Pogotowie dla zadłużonych
facebook
 • Finał konkursu „Żyj finansowo!” za nami!
  Zwycięzcami zostali: 1. Jeremi Polaczkiewicz – Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 5, Częstochowa, 2. Kamila Morawska – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Fr. Stefczyka, Czernichów, 3. Alicja Sobecka – I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga, Kościan. Zwycięzcom gratulujemy! Fotorelacja na stronie Projektu.

  Finał konkursu „Żyj finansowo!” za nami!

  czytaj więcej
 • Finał XIII edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” „Dzieje pieniądza polskiego 1918-2018”
  I miejsce – Rafał Paluchowski – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej, II miejsce – Marcelina Skalna – Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Bolesławcu, III miejsce – Szczepan Gołota – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej.

  Finał XIII edycji konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” „Dzieje pieniądza polskiego 1918-2018”

  czytaj więcej
 • Zespół SKEF

  Film o działalności SKEF

  czytaj więcej
Sonda

Czy uważasz, że edukacja finansowa powinna znaleźć się w programach nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Twój 1% wspiera edukację finansową i fundusz stypendialny

baner.cdr

 

SKEF członkiem ECDN

PORADNIKI

Zalety konta internetowego

Wyjście z zadłużeniaMOJE PIENIĄDZE

Życie bez długów – upadłość konsumencka

Znowelizowana ustawa dotycząca upadłości konsumenckiej święci wielkie triumfy. Od początku 2015 roku, kiedy zaczęła obowiązywać – z dobrodziejstwa ustawy skorzystało do września br. ponad 10 tys. zadłużonych. W pierwszym roku sądy orzekły 2112 upadłości, w 2016 roku 4434 upadłości. Należy podkreślić, że tak naprawdę za tymi suchymi danymi kryją się losy nie pojedynczych osób a całych rodzin dotkniętych skutkami wykluczenia finansowego, żyjących na marginesie życia społecznego, zmagających się z problemami zdrowotnymi spowodowanymi długami. Z danych statystycznych wynika, że liczba upadłości wciąż rośnie, przyjmuje się, że ilość ta wzrośnie do 10 tys. rocznie.

Sukces Ośrodków Doradztwa SKEF

Mamy niemałą satysfakcję, że Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego SKEF uczestniczyły w opracowaniu blisko 200 wniosków o upadłość, wśród których jedynie 9 zostało przez sądy oddalone. Na przykładzie Ośrodka w Warszawie, gdzie opracowano dla klientów ponad 100 wniosków o upadłość (2 zostały oddalone, 1 odrzucony, czyli nie został rozpoznany pod kątem merytorycznym), można stwierdzić, że 98 proc. wniosków kończy się uzyskaniem orzeczenia o upadłości. O reakcji osób, które otrzymały upadłość można przeczytać tu pogotowiedlazadluzonych.pl.

Jak długo trwa postępowanie w zakresie upadłości konsumenckiej?

Z naszego doświadczenia wynika, że rozpatrzenie wniosku może zakończyć się orzeczeniem wydanym w trybie zaocznym już po 2 tygodniach od momentu jego złożenia. Najczęściej jednak w tym terminie sąd powiadamia o rozprawie i wyznacza miesięczny termin wizyty w sądzie.

Po uzyskaniu orzeczenia syndyk, przydzielony przez sąd, przystępuje do weryfikacji listy wierzycieli i sprzedaje majątek upadłego. Po spieniężeniu całości majątku upadłego, jaki został zgłoszony przez wnioskodawcę do tzw. masy upadłości, następuje drugie orzeczenie sądu dotyczące planu spłaty wierzycieli. Ten etap trwa ok. roku i nie ma większego znaczenia, czy upadły miał np. mieszkanie, czy wręcz przeciwnie, był całkowicie pozbawiony majątku. Podczas pierwszego etapu postępowania, które trwa zwykle ok. roku, do czasu orzeczenia dot. planu spłaty syndyk zajmuje wynagrodzenie upadłego.

Plan spłaty

Plan spłaty zakłada, że przez okres 12, 24 lub 36 miesięcy upadły będzie wnosił na poczet swoich zobowiązań – określoną kwotę. Przy jej określeniu sąd będzie brał pod uwagę dochody uzyskiwane przez upadłego, bez względu na wysokość zobowiązań. Po zrealizowaniu w terminie planu spłat sąd spotyka się po raz trzeci i orzeka o oddłużeniu – pozostałe długi tej osoby zostają umorzone.

Pomoc zadłużonym przy składaniu wniosku

Osobom, które chciałyby złożyć wniosek do sądu upadłościowego Ośrodki Doradztwa Finansowego służą bezpłatną pomocą. Dane adresowe i godziny przyjęć tu Pogotowie dla zadłużonych.

