Historia polskiego złotego

Czas pieniądza

Złotym jako walutą możemy płacić w Polsce nieprzerwanie dopiero od roku 1924, jednak po raz pierwszy pojawił się w naszym systemie płatniczym już u schyłku wieku XV.

Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski oraz dr Witold Garbaczewski z Muzeum Narodowego w Poznaniu opowiadają o historii złotego, tłumacząc między innymi: skąd wywodzi się nazwa polskiej waluty, kiedy została zmaterializowana, jaką genezę ma powiedzenie „tynfa wart”, dlaczego za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego złoty był zbyt „dobry”, w jakich okolicznościach został założony Bank Polski i w jaki sposób Władysław Grabski przeprowadził słynną reformę walutową.

Autorzy programu Bartłomiej Grudnik i Agnieszka Żmijewska w ciekawy i przystępny sposób wyjaśniają, skąd wzięły się pieniądze i jak wyglądały w różnych epokach. Poznajemy również historię polskiej bankowości centralnej oraz złotówki. W programie omówionych zostaje wiele ciekawych zagadnień: jak powstają szkice i wzory banknotów NBP, gdzie drukuje się pieniądze czy ile waży najcięższa moneta. Prezentowane są również zbiory Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka.

Projekt realizowany z NBP w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Magazyn „Czas pieniądza”, autorstwa Bartłomieja Grudnika i Agnieszki Żmijewskiej, można oglądać na antenie TVP Historia w każdy czwartek o godz. 17. Program dostępny jest również w TVP VOD.

Skąd pochodzą pieniądze

https://vod.tvp.pl/video/czas-pieniadza,skad-pochodza-pieniadze,53175977

Bankowość centralna w Polsce

https://vod.tvp.pl/video/czas-pieniadza,bankowosc-centralna-w-polsce,53208621

Niepodległa i jej gospodarka

https://vod.tvp.pl/video/czas-pieniadza,niepodlegla-i-jej-gospodarka,53327431

Historia polskiego złotego

  https://vod.tvp.pl/video/czas-pieniadza,historia-polskiego-zlotego,53175999

Siła pieniądza

https://vod.tvp.pl/video/czas-pieniadza,sila-pieniadza,53175987