Do ośrodka doradztwa finansowego i konsumenckiego zgłosił się Pan Tomasz, który otrzymał z sądu nakaz zapłaty z tytułu niespłaconego kredytu. Był wielce zdziwiony, gdyż nigdy nie zaciągał żadnego zobowiązania. Cała sytuacja ma związek z faktem, że klient w 2013 r. zgubił portfel z dokumentami i najprawdopodobniej dokonano wyłudzenia kredytu wykorzystując jego dowód osobisty.

Oczywiście Pan Tomasz zgłosił utratę dokumentów w swoim Urzędzie Gminy oraz na policji. Jednak samo zgłoszenie w urzędzie i na policji nie wystarczy, powinien on zgłosić utratę dokumentów w dowolnym banku lub SKOK-u i zastrzec swoje dane, aby nikt nie mógł się nimi posłużyć.

Banki i SKOK-i, które przyjmują zastrzeżenia dokumentów wprowadzają dany dokument do sytemu Dokumenty Zastrzeżone. W ten sposób instytucje, które udzielają kredytów i pożyczek jedynie na podstawie dokumentu tożsamości sprawdzając osobę w tym systemie od razu mają komunikat, że dany dokument został zastrzeżony i najprawdopodobniej mają do czynienia z próbą wyłudzenia na czyjeś dane.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli utraciliśmy dokumenty to należy zastrzec nie tylko dowód osobisty w banku lub SKOK-u, ale również inne dokumenty z naszymi danymi osobowymi, czyli m.in. prawo jazdy czy paszport. Warto również zaznaczyć, że zastrzeżenie dokumentów w tym systemie jest bezpłatne, a może nas uchronić przez bardzo przykrymi konsekwencjami w przyszłości.

Zdarzają się jednak również sytuacje, kiedy możemy być nawet nieświadomi faktu, że ktoś wszedł w posiadanie naszych danych osobowych np. poprzez otwarcie maila z niezaufanego źródła, kiedy odpowiadamy na ofertę pracy podając nasze dane albo wyrzucając do kosza dokument z naszymi danymi. Warto, więc prewencyjnie wcześniej pomyśleć o tym jak zabezpieczyć się przed np. wyłudzeniem kredytu na nasze dane.

Taką możliwość daje nam jeden z produktów Biura Informacji Kredytowej, zakładając konto w BIK możemy aktywować jeden z alertów. Alerty to narzędzia zabezpieczające nas przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał zaciągnąć zobowiązanie na nasze dane zostaniemy o tym automatycznie poinformowani poprzez sms-a oraz maila i będziemy mogli podjąć odpowiednie działania zmierzające do wyjaśnienia sytuacji.

O zabezpieczeniu siebie i swoich danych warto pomyśleć wcześniej, a