Pogotowie dla zadłużonych
facebook
  • Darmowy program do rozliczania PIT
    Środki uzyskane z wpłat 1% podatku Stowarzyszenie przeznacza na wsparcie szkoleń, projekty z zakresu edukacji finansowej i konsumenckiej oraz fundusz stypendialny. Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę 1% podatku dochodowego na rzecz SKEF.

    Darmowy program do rozliczania PIT

    czytaj więcej
  • Teraz mogę założyć rodzinę i mieć dzieci.
    Jestem młoda, mam zaledwie 27 lat. I jeszcze do niedawna perspektywę spłacania długów do końca życia. Gdzie tu myśleć o założeniu rodziny bo zwyczajnie nie jestem w stanie niczego im zapewnić. To bolało najbardziej. Gdy wyszłam z sądu, po uzyskaniu orzeczenia o upadłości, znów się rozpłakałam.

    Teraz mogę założyć rodzinę i mieć dzieci.

    czytaj więcej
  • KONKURS DLA CZŁONKÓW SKEF I SKOK
    Zapraszamy wszystkich Członków Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych do wzięcia udziału w konkursie pt: „Franciszek Stefczyk dawniej i dziś”.

    KONKURS DLA CZŁONKÓW SKEF I SKOK

    czytaj więcej
  • Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych
    Innowacyjny program edukacji finansowej dla dzieci od I do III klasy szkoły podstawowej. Zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem w celu wdrożenia programu w Waszej Szkole.

    Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych

    czytaj więcej
  • Baner SKEF
    Cele SKEF: inicjowanie, prowadzenie i wspieranie działań na rzecz edukacji finansowej, ochrona konsumentów, pomoc konsumentom, edukacja finansowa, prowadzenie działalności charytatywnej.

    Prezentujemy film o działalności SKEF

    czytaj więcej
  • Od kilkunastu lat Ośrodki SKEF udzielają bezpłatnej pomocy prawnej osobom nadmiernie zadłużonym. Pomagamy w przygotowaniu wniosków o upadłość konsumencką. Do chwili obecnej pomogliśmy przygotować blisko 110 wniosków do sądów, z czego 73 zostało już rozpatrzonych, wszystkie pozytywnie.

    Bezpłatna i skuteczna pomoc dla nadmiernie zadłużonych

    czytaj więcej
  • glckliches senioren-ehepaar kauft im internet
    Proponujemy zapoznanie się z serią artykułów poradnikowych przygotowanych przez specjalistów Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. Najnowszy wpis, autorstwa Moniki Marchalewskiej, poświęcony jest budżetowi domowemu. Zapraszamy do lektury.

    Budżet domowy Marii i Zygmunta

    czytaj więcej
  • Udostępniamy przydatne kalkulatory do obliczenia kwoty odsetek od pieniędzy złożonych na lokacie, wysokości rat zaciągniętych kredytów a także kalkulator RRSO, dzięki któremu można w prosty sposób porównać różne oferty kredytowe.

    Kalkulator lokat, kredytu oraz rzeczywistej rocznej stopy procentowej już na naszym portalu

    czytaj więcej

Pomóż oszczędzać rodzinie

 

 

II etap projektu rozpoczęty…

Do drugiego etapu VI edycji projektu udało się przejść wszystkim pięciu rodzinom, które podjęły próbę nauki oszczędzania i planowania wydatków. W październiku rodziny odwiedziły Oddziały SKOK Stefczyka założyły konta oraz lokaty systematycznego oszczędzania. Przeszły tym samym do drugiego, sześciomiesięcznego etapu projektu. W tym czasie nadal będą prowadzić budżety domowe i planować wydatki a na założoną lokatę systematycznego oszczędzania odkładać środki na postawiony sobie na początku projektu cel.

Rozpoczęcie VI edycji projektu

W maju 2016 roku SKEF wspólnie z Partnerami – Fundacją im. Franciszka Stefczyka, Kasą Stefczyka oraz Fundacją „Kocham Podlasie”, po raz szósty objęło swoją opieką rodziny w ramach projektu „Pomóż oszczędzać rodzinie”. Projekt jest odpowiedzią na problemy rodzin o niskich dochodach, które nie miały szansy nabyć umiejętności świadomego korzystania z produktów dostępnych na rynku finansowym i tym samym są grupą społeczną narażoną na zjawisko nadmiernego zadłużenia.  Celem projektu jest edukacja rodzin w zakresie planowania i skutecznego zarządzania finansami osobistymi.

