W obecnej sytuacji pandemii koronawirusa jesteśmy zmuszeni do ograniczenia wyjść z domu do minimum a czasami w ogóle nie mamy takiej możliwości. Co jednak należy zrobić kiedy musimy załatwić np.: ważne sprawy urzędowe? Rozwiązaniem może się okazać posiadanie profilu zaufanego. Profil zufany – do czego może się przydać? Najprościej mówiąc to skuteczna metoda potwierdzenia naszej tożsamości w serwisach administracji publicznej. To nasze dane takie jak imię, nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL.

Profil zaufany umożliwia m.in. logowanie i składanie podpisu elektronicznego, działa podobnie jak odręczny podpis. Zakładając profil zaufany potwierdzamy nim naszą wiarygodność. Oczywiście jest to metoda zabezpieczona w taki sposób aby nikt poza osobą która go utworzyła nie miał do niego dostępu. Dużą zaletą posiadania własnego profilu zaufanego jest możliwość załatwienia wielu spraw online, bez wychodzenia z domu. Zaoszczędzi nam to cennego czasu, unikniemy stania w kolejkach, mamy dostęp do wielu urzędów przez 24 godziny, co w obecnej sytuacji stanowi idealne rozwiązanie.

Co możemy załatwić?

Dzięki profilowi zaufanemu możemy złożyć wnioski, oraz korzystać z wielu usług korzystając z portali urzędów. Za pomocą profilu zaufanego skutecznie potwierdzimy swoją tożsamość w internecie a także podpiszemy wniosek, jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy. Oto przykładowe sprawy jakie możemy załatwić posiadając profil zaufany np.: możemy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego oraz zgłosić jego utratę, uzyskać odpis aktów stanu cywilnego, sprawdzić swoje punkty karne, zgłosić urodzenie dziecka, swoje dane medyczne w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) , zapisać się na wizytę w placówce ZUS, sprawdzić swoje zwolnienie, złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także zarejestrować, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą. Zakres spraw jakie możemy załatwić posiadając profil zaufany jest naprawdę bardzo szeroki.

W jaki sposób można założyć profil zaufany?

Najprostszy sposób na założenie profilu zaufanego to wykorzystanie swojego internetowego konta bankowego. Tam nasze dane zostały już przy zakładaniu tego konta uwiarygodnione i dlatego jest to najprostszy i najszybszy sposób. Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronach internetowych poszczególnych banków.

Profil zaufany można również założyć za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, jeśli taki posiadamy. Wówczas profil zaufany jest zakładany od ręki, bez wychodzenia z domu i wystarczy, że podpiszemy wniosek o potwierdzanie profilu zaufanego.

Inny sposób na założenie profilu zaufanego to wypełnienie wniosku w internecie, a później jego potwierdzenie np.: na poczcie, w urzędzie gminy posługując się dowodem osobistym lub paszportem. Profil zaufany można także założyć na pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej lub w serwisie pz.gov.pl, a następnie potwierdzić w jednym z punktów potwierdzających, których wykaz znajdziemy na stronie: tutaj >>>
Oto przykładowe serwisy w których możemy załatwić nasze sprawy dzięki posiadaniu profilu zaufanego: gov.pl, ePUAP.gov.pl, empatia.mpips.gov.pl, zus.pl, podatki.gov.pl, biznes.gov.pl, pacjent.gov.pl, prod.ceidg.gov.pl.

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące profilu zaufanego można znaleźć na stronie https://www.gov.pl

Pamiętaj!
Profil zaufany jest ważny 3 lata. Jeśli skończy się jego ważność wówczas powinniśmy założyć nowy profil zaufany. Podpis potwierdzony Profilem Zaufanym jest ważny i wywołuje skutki prawne. Posiadać można tylko jeden Profil Zaufany.

autor artykułu : Iwona Karmasz