XIII edycja

Wielki finał XIII edycji konkursu ekonomicznego „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów”

W dniach 8-9 czerwca 2018 r. w Warszawie odbył się wielki finał XIII edycji konkursu ekonomicznego „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów”. Temat tegorocznej edycji konkursu to: „Dzieje pieniądza polskiego 1918-2018”. Celem konkursu jest edukacja finansowa młodzieży w zakresie tematyki pieniądza polskiego na przestrzeni lat 1918 – 2018. Z blisko 400 nadesłanych prac, wyłoniono 10 najlepszych, a ich autorów wraz z opiekunami zaproszono do udziału w finale.

Oto finaliści XIII edycji konkursu:

 1. Bobrowska Aleksandra – Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami integracyjnymi i oddziałami dwujęzycznymi im. Orła Białego w Jaworznie – województwo śląskie
 2. Gołota Szczepan – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej – województwo łódzkie
 3. Grudniewska Nadia – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej – województwo łódzkie
 4. Kopczyńska Magdalena – Szkoła Podstawowa nr 33 z oddziałami gimnazjalnymi w Gdańsku – województwo pomorskie
 5. Kudaj Julia – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej – województwo łódzkie
 6. Majda Małgorzata – Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej – województwo łódzkie
 7. Pachlińska Ewelina – Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Grabowie – województwo łódzkie
 8. Paluchowski Rafał – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej  – województwo łódzkie
 9. Popek Mikołaj – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Murowanej Goślinie – województwo wielkopolskie
 10. Skalna Marcelina – Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Bolesławcu – województwo dolnośląskie

W dniu 8 czerwca 2018 r. finaliści wzięli udział w warsztatach w Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego pt: „Sprawdzam! Laboratorium autentyczności banknotów”. Podczas warsztatów młodzież miała możliwość zapoznania się z zabezpieczeniami stosowanymi m.in. na polskich banknotach. Uczestnicy nauczyli się, które zabezpieczenia widać gołym okiem, a które są ukryte. Wieczorem uczestnicy finału wraz z opiekunami udali się na wspólny spacer po Starym i Nowym Mieście, w trakcie którego mogli zobaczyć zabytki i poznać historię Warszawy, przybliżoną przez pracownika Ośrodka Doradztwa SKEF w Warszawie – Waldemara Szkielę.

W poranek 9 czerwca 2018 r. finaliści stanęli do walki o zaszczytny tytuł najlepszego młodego ekonomisty XIII edycji konkursu oraz główną nagrodę – 3000 złotych . Na uroczystym otwarciu finału obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej: dr inż. Kazimierz Janiak – Prezes Zarządu SKEF, Ewa Kruk – Członek Zarządu SKEF oraz pracownicy SKEF – Iwona Karmasz, Katarzyna Kołodziejczyk, Piotr Tokarczyk i Waldemar Szkiela. Swoją obecnością na finale zaszczyciła nas prof. dr hab. Elżbieta Ostrowska, która podjęła się funkcji Przewodniczącej Jury oraz Pani Anna Tarkowska Wiceprezes Kasy Unii Lubelskiej. Następnie, finaliści udali się do sali, w której czekały już na nich zestawy zadań finałowych. Po godzinnych zmaganiach, Jury konkursu w składzie:

 • dr hab. Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Jury
 • dr inż. Kazimierz Janiak – Członek Jury
 • Pani Anna Tarkowska – Członek Jury
 • Pani Iwona Karmasz– Członek Jury

wyłoniło zwycięzców XIII edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów”:

I miejsce – Paluchowski Rafał – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej  – województwo łódzkie  – nagroda pieniężna 3 000 zł,

II miejsce – Skalna Marcelina – Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Bolesławcu – województwo dolnośląskie – nagroda pieniężna 2 000 zł,

III miejsce – Gołota Szczepan – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej – województwo łódzkie – nagroda pieniężna 1000 zł.

W trakcie uroczystego zakończenia finału, do grona zaproszonych gości dołączyła Joanna Mędrzecka – Wiceprezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.

Zgodnie z regulaminem konkursu przewidziano również nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł dla nauczyciela, którego uczniowie prześlą największą liczbę prac konkursowych ocenionych powyżej 65 punktów i kompletnie wypełnionych w części A i B. Podczas finału konkursu wręczono nagrodę Panu Krzysztofowi Kopce z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej  – województwo łódzkie.

