyły sie:

11 sierpnia 2009 roku (wtorek) godzina 11.00 – KLUB SENIORA W CHYLONII UL. WAWRZYNIAKA 4
17 sierpnia 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00 – KLUB SENIORA W ORŁOWIE UL. ORŁOWSKA 66
27 sierpnia 2009 roku (czwartek) godzina 9.00 – DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W GDYNI REDŁOWIE

W lipcu 2009 roku, zajęcia odbyły się:

14 lipiec 2009 roku (wtorek) godzina 11.00 – KLUB SENIORA W CHYLONII – zajęcia odwołane
20 lipiec 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00 – KLUB SENIORA W ORŁOWIE

W czerwcu 2009 roku, zajęcia odbyły się:

16 czerwca 2009 roku (wtorek) godzina 11.00 – KLUB SENIORA W CHYLONII
22 czerwca 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00 – KLUB SENIORA W ORŁOWIE

W maju 2009 roku, zajęcia odbyły się:

19 maja 2009 roku (wtorek) godzina 11.00 – KLUB SENIORA W CHYLONII
25 maja 2009 roku (poniedziałek) godzina 10.00 – KLUB SENIORA W ORŁOWIE

Trwałość projektu gwarantuje fakt, że proponuje on działania stanowiące o misji Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej i będące przedmiotem jego bieżącej aktywności.