Tym razem pracę nad swoimi domowymi budżetami pod okiem mentorów ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej rozpoczęło pięć rodzin z Białej Podlaskiej, Środy Śląskiej, Lubaczowa oraz Gdańska.

Już niedługo poznamy wszystkich uczestników tegorocznej edycji. Wszystkim rodzinom życzymy wytrwałości!

Fundacja Stefczyka_logotyp

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Fundacji Stefczyka.

Poznajmy rodziny VI edycji projektu

Agnieszka i Łukasz Ściana z dziećmi

Agnieszka Ściana z dziećmi (2)

Rodzina przystąpiła do projektu, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat efektywnego gospodarowania budżetem domowym. Zarówno Pani Agnieszka jak i Pan Łukasz pracują zawodowo.

Państwo Ściana wychowują wspólnie piątkę dzieci:  jedenastoletnią Julię,  sześcioletniego Kacpra, czteroletnią Łucję, siedemnastomiesięczną Laurę oraz siedmiomiesięcznego Bartłomieja.

Zaoszczędzone pieniądze i świadczenie pieniądze otrzymane po zakończeniu projektu rodzina zamierza przeznaczyć na remont domu.

Magdalena i Roman Sacewicz z dziećmi

Roman Sacawicz z rodziną (2)

Rodzina przystąpiła do projektu, aby nauczyć się zarządzać finansami osobistymi. Od jakiegoś czasu spisują wydatki jednak chcieliby, żeby przyniosło to efekt w postaci oszczędności i racjonalnego wydatkowania pieniędzy.

Państwo Sacewicz wychowują wspólnie dwoje dzieci: roczną Lenę i 5 letniego Marka. Jedynym źródłem dochodu rodziny jest praca Pana Romana. Pani Magda zajmuje się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu. Zaoszczędzone pieniądze i świadczenie pieniądze otrzymane po zakończeniu projektu rodzina zamierza przeznaczyć na zorganizowanie wspólnego wyjazdu rodzinnego w przyszłym roku.

Marzena Romaniuk z mężem i dziećmi

Marzena Romaniuk z rodziną (2)

Pani Marzena zgłosiła rodzinę do udziału w projekcie, gdyż chce nauczyć się oszczędzania i efektywnego zarządzania finansami. Chciałaby w sobie wyrobić również nawyk systematycznego notowania wydatków i ich planowania, gdyż do tej pory tego nie robiła.

Pani Marzena wspólnie z mężem wychowują sześcioro dzieci w wieku od 6 do 18 lat, w tym 12 letnie bliźniaki: Izę i Dominikę. Jedynym źródłem dochodu rodziny jest praca Pani Marzeny na umowę zlecenie.  Zajmuje się opieką nad osobami starszymi i chorymi przebywającymi w domu.

Zaoszczędzone pieniądze i nagrodę otrzymaną po zakończeniu projektu Pani Marzena chce przeznaczyć na zorganizowanie w przyszłym roku I Komunii Świętej dla syna Konrada.

Krystyna Sobiesierska-Radtke i Dariusz Radtke z dziećmi

Krystyna Sobiesierska-Radtke z rodziną (2)

Państwo Radtke nie prowadzili szczegółowego budżetu domowego choć żyją bardzo oszczędnie.

Państwo Radtke wychowują pięcioro dzieci z sześciorga. Najstarsza córka – Miriam, usamodzielniła się. Magdalena skończyła liceum plastyczne, przerwała edukację na rok, aby zarobić pieniądze na wymarzone studia z grafiki artystycznej. Michalina po wakacjach będzie uczęszczać do 2 klasy liceum, lubi grać na gitarze i jest uzdolniona artystycznie. Z kolei Józefina od września rozpocznie naukę w liceum plastycznym, interesuje się fotografią. Hubert skończył 1 klasę gimnazjum, lubi grać w piłkę nożną oraz w gry komputerowe. Najmłodszy – Leonard, będzie uczęszczać do 5 klasy szkoły podstawowej. Bardzo lubi konstruować i budować różne mechanizmy. Pani Krystyna z wykształcenia jest plastyczką, natomiast mąż Dariusz długo pracował w gastronomii.

