XVI edycja MPME

11 czerwca 2022 roku w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym BOSS w Warszawie odbył się finał XVI edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” organizowanego przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej. SKEF już po raz szesnasty zorganizowało ogólnopolski konkurs ekonomiczny „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów”. Konkurs, który na stałe zagościł wśród działań realizowanych przez Stowarzyszenie kierowany jest do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z całej Polski. Od 2006 roku, w szesnastu edycjach konkursu wzięło udział blisko 12 tysięcy uczniów. Projekt ma na celu edukację finansową młodzieży. Co roku konkurs poświęcony jest innej tematyce z obszaru zagadnień ekonomiczno-finansowych. Temat tegorocznej edycji konkursu brzmiał: „Z cyberbezpieczeństwem na Ty”. Natomiast celem konkursu była edukacja młodzieży w zakresie tematyki cyberbezpieczeństwa w odniesieniu do finansów osobistych.

W bieżącej edycji konkursu wzięło udział 241 uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Najwięcej prac wpłynęło z województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Do finału konkursu zostało zakwalifikowanych 12 osób i przyznano 2 wyróżnienia upoważniające do udziału w finale konkursu.

Realizacja konkursu nie byłaby możliwa bez życzliwości i wielkiego wsparcia patronów i sponsorów konkursu.

Patronat honorowy nad XVI edycją konkursu objęła:

1. Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa

Patronat medialny objęły:

1. Gazeta Bankowa
2. „Sieci”
3. Portal „wGospodarce.pl”
4. Telewizja „wPolsce.pl”

Sponsorzy konkursu to:

1. Fundacja Stefczyka, której głównym fundatorem jest Kasa Stefczyka
2. Saltus Ubezpieczenia
3. Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych

Oto finaliści XVI edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów”

1 Marciniec Zuzanna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu woj. podkarpackie
2 Lipińska Urszula Szkoła Podstawowa  nr 28 im. Stefana Żeromskiego w Warszawie woj. mazowieckie
3 Strzyż Adam Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu woj. podkarpackie
4 Gołaszewska Kinga Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 w Katowicach woj. śląskie
5 Ruskowiak Aleksandra Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Starym Luboszu woj. wielkopolskie
6 Lipiński Jakub Szkoła Podstawowa  nr 28 im. Stefana Żeromskiego w Warszawie woj. mazowieckie
7 Włoch Paweł Szkoła Podstawowa im. Flagi Polskiej w Kobułtach woj. warmińsko-mazurskie
8 Markowski Aleksander Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Łebie woj. pomorskie
9 Małkiewicz Oliwia Szkoła Podstawowa w Trąbinie woj. kujawsko-pom
10 Sozański Alan Szkoła Podstawowa nr 10 w Szczecinie woj.zachodniopomorskie
11 Kuklińska Oliwia Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 w Katowicach woj. śląskie
12 Szczepaniak Marta Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Starym Luboszu woj. wielkopolskie
13 Rządca Gabriel Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie woj. pomorskie
14 Zwierski Piotr Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie woj. pomorskie

 

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody pieniężne: Pierwsze miejsce – 3 000 zł, drugie miejsce – 2 000 zł, trzecie miejsce – 1 000 zł. Przewidziano również nagrodę pieniężną w wysokości 1000 PLN dla nauczyciela, którego uczniowie przesłali największą liczbę prac konkursowych ocenionych powyżej 40 punktów i kompletnie wypełnionych w części A, B, C.

W tegorocznej edycji nagrodę specjalną dla nauczyciela otrzymał Pan Grzegorz Zajączkowski ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich.

Od wielu lat finał konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” odbywa się łącznie z finałem konkursu organizowanym w ramach projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”, skierowanym do młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Podczas finałów konkursów oprócz nagród pieniężnych dla laureatów, wszyscy finaliści zostali obdarowani wieloma upominkami od sponsorów i organizatora konkursu, a także czekało na nich wiele innych atrakcji np.: warsztaty edukacyjne. W dniu 10 czerwca 2022 r. finaliści obu konkursów wzięli udział w warsztatach związanych z tematem cyberbezpieczeństwa pt. „Socjotechnika – co można stracić?”-  prowadzonych przez Panią Ewę Domańską i Pana Kamila Kucia reprezentujących NASK Państwowy Instytut Badawczy. Natomiast w kolejnym dniu młodzież miała możliwość zapoznania się z zabezpieczeniami stosowanymi na polskich banknotach, podczas warsztatów prowadzonych przez Pana Sławomira Fala, przedstawiciela Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Finaliści wzięli także udział w  warsztatach pt. „Co się stanie, gdy porwą nas kosmici? czyli po co nam ubezpieczenia”, które przeprowadziła Pani Aleksandra Młodak z Saltus Ubezpieczenia.

W poranek 11 czerwca 2022 r. finaliści stanęli do walki o zaszczytny tytuł najlepszego młodego ekonomisty XVI edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” oraz główną nagrodę 3000 PLN.