Byli szybcy, teraz są wściekli…

08.03.2018

Zbliżająca się wiosna to idealny czas na wprowadzenie zmian do swojego życia. Postanawiamy żyć zdrowo, częściej odwiedzać kina i teatry, mieć więcej czasu dla najbliższych. Często zmian chcemy dokonywać również w sferach bardziej przyziemnych, planujemy np.: remont mieszkania, zagraniczny urlop czy zakup nowego auta. O ile na bilet do kina stać większość z nas, o tyle w kwestii remontu mieszkania czy zmiany auta o pomoc musimy zwrócić się do instytucji finansowych. I tu zaczynają pojawiać się dylematy. Nikt z nas nie lubi zaciągać zobowiązań finansowych, ale jeżeli już się na to zdecydujemy, to dobrze zrobić to mądrze i z głową.

Po pierwsze

Pierwszym krokiem powinno być dokładne zbadanie rynku i zapoznanie się ze wszystkimi dostępnymi ofertami. Oczywiste jest zarazem to, że analiza oferty powinna iść w parze z analizą samej instytucji oferującej pożyczkę. Sprawdzajmy historię danego podmiotu: ile lat znajduje się na naszym rynku, skąd pochodzi jego kapitał, jakie produkty proponował wcześniej oraz, co najważniejsze, jaka jest jego opinia wśród konsumentów…

Klient prawdę ci powie

Internet pęka w szwach od historii ludzi, którzy zetknęli się z nieuczciwymi instytucjami. Omamieni niskim procentem oraz ratą, zaciągnęli zobowiązania, które przerosły ich możliwości. Dług rósł z miesiąca na miesiąc, ponaglenia do zapłaty piętrzyły się w skrzynkach pocztowych, u największych pechowców pojawił się komornik… W efekcie wiele osób odebrało już sobie możliwość otrzymania pożyczki w przyszłości, kiedy będą w potrzebie i będzie to jedyne rozwiązanie, gdyż zła historia kredytowa bardzo obniża naszą wiarygodność w oczach banków. Pamiętajmy, że każde opóźnienie w spłacie rat jest odnotowywane przez bank w Biurze Informacji Kredytowej.

Pośpiech jest złym doradcą

Dlaczego zatem, pomimo przestróg tylu poszkodowanych osób, ludzie nadal wpadają w pułapkę zadłużenia finansowego? Otóż bardzo często podejmują oni decyzję pod wpływem chwili i wtedy jedynym kryterium, które stosują jest czas: szybciej, bez zbędnych formalności i najlepiej z jakąś super promocją. Bardzo często klienci dają się nabrać na pierwsze „darmowe pożyczki”, czyli nieoprocentowaną formę zobowiązania, którą musimy spłacić w bardzo krótkim czasie. Jeżeli nie uda nam się wywiązać z umowy, wtedy firmy za przedłużenie czasu spłaty doliczają duży procent do zaciągniętej kwoty. Pamiętajmy, że nic w świecie finansów nie dzieje się bez kosztów, szczególnie w relacji człowiek-firma pożyczkowa. Jeżeli ktoś oferuje nam nieoprocentowane pieniądze i bardzo krótki okres spłaty, niech nam się natychmiast zapali czerwona lampka! Czy jeżeli stać nas na spłatę zaciągniętego długu w miesiąc, to czy jest on nam w ogóle potrzebny? Albo inaczej: czy skoro już decydujemy się na to zobowiązanie, to czy realne jest spłacenie go w tak krótkim czasie?

A jakie jest RRSO?

Niewiedza szkodzi i zawsze działa na naszą niekorzyść. Zaskakującym jest zatem fakt, jak mało osób starających się o pożyczki, wie czym jest RRSO. Informacja o tym dostępna jest na wyciągnięcie ręki: od października 2017 roku instytucje finansowe maja obowiązek eksponowania jej w przekazach reklamowych. Z pomocą przychodzi nam również Internet, w którym znajdziemy bardzo dużo artykułów na ten temat. Czym zatem jest tajemnicze RRSO? Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli oprocentowanie, które uwzględnia wszystkie koszty kredytu, w tym: wnioskowaną kwotę, oprocentowanie kredytu, koszt odsetek, prowizję za udzielenie kredytu, ubezpieczenie, opłaty za dodatkowe usługi instytucji finansowej, jak np. opłata konsultanta, który odwiedza nas w domu, opłatę za rozpatrzenie wniosku oraz wartość pieniądza w czasie i okres spłaty i inne opłaty. Widzimy zatem, że wiedza o tym, czym jest RRSO, jest dla kredytobiorców niezbędna.

Szukajmy więc takich instytucji finansowych, które w swojej ofercie mają produkty charakteryzujące się niskim RRSO.