Obecnie rodzina utrzymuje się głównie z różnych zasiłków i dodatków. Niedawno pani Krystyna zaczęła pracować w usługach krawieckich, poza tym czasem uda jej się zarobić na wykonywanym przez nią rękodziele. Pan Dariusz od dłuższego czasu choruje na serce i ma problemy ze znalezieniem odpowiedniej pracy. Udziela się aktywnie w „Związku Dużych Rodzin Trzy plus”. Bardzo pomaga rodzinie przyznane świadczenie w ramach programu „500+”. Dzięki niemu będzie rodzinę w końcu stać m.in. na rozwijanie zainteresowań dzieci oraz rehabilitację córki. Dwie córki poważnie chorują – Magda ma zapalenie stawów, a Józefina poważną wadę biodra.

Zaoszczędzone w projekcie pieniądze i nagrodę rodzina chciałaby  przeznaczyć na zakup aparatu cyfrowego.

Beata Wawrzyn

Beata Wawrzyn z synkiem (2)

Pani Beata Wawrzyn przystąpiła do projektu, aby nauczyć się efektywnie zarządzać swoimi pieniędzmi i dowiedzieć się, w jaki sposób wygospodarować oszczędności pomimo skromnych dochodów. Dotychczas nie prowadziła budżetu domowego. Jak twierdzi sama uczestniczka, największym wyzwaniem w projekcie będzie dla niej wyrobienie w sobie nawyku systematycznego zapisywania codziennych wydatków, gdyż do tej pory tego nie robiła.

Pani Beata samotnie wychowuje troje dzieci. Prowadzi małe gospodarstwo rolne, które w przyszłości chciałaby rozbudować tak, aby stało się głównym źródłem utrzymania rodziny. Celem Pani Beaty jest zapewnienie dzieciom najlepszych warunków do nauki oraz rozwijania ich pasji muzycznych i sportowych. Pani Beata jest osobą aktywną, zaradną i pełną pomysłów.

Marzeniem Pani Beaty jest przeprowadzenie remontu pokoju dzieci. Zgromadzone oszczędności oraz świadczenie pieniężne uzyskane w ramach projektu planuje przeznaczyć właśnie na ten cel.

Uroczyste zakończenie V edycji projektu

Po 9 miesiącach prowadzenia budżetów, planowania wydatków i oszczędzania, 6 grudnia 2014 roku w Białej Podlaskiej odbyło się uroczyste zakończenie V edycji projektu „Pomóż oszczędzać rodzinie”.

W uroczystości udział wzięli uczestnicy projektu wraz ze swoimi rodzinami, Zarząd SKEF w osobach: dr inż. Kazimierza Janiaka – Prezesa Zarządu, Marzeny Biereckiej – Wiceprezes Zarządu oraz Ewy Kruk – Dyrektora Biura. Obecne były również koordynator projektu Magdalena Nastrabasz-Janczarska oraz mentor Monika Marchalewska. Swoją obecnością zaszczycili senator Rzeczpospolitej Polskiej Grzegorz Bierecki, Dariusz Stefaniuk Prezydent Białej Podlaskiej oraz przedstawiciel Kasy Stefczyka Pani Aneta Dyrdowska.

Oprócz przewidzianej w projekcie nagrody 1000 złotych, rodziny otrzymały pamiątkowe czeki oraz upominki od Organizatora i  Partnerów projektu. Po części oficjalnej był czas na rozmowy i refleksje. Wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali, że udział w projekcie pozwolił im racjonalnie gospodarować pieniędzmi i planować wydatki. To, co na początku projektu było dla nich dużym problem – zbieranie paragonów i comiesięczne spisywanie wydatków – po dziewięciu miesiącach stało się nawykiem i przydatnym narzędziem w gospodarowaniu finansami.