W trakcie obrad Jury, finaliści wraz z opiekunami i osobami towarzyszącymi udali się do Centrum Pieniądza NBP, gdzie wraz z animatorem zwiedzali muzeum. Wszyscy finaliści oraz ich opiekunowie wrócili do swoich domów obdarowani licznymi upominkami od Sponsorów i Organizatora konkursu.

Patronat nad XIII edycją konkursu objęły:

Patronat honorowyKrajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa

Patronat medialny: Gazeta Bankowa, tygodnik „Sieci”, portal „wGospodarce.pl”.

Całe przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wsparcie i hojność Partnerów i Sponsorów: Fundacja Stefczyka, której Głównym Fundatorem jest Kasa StefczykaSaltus UbezpieczeniaFundacja Wspierania Ubezpieczeń WzajemnychTowarzystwo Zarządzające SKOK Sp. z o.o. S.K.A.Ecco Holiday Sp. z o.o.Fundacja Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”Aplitt S.A.Kasa Unii LubelskiejSKOK BogdankaSKOK MysłowiceSKOK im. St. Adamskiego.

Wszystkim składamy serdeczne podziękowania. Laureatom konkursu oraz pozostałym finalistom gratulujemy ogromnej wiedzy i osiągniętych wyników.

 

 

XIII Edycja Konkursu „MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH EKONOMISTÓW”

Weź udział w konkursie – zapoznaj się z regulaminem, rozwiąż test i zadanie.

Serdecznie zapraszamy gimnazjalistów z całej Polski do udziału w XIII edycji konkursu ekonomicznego „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów”. Temat tegorocznej edycji konkursu to: Dzieje pieniądza polskiego 1918-2018”. Celem konkursu jest edukacja finansowa młodzieży w zakresie tematyki pieniądza polskiego na przestrzeni lat 1918 – 2018.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne:

I miejsce – nagroda pieniężna 3 000 zł,
II – nagroda pieniężna 2 000 zł,
III – nagroda pieniężna 1000 zł.

Przewidziano również nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł dla nauczyciela, którego uczniowie prześlą największą liczbę prac konkursowych ocenionych powyżej 65 punktów i kompletnie wypełnionych w części A i B.

Aby wziąć udział w konkursie należy:

 1. Zapoznać się z regulaminem konkursu.
 2. Wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy oraz pracę konkursową (test i zadanie opisowe) do dnia 30 kwietnia 2018 roku na jeden z dwóch sposobów:
 • drogą elektroniczną (udział w konkursie on-line za pośrednictwem aplikacji konkursowej),
 • drogą pocztową (na adres: Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, Legionów 126, 81- 472 Gdynia z dopiskiem „Konkurs MPME”) – decyduje data stempla pocztowego.

Z nadesłanych prac konkursowych zostanie wyłonionych dziesięć z największą liczbą punktów. Ich autorzy zostaną zaproszeni do udziału w finale konkursu, który odbędzie się w dniach 8-9 czerwca 2018 roku w Warszawie.

Pliki do pobrania

PAMIĘTAJ! W XIII edycji konkursu można wziąć udział tylko raz! Więcej informacji można znaleźć w regulaminie konkursu.

 

Organizatorem konkursu jest:

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej

Patronat na konkursem objęła:

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa

Patronat medialny:

Partnerzy i Sponsorzy:

Polecamy zapoznanie się z dodatkowymi materiałami:

 1. Film – „Śladami złotego” przedstawiający najważniejsze wydarzenia z historii polskiej bankowości centralnej i dziejów pieniądza.
 2. Film – „Banknoty o nominale 500 wybrane informacje”
 3. Film – Wprowadzenie nowego banknotu 500 zł”
 4. Film – „Zmodernizowane zabezpieczenia polskich banknotów”
 5. Prezentacja – Historia pieniądza
 6. Prezentacja – Inflacja
 7. Prezentacja – Cechy pieniądza
 8. Prezentacja –  Bezgotówkowe formy płatności.
 9. Prezentacja – Podaż pieniądza i mechanizmy jego kreacji.
 10. Artykuł – Denominacja złotego, czyli jak przestaliśmy być “Milionerami”, data publikacji 28.10.2015, autor: Waldemar Kowalski (Natemat.pl)
 11. Artykuł – „Od marek po “królewskie” złote. Polski pieniądz papierowy w XX wieku”, data publikacji: 24.09.2015, autor: Waldemar Kowalski (Natemat.pl)
 12. Artykuł – „Historia banknotów w Polsce”, data publikacji: 11.10.2006, autor: Prof. dr hab. Wojciech Morawski

   Wróć do strony głównej

PARTNERZY