Na uroczystym otwarciu finału obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej: dr inż. Kazimierz Janiak – Prezes Zarządu SKEF i jednocześnie przewodniczący jury konkursu MPME, Pani Ewa Kruk – Członek Zarządu SKEF oraz pracownicy SKEF: koordynatorzy obu konkursów Iwona Karmasz i Katarzyna Kołodziejczyk oraz Monika Marchalewska i Waldemar Szkiela.

Swoją obecnością na finale zaszczyciła Pani Agnieszka Durska, przedstawicielka Polskiej Izby Ubezpieczeń, która podjęła się roli przewodniczącej jury konkursu „Żyj Finansowo!”. Następnie, finaliści udali się do sal, w których czekały na nich zestawy zadań finałowych.

Po godzinnych zmaganiach, Jury konkursu wyłoniło zwycięzców obu edycji konkursów „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” i „Żyj Finansowo!”. Warto wskazać, że podczas finałów konkursów towarzyszyło nam wielu znamienitych gości – przedstawicieli instytucji sektora finansowego i ubezpieczeniowego. Podczas rozdania nagród były obecne Pani Joanna Mędrzecką – Prezes Kasy Stefczyka i Pani Aleksandra Młodak – Przedstawicielka  Saltus Ubezpieczenia.

Wyniki XVI edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” zaprezentowały się następująco:

  • I miejsce zajęła Urszula Lipińska ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Stefana Żeromskiego w Warszawie woj. mazowieckie.
  • II miejsce trafiło do Jakuba Lipińskiego również ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Stefana Żeromskiego w Warszawie woj. mazowieckie.
  • Zaś III miejsce do Alana Sozańskiego ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Szczecinie woj. zachodniopomorskie.

Serdecznie gratulujemy!

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej stara się popularyzować i upowszechniać edukację finansową wśród dzieci i młodzieży m.in. przez organizacje tego typu projektów. Zaletą konkursu ekonomicznego jest nie tylko możliwość zdobycia nagród rzeczowych i udział w wyjazdowym finale konkursu połączony z wieloma dodatkowymi atrakcjami. O wiele ważniejsza jest możliwość dostarczenia dodatkowej wiedzy ekonomicznej i finansowej, którą młodzież nabywa przygotowując się do udziału w konkursie. Warto wskazać, że konkurs dociera nawet do małych miejscowości, o czym świadczą liczne prace konkursowe przesyłane przez uczestników z takich obszarów. Wielu nauczycieli, którzy współpracują ze Stowarzyszeniem również propaguje i wspiera konkurs, zachęcając swoich uczniów do udziału. O pozytywnym odbiorze konkursu często mówią sami uczestnicy jak i opiekunowie obecni podczas finałów konkursu. O czym świadczą m.in. tak miłe słowa:

„(…) Udział w Mistrzostwach był dla nas wielkim zaszczytem. Razem z dziećmi jesteśmy pod głębokim wrażeniem mistrzostwa organizacyjnego tego wydarzenia. Polskie powiedzenie mówi o dopięciu wszystkiego na ostatni guzik, w Państwa przypadku dokonałabym modyfikacji tego zwrotu określając, że całość była dopięta wręcz dosunięta na ostatni ząbek w suwaku 🙂 W ten sposób chciałam wyrazić wielkie uznanie dla całego Zespołu organizacyjnego Państwa Stowarzyszenia. Doceniam olbrzymi wkład pracy włożony w tak perfekcyjne przygotowanie przedsięwzięcia. To niesamowite, że w ciągu tych kilku dni mieliśmy okazję poznać tak wiele ciekawych osób i rozmawiać przy wspólnym stole z osobami zajmującymi wysokie stanowiska w Instytucji o tak głębokich korzeniach. Możliwość poznania uczestników z całej Polski była również niesamowitym doświadczeniem. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie perfekcja organizacji: połączenie kontaktów towarzyskich, wymiany poglądów, spojrzeń z wiedzą z dziedziny edukacji finansowej”.

„Dziękuję bardzo za super zorganizowanie finału. Dziewczyny wróciły bardzo zadowolone”.

„Dziękujemy za fajną przygodę”.

„Dziękujemy za wspaniałe doświadczenie. Mamy nadzieję że do zobaczenia w przyszłym roku”.

„Pragniemy podziękować za cenne doświadczenia, inspirujące warsztaty, moc wiedzy 
oraz możliwość udziału w Mistrzostwach Polski Młodych Ekonomistów. Ogromne podziękowania dla organizatorów, sponsorów. Gratulujemy wspaniałej organizacji! Dziękujemy!!”.

Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy za tak miłe słowa i pozytywny odbiór konkursu. Utwierdza nas to w przekonaniu, że projekt warto kontynuować. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu. 

Publikujemy listę finalistów XVI edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” „Z cyberbezpieczeństwem na Ty”.

