Do Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego w Warszawie zgłosił się klient z pytaniem, jaką kwotę zajmie komornik z jego wynagrodzenia za pracę a także z emerytury jego żony? Klient dostał zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i dokonywaniu potrąceń z jego wynagrodzenia. Zawiadomienie otrzymała także jego żona pobierająca emeryturę. Oboje zaciągnęli kredyt, który na skutek braku spłat jest obecnie poddany egzekucji.

Stawka minimalnego wynagrodzenia

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że kwota wolna od zajęcia komorniczego odpowiada stawce minimalnego wynagrodzenia. Rok 2021 to kolejny rok z rzędu, w którym zostało podniesione minimalne wynagrodzenie. Tym samym wzrosły również kwoty wolne od potrąceń komorniczych w 2021 r. Od 1 stycznia 2021 r. płaca minimalna wzrosła do kwoty 2 800 zł brutto, czyli około 2 062 zł na rękę wobec 1920,26 zł w roku ubiegłym.

Zapisy Kodeksu Pracy

Należy wskazać, że zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy, osoby zatrudnione na umowę o pracę mają ochronę swojego wynagrodzenia. W tym wypadku obowiązuje limit zajęcia komorniczego na poziomie 50 proc. otrzymywanego wynagrodzenia. Jeśli natomiast zatrudnienie odbywa się w niepełnym wymiarze, wówczas kwota wolna od zajęcia jest proporcjonalnie mniejsza. Jeżeli dodatkowo otrzymujemy wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia to kwota z umowy zlecenia nie jest już objęta ochroną i podlega zajęciu w całości.

Ile może zająć komornik z emerytury i renty?

Począwszy od 2019 r., kwoty wolne od potrąceń podlegają corocznej waloryzacji na zasadach określonych dla emerytur i rent. W 2021 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 104,24% (Mon. Pol. z 2021 r. poz. 167). Od 1 marca 2021 r. podwyższono kwoty wolne od potrąceń realizowanych ze świadczeń należnych z ubezpieczenia społecznego (tj. z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, wypadkowego i macierzyńskiego oraz ze świadczenia rehabilitacyjnego). W związku z powyższym na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności niealimentacyjnych wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi kwota wolna od zajęć została podniesiona z 878,81 zł do poziomu 916,07 zł. w przypadku emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy kwota wolna od zajęcia będzie wynosiła 732,86 zł.

Co do zasady komornik może egzekwować od emerytów 25% wysokości emerytury. Musi jednak pamiętać o konieczności pozostawienia na koncie seniora kwoty wolnej od potrąceń, o której mowa powyżej, czyli 916,07 zł. Minimalna emerytura wynosi obecnie 1250,88 zł (1067 zł netto). Oznacza to, że jeśli emeryt otrzymuje najniższą emeryturę i jednocześnie jest wobec niego prowadzona egzekucja, komornik nie będzie mógł zająć maksymalnej kwoty, tj. 25% wysokości emerytury a jedynie 150,93 zł. (1067-916,07=150,93).

Ile może zająć komornik z konta bankowego?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami komornik musi pozostawić od 2021 roku na rachunku bankowym kwotę równą 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Została ona podniesiona z 1950 zł do kwoty 2100 zł. (75 proc. z 2800). Wskazany limit dotyczy wszystkich posiadanych rachunków bankowych, tj. oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych, czy rachunków terminowych lokat oszczędnościowych.

13 emerytura

W przypadku żony klienta pobierającej emeryturę w chwili wypłaty tzw. 13 emerytury nie ma ryzyka zajęcia tego świadczenia. Komornik nie może dokonywać potrąceń z „trzynastki”. Dodatkowe świadczenie jest wypłacane z urzędu, w takiej formie, w jakiej pobierana jest emerytura. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, świadczenie nie jest też wliczane do dochodu.

Więcej>>>

12 KOMENTARZE

 1. Przykład, proszę o wyjaśnienie czy mając 3500 netto emerytury, komornik potrąca 25 % czyli 875 zł, zostaje 2650 przesłane na konto, które komornik blokuje i zabiera jeszcze 550 zł. Tak może być? Czy komornik jak zablokuje wynagrodzenie lub emeryturę powinien poniechać dalsze egzekucje?

  • Jezeli zgodnie z prawem komornik moze zabrac 25% z emerytury to jakim prawem wiecej bo nie rozumiem?

 2. Jestem matką samowychowujaca dziecko pracuje na 3/4 etatu umowy o pracę na czas określony moje miesięczne wynagrodzenie wynosi około 2100 na rękę ile z tej kwoty może zabrać komornik?

 3. Do Sar : prawnikiem nie jestem ale znam podobny przypadek, rozróżnić trzeba 2 kwestie czy zajęcie masz na emeryturze tylko w ZUSie czy wyłącznie na koncie bankowym czy zajął ci zarówno konto bankowe jak i w ZUSie. W przypadku opisanym jak przez Ciebie jak najbardziej bank może zostawić ci na koncie wyłącznie minimalną krajową tj 2062 a całą kwotę pozostała przelać komornikowi. Banki mają ustalone że jak masz zajęcie na koncie wszystko z automatu przesyłają komornikowi. Rozwiązania masz 3 : pierwza opcja to iść do komornika aby zdjal zajęcie konta bankowego, wtedy przelewasz mu tylko te 25 procent, 2 opcja zadwonic do banku pogadać że to są przelewy z emerytury i żeby określoną kwota była zwalniana, ale nie wiem na ile jest to realne. Ostatnia opcja rezygnujesz z konta i emeryturę dostarcza listonosz

  • Lub czwarta opcja piszesz do sądu za pośrednictwem tego komornika, aby ten zwolnił twój rachunek bankowy, z racji tego że na ten rachunek wpływa twoja emerytura, która jest już zajęta przez tego komornika a Bank i tak dodatkowo wysyła komornikowi 550zl co w tym wypadku uważasz za krzywdzące i łamiące ustawę. Sąd w takim przypadku, może nakazać komornikowi zwolnić konto bankowe i zazwyczaj tak się dzieje.

 4. Do Gabrieli ; otrzyma pani 3/4 z kwoty minimalnego wynagrodzenia wolnego od potrąceń tj 3/4 z kwoty 2062 zł. Wszystko powyżej trafia do komornika.

 5. Bardzo prosze o porade mam.emeryture w wysokosci 3800 zl komornik.bierze mi z emerytury reszta idzie na konto.ale z tego.konta tez bierze i to wiecej niz 550 zl.gdzie mozna isc po pomoc zeby nie ruszal.konta bankowego
  .

 6. Komornik z odprawy emerytalnej 1800 zl i emerytury 2000zl z 3800 zostawil 830 zl gdzie jest 25% a teraz bedzie zostawial emerytce 910 zl z 2020 zl gdzie jest 25 % nie wiem jak to jest liczone jak od alimentow

 7. Mam takie pytanie. Mam już zajęta cześć renty socjalnej przez komornika.Prawdopodobnie czeka mnie druga egzekucja.Jak będzie to wyglądało po wejściu drugiego potrącenia? Czy będzie jeszcze dodatkowa kwotę potrącał z tego co mi zostanie po aktualnym potrąceniu (60% kwoty i zostaje mi po dokonaniu opl9 około 170 zl); czy jakoś rozdzieli obecne potrącenia pomiędzy wierzycieli? Proszę o odpowiedź

 8. Mam pytanie została mi przyznana renta chorobowa z tytułu całkowitej niezdolnosci do pracy od lutego do kwietnia mają mi to nadplacic+ załapałam się 13stke. Ogólnie ZUS ponad 4000zl ma mi wyplacic. Potrącił z tego zajęcie komornicze i do wypłaty mam3700 na konto . Moje pytanie jeżeli mam dodatkowo zajęcie na rachunku bankowym czy komornik również może mi zabrać coś z konta skoro ZUS już dla komornika strącił?

 9. Mam pytanie mam rentę chorobową i dorabiam jako ochroniarz czy komornik może mi zabrać z wynagrodzenia jeśli z renty jest już potrącone 25 procent proszę o info ile może mi jeszcze zabrać z wynagrodzenia jeśli moje wynagrodzenie wynosi 3010 zł brutto

 10. mam pytanie czy komornik alimenty moze byc na dwoch pensjach czyli renta i umowa o prace

Comments are closed.