Do Ośrodka Doradztwa zadzwoniła Pani Maria z pytaniem o kredyt na Święta. Widziała ostatnio wiele ofert takich kredytów, ale zastanawia się czy finansowanie Świąt za pożyczone pieniądze jest dobrym rozwiązaniem.

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas i każdy z nas chciałby spędzić go w jak najlepszej atmosferze, przy stole zapełnionym smakołykami i choince, pod którą każdy znajdzie dla siebie jakiś prezent. Często mamy pokusę, żeby wziąć kredyt albo pożyczkę i w ten sposób sfinansować wszystkie zakupy świąteczne. Należy jednak się zastanowić czy rzeczywiście jest nam potrzebny ten kredyt i czy będziemy w stanie go spłacić.

Ważne jest też to czy mamy już jakieś zobowiązania i czy biorąc kolejny kredyt nie wpadniemy w pętle kredytową. Jeśli już spłacamy np. dwa zobowiązania to musimy sobie zadać pytanie czy będziemy w stanie spłacać jeszcze jedno dodatkowe. Jeśli jesteśmy tego pewni, że inaczej nie da się sfinansować Świąt, i że spłacimy bez problemy ten kredyt to najpierw należy przejrzeć oferty kilku banków, a nie decydować się na kredyt w pierwszej odwiedzonej przez nas instytucji. Jeśli pytamy o oferty w kilku bankach, to należy zwrócić uwagę na to, żeby za każdym razem nie wiązało się to z wysłaniem przez bank zapytania do Biura Informacji Kredytowej o naszą osobę, bo w rezultacie wpłynie to na naszą ocenę punktową i może zacznie obniżyć nasze możliwości kredytowe. Nie należy również patrzeć na to czy w danej instytucji jest mało czy dużo formalności. To, że szybko uzyskamy pieniądze nie zawsze wiąże się z łatwością spłaty.

Niskie nominalne oprocentowanie nie zawsze świadczy o niskim koszcie kredytu. Zawsze należy dopytać o prowizję i o kwotę ewentualnego ubezpieczenia, jeśli jest ono wymagane. Trzeba też pamiętać, że rata przy długim okresie kredytowania jest niska, jednak wiąże się to często z dużo wyższymi kosztami takiego kredytu. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto się zastanowić, jaki dzień miesiąca będzie dla nas najdogodniejszy do spłaty i dopytać, co będziemy mogli robić, kiedy pojawią się ewentualne problemy ze spłatą. Czy będzie możliwe np. zawieszenie spłaty na jakiś czas albo wydłużenie okresu spłaty i ile będzie to kosztowało?

Jeśli zdecydujemy się na pożyczkę w firmie pozabankowej trzeba pamiętać, że nie należy w żadnym wypadku wpłacać żadnych pieniędzy przed uzyskaniem pożyczki, bo może się okazać, że nie dostaniemy pożyczki i dodatkowo stracimy wpłacone przez nas pieniądze. Należy też pamiętać, że oprocentowanie pożyczek w parabankach jest zdecydowanie wyższe niż w bankach.  Zanim podpiszemy umowę bezwzględnie należy ją dokładnie przeczytać i być pewnym, że na 100% będziemy wstanie spłacić w terminie zaciągnięte przez nas zobowiązanie bez korzystania z innych pożyczek, dotyczy to zarówno kredytów zaciąganych w bankach, jaki i w firmach parabankowych.

Najważniejsze jednak jest to, że zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki powinniśmy się zastanowić czy rzeczywiście chcemy sami sobie sprawić na Święta prezent w postaci kredytu lub pożyczki, który będzie trzeba spłacać przez kilka miesięcy lub lat.