Do udziału w finale konkursu, zakwalifikowały się następujące osoby:

Gołaszewska Kinga Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 w Katowicach woj. śląskie
Kuklińska Oliwia Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 w Katowicach woj. śląskie
Lipińska Urszula Szkoła Podstawowa nr 28 im. Stefana Żeromskiego w Warszawie woj. mazowieckie
Lipiński Jakub Szkoła Podstawowa nr 28 im. Stefana Żeromskiego w Warszawie woj. mazowieckie
Małkiewicz Oliwia Szkoła Podstawowa w Trąbinie woj. kujawsko-pomorskie
Marciniec Zuzanna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu woj. podkarpackie
Markowski Aleksander Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Łebie woj. pomorskie
Ruskowiak Aleksandra Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w  Starym Luboszu woj. wielkopolskie
Sozański Alan Szkoła Podstawowa nr 10 w Szczecinie woj. zachodnio-pomorskie
Strzyż Adam Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu woj. podkarpackie
Szczepaniak Marta Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w  Starym Luboszu woj. wielkopolskie
Włoch Paweł Szkoła Podstawowa im. Flagi Polskiej w Kobułtach woj. warmińsko-mazurskie

WYRÓŻNIENIA

Zgodnie z regulaminem konkursu „XVI edycji Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów” przyznano dwa wyróżnienia uprawniające do udziału w finale konkursu dla autorów wyróżniających się prac. Wyróżnienia zostały przyznane następującym osobom:

Rządca Gabriel Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie woj. pomorskie
Zwierski Piotr Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie woj. pomorskie

 

NAGRODA DLA NAUCZYCIELA

Zgodnie z regulaminem konkursu „XVI edycji Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów” przewidziano również nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych dla nauczyciela, którego uczniowie prześlą największą liczbę prac konkursowych ocenionych powyżej 40 punktów i kompletnie wypełnionych w części A, B, C.

Nagroda została przyznana Panu Grzegorzowi Zajączkowskiemu ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich.

Wszystkim finalistom oraz nagrodzonemu nauczycielowi serdecznie gratulujemy!!!

Pliki do pobrania:

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej (www.skef.pl)

Patronat honorowy :

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (www.skok.pl)

Patronat medialny:

Gazeta Bankowa (www.gb.pl)

Tygodnik „Sieci” (www.sieci.pl)

Portal „wGospodarce.pl” (www.wgospodarce.pl)

Telewizja wPolsce.pl (www.wpolsce.pl)

Sponsorzy:

Fundacja Stefczyka której głównym fundatorem jest Kasa Stefczyka

Saltus Ubezpieczenia (www.saltus.pl)

Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych (www.fwuw.pl)

 

Polecamy zapoznanie się z dodatkowymi materiałami:

  1. https://akademia.nask.pl/
  2. „Bezpieczne zakupy on-line”:

https://assets.contentstack.io/v3/assets/blt36c2e63521272fdc/blt30cdce34658e0cc7/61797a179778eb18575b3a7c/ouch!_november_2021_Polish_shopping_online_securely.pdf

https://akademia.nask.pl/bezpieczne-zakupy-w-sieci–reklama-w-internecie.html

3. Vishing:

https://bezpiecznymiesiac.pl/bm/baza-wiedzy/893,Vishing-czyli-oszustwo-przez-telefon.html

4. Silne hasła:

https://bezpiecznymiesiac.pl/bm/baza-wiedzy/781,Silne-hasla-wazny-krok-do-zapewnienia-sobie-bezpieczenstwa-w-internecie.html

https://anchor.fm/nask-pib/episodes/O-hasach-eml077

5. Włamania:

https://bezpiecznymiesiac.pl/bm/baza-wiedzy/881,Wlamanie-do-systemu-jak-zareagowac.html

6. Złośliwe oprogramowanie:

https://bezpiecznymiesiac.pl/bm/baza-wiedzy/812,Zlosliwe-oprogramowanie-co-moze-nam-grozic.html

7. Bezpieczeństwo mobilne:

https://bezpiecznymiesiac.pl/bm/baza-wiedzy/702,Bezpieczenstwo-mobilne.html

https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/czym-jest-phishing-i-jak-nie-dac-sie-nabrac-na-podejrzane-widomosci-e-mail-oraz-sms-y

8. E-wallet:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/E-wallet-co-to-takiego-2379584.html

9. Płatności NFC:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/nfc-co-to-jest-jak-dzialaja-platnosci-nfc-na-telefonach-i-smartwatchach

https://www.komputerswiat.pl/jak-placic-telefonem-czyli-aplikacje-bankowe-nfc-blik-i-inne-sposoby/sbklbm7

10. Revolut:

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/jak-dziala-revolut/9e09kd6

11. BLIK:

https://www.blik.com/

12. Bezpieczne płatności internetowe 3d secure:

https://finanse.rankomat.pl/poradniki/3d-secure-bezpieczne-platnosci/

13. Systemy płatnicze: Pay by link (PBL):

https://www.najlepszekonto.pl/platnosci-pay-by-link

14. Wirtualna karta płatnicza:

https://www.bankier.pl/smart/wirtualna-karta-do-czego-sluzy-i-jak-zalozyc-karte-wirtualna#wirtualna-karta-platnicza-czym-jest

15. Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?

https://www.zadluzenia.com/czy-podawanie-numeru-karty-jest-bezpieczne/

FILMY:

W SIECI NIE WPADNIJ W SIECI! Jak płacić w internecie, czyli o bezpiecznym bankowaniu i nie tylko

https://www.youtube.com/watch?v=ZI0XqnRHj-c&t=299s