Dzień Edukacji Finansowej

0
708

18 października 2023 roku odbył się Dzień Edukacji Finansowej, po raz trzeci zorganizowany przez Fundację Giełdy Papierów Wartościowych. W wydarzeniu kierowanym do osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy z zakresu finansów osobistych, oszczędzania i inwestowania wzięło udział stacjonarnie oraz online około 1800 osób. Dodatkowo ponad 4000 uczniów i nauczycieli ze 180 klas szkół ponadpodstawowych z całej Polski uczestniczyło w lekcji „EduAkcja: oszczędzanie i inwestowanie”, przeprowadzonej przez prof. dr hab. Krzysztofa Jajugę.

Po raz pierwszy w ramach DEF zostało także zorganizowane Spotkanie Studenckich Kół Naukowych, w którym uczestniczyło niemal 60 studentów reprezentujących 7 kół naukowych z 7 polskich uczelni. Studenci wzięli udział w warsztacie „Od liczb do decyzji – podstawy i praktyka w modelowaniu finansowym”, który poprowadził Grzegorz Chłopek, CFA, Wiceprezes Zarządu PKO TFI.

Podczas debaty eksperckiej „Czego Jan się nie nauczy, tego Jaś nie będzie umiał? W poszukiwaniu Domowej Strategii Edukacji Finansowej”, paneliści starali się odpowiedzieć na pytanie, kto przede wszystkim powinien odpowiadać za edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży – rodzice, szkoła i nauczyciele, a może instytucje publiczne i finansowe oraz jakimi narzędziami wesprzeć rodziców i nauczycieli w ich edukacyjnych zadaniach. Podjęto również temat roli nowego przedmiotu szkolnego „biznes i zarządzanie” oraz Krajowej Strategii Edukacji Finansowej. W debacie udział wzięli dr Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW, dr hab. Marta Maciejasz, prof. UO z Uniwersytetu Opolskiego, Monika Wojciechowska, Pełnomocnik Ministra Finansów ds. Strategii Edukacji Finansowej oraz Grzegorz Chłopek, Wiceprezes Zarządu PKO TFI. Debatę poprowadziła Malwina Wrotniak, Redaktor Naczelna Bankier.pl.

Na zakończenie pierwszej części DEF odbył się także panel „Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 – wyjątkowa inicjatywa, wyjątkowe rocznice”, w którym uczestniczyli reprezentanci 5 największych organizacji społecznych realizujących działalność edukacyjną w ramach porozumienia w sprawie ustanowienia roku 2024 Rokiem Edukacji Ekonomiczne – Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Fundacja GPW, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Związek Harcerstwa Polskiego, a także Krzysztof Pietraszkiewicz, Przewodniczący Komitetu Honorowego REE2024. Opowiedzieli o idei Roku Edukacji Ekonomicznej, zaplanowanych wydarzeniach oraz w jaki sposób instytucje, organizacje i wszyscy zainteresowani mogą włączyć się w obchody REE.

W ramach Dnia Edukacji Finansowej odbyły się prelekcje podzielone na trzy moduły: Jak świadomie inwestować na giełdzie? Jak bezpiecznie prowadzić finanse osobiste i oszczędzać na emeryturę? oraz Jak edukować o finansach dzieci i młodzież? W ramach trzeciego panelu dedykowanego nauczycielom przedmiotów ekonomicznych oraz rodzicom dzieci w wieku szkolnym wystąpiły Panie Magdalena Nastrabasz oraz Katarzyna Kołodziejczyk-Tokarczyk Koordynatorki ds. szkoleń i projektów, ekspertki edukacji finansowej ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej w Gdyni. Podczas wystąpienia „Narzędzia w edukacji dzieci i młodzieży” zaprezentowały, oparte na wieloletnim doświadczeniu Stowarzyszenia podczas realizacji projektów edukacyjnych dla różnych grup wiekowych, narzędzia jakie można stosować w edukacji finansowej. Oprócz roli wychowania ekonomicznego dzieci oraz edukacji finansowej prowadzonej zarówno przez rodziców jak i szkołę podzieliły się doświadczeniami zdobytymi podczas realizacji dwóch edycji projektu „Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych” oraz wieloletniego, cyklicznego projektu „Żyj finansowo! Czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”. Dodatkowo, podczas obchodów Dnia Edukacji Finansowej uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną Stowarzyszenia przy stoisku informacyjno-promocyjnym.