Projekt „Pomóż oszczędzać rodzinie” realizowany był przy wsparciu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Franciszka Stefczyka, Fundacji im. Franciszka Stefczyka oraz Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”.

V edycja „Pomóż oszczędzać rodzinie” rozpoczęta!

Od 1 marca Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej wspólnie z Partnerami – Kasą Stefczyka, Fundacją im. Franciszka Stefczyka oraz Fundacją „Kocham Podlasie”, po raz kolejny obejmie swoją opieką rodziny z południowego Podlasia, które pomimo niskich dochodów podejmą próbę planowania i skutecznego zarządzania swoimi finansami osobistymi. Więcej: w zakładce opis projektu i  w zakładce zasady rekrutacji.

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej od 2005 roku jest organizacją pożytku publicznego. To właśnie dzięki przekazanemu przez Darczyńców 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz projektu „Pomóż oszczędzać rodzinie” oraz naszym Partnerom możliwa jest realizacja V już edycji tego projektu.

Poznajmy uczestników V edycji projektu „Pomóż oszczędzać rodzinie”!

W marcu rozpoczęła się piąta edycja projektu „Pomóż oszczędzać rodzinie”, który już po raz trzeci jest realizowany na Podlasiu. W tej edycji uczestniczy pięć rodzin: Państwo Marta i Ireneusz Dragulscy, Jolanta i Mirosław Dorosz, Renata i Arkadiusz Borek, Justyna i Tomasz Chalimoniuk oraz Renata i Jan Karwowscy. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej przy wsparciu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej im. Franciszka Stefczyka oraz Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”.

W pierwszych trzech miesiącach rodziny, pod opieką mentora, uczyły się prowadzić budżet domowy, zbierać paragony i zapisywać skrupulatnie wszystkie swoje wydatki. Praca w pierwszym etapie projektu była nakierowana głównie na naukę samego prowadzenia budżetu jak także na palowanie wydatków i szukanie oszczędności w bardzo skromnych dochodach, jakimi dysponują rodziny.

Do drugiego etapu projektu udało się przejść wszystkim pięciu rodzinom, które podjęły próbę nauki oszczędzania i planowania wydatków przystępując do projektu.
W dniach 27-28.05.2014 r. rodziny odwiedziły Oddział SKOK Stefczyka przy ulicy Jatkowej w Białej Podlaskiej. Tam, przydzielony im opiekun finansowy zapoznał ich zarówno z funkcjonowaniem tej instytucji jak i z produktami oferowanymi przez kasę. Rodziny założyły konta i lokaty systematycznego oszczędzania. Przeszły tym samym do drugiego, sześciomiesięcznego etapu projektu. W tym czasie nadal będą prowadzić budżety domowe i planować wydatki a na założoną lokatę systematycznego oszczędzania odkładać będą środki na postawiony sobie na początku projektu cel. Po tym okresie, wszystkie zaoszczędzone pieniądze będą do dyspozycji rodzin. Dodatkowo każda z rodzin, po spełnieniu wszystkich regulaminowych postanowień otrzyma nagrodę w postaci świadczenia pieniężnego w wysokości 1000 zł.

Warsztaty dla rodzin

W dniu 8 października br. pięć rodzin uczestniczących w V edycji projektu „Pomóż oszczędzać rodzinie” wzięło udział w warsztatach  pt. „Planowanie i budżet domowy”. Celem zajęć była nauka racjonalnego planowania wydatków, odróżniania potrzeb od zachcianek i tworzenia dobrego budżetu domowego.

Rodziny miały okazję podzielić się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami z udziału w projekcie, sposobami na tworzenie budżetu domowego oraz nauczyć się sposobów kontrolowania wydatków. Podczas spotkania omówione zostały również domowe sposoby na oszczędzanie prądu, wody, ogrzewania oraz poruszono temat, w jaki sposób robić zakupy i na co zwrócić uwagę, żeby nie wydawać więcej niż planujemy.

Uczestnicy podczas zajęć mieli także okazje do skonfrontowania stopnia przyswojonej przez siebie wiedzy podczas ćwiczeń indywidualnych jak i pracy w grupach.

Organizator Projektu

 

Partnerzy Projektu