Tradycyjny rachunek bankowy powoli odchodzi do lamusa. Obecnie zarówno banki, jak i ich klienci, stawiają na konta internetowe, bo tańsze i wygodniejsze. Ale czy bezpieczne? Specjaliści od zabezpieczenia systemów informatycznych zapewniają, że tak. Warto jednak zmniejszyć ryzyko włamania się na nasze konto poprzez zastosowanie bezpiecznego hasła.

Logika podpowiada, że hasło używane w procesie logowania powinno być jednocześnie łatwe do zapamiętania przez właściciela konta internetowego i trudne do rozszyfrowania przez osoby trzecie. Co ważne, powinniśmy zachować je wyłącznie dla siebie. W żadnym wypadku nie jest wskazane ujawnianie hasła innym, nawet członkom rodziny. W szczególności należy uważać na próby pozyskania hasła przez nieznane nam osoby, na przykład podające się za pracowników banku. Pamiętajmy, że do przeprowadzenia jakichkolwiek operacji bankowych lub zweryfikowania naszej tożsamości pracownik banku nie potrzebuje znać hasła do naszego konta internetowego. Próba jego pozyskania to z pewnością akt oszustwa.

Bezpieczne hasło winno posiadać co najmniej osiem znaków, stanowiące kombinację cyfr, symboli i liter, małych oraz dużych. Nie wskazane jest stosowanie powtórzeń (np. 11111111), prostych sekwencji (np. 123456789) i ciągu znaków znajdujących się na klawiaturze obok siebie (np. zxcvbnm). Nie zaleca się również używania wyrazów z zamiennikami liter (np. @nn@ zamiast Anna) oraz pełnych wyrazów. Unikać należy haseł banalnych, na przykład składające się z naszego imienia lub nazwiska i daty urodzenia. Ponadto warto pamiętać, że hasło powinno się zasadniczo różnić od nazwy użytkownika. Eksperci zalecają zmianę hasła co kilka miesięcy.

Pamiętajmy, że banki robią wszystko, aby nasze pieniądze były bezpieczne. Grupy specjalistów dbają o zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ograniczając ryzyko ataku na systemy informatyczne poprzez zastosowanie nowoczesnych i ciągle udoskonalanych rozwiązań. Jednakże nie wolno zapomnieć o samodzielnym zminimalizowaniu ryzyka.