Do Ośrodka Doradztwa zgłosiła się Pani Bożena z pytaniem, co zrobić, żeby Święta nie pochłonęły dużej części jej budżetu, a zarazem spełniły oczekiwania jej rodziny?

Święta zbliżają się dużymi krokami, a przed nami dwa ostatnie tygodnie robienia porządków domowych, przygotowywania potraw świątecznych i kupowania prezentów. Zdarza się jednak, że wiele osób w natłoku obowiązków nie zastanawia się nad tym, co i ile kupuje, a po Świętach okazuje się, że żywność została kupiona w nadmiarze i część trafia do kosza, a prezenty okazały się nietrafione i dodatkowo są słabej jakości.

Jasny plan działania

Na początku najlepiej stworzyć sobie jasny plan działania, określić, kiedy chcemy się zająć porządkami domowymi, a kiedy będziemy mieli czas na zrobienie zakupów. Zanim jednak udamy się do sklepu powinniśmy usiąść w domu i zastanowić się, jakie potrawy chcemy przygotować na Święta i jakie produkty będą nam do tego potrzebne.

Lista zakupów

Następnie powinniśmy sporządzić listę zakupów, zwłaszcza, jeśli chodzi o żywność, na pewno zajmie nam to trochę czasu, jednak pozwoli ograniczyć kupowanie tylko do tych produktów, których aktualnie potrzebujemy i z całą pewnością nasz budżet domowy na tym zyska. Sporządzanie listy zakupów ma też wiele innych zalet i w brew pozorom pozwoli nam zaoszczędzić czas spędzony w sklepie, gdyż zamiast krążyć między półkami, udamy się bezpośrednio po potrzebne produkty.

Uważajmy na promocje

Dzięki temu będziemy mogli więcej czasu i uwagi poświęcić na wybór danego produktu i porównanie cen, bo zdarza się, że niektóre rzeczy mają swoje ponad dwukrotnie tańsze odpowiedniki. Należy też pamiętać, że przed Świętami ceny niektórych produktów bardzo często rosną, a w sklepach na każdym kroku jesteśmy kuszeni różnymi promocjami i obniżkami. Jeśli jednak będziemy konsekwentni to nie ulegniemy takim pułapkom, nabycia czegoś, czego w rzeczywistości nie potrzebujemy i gdyby nie napis promocja to pewnie w ogóle byśmy na to nie zwrócili uwagi.

Prezenty z rozsądkiem

Zakup prezentów świątecznych również powinniśmy zaplanować odpowiednio wcześniej, należy zastanowić się, co chcemy kupić i sporządzić listę. Zostawianie kupna prezentów na ostatnią chwilę wiąże się z nerwowym poszukiwaniem wybranej rzeczy w tłumie kupujących i podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji, co do ich zakupu. Wielu sprzedawców na tym korzysta i do sprzedaży wystawia stare zapasy magazynowe, bo wiedzą, że w okresie przedświątecznym szybciej znajdą na nich nabywców.

Jeśli Pani Bożena wszystko wcześniej zaplanuje uchroni się przed zakupem zbyt dużej ilości artykułów spożywczych, których nadmiar później będzie zmuszona wyrzucić. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będzie mogła przeznaczyć np. na zakup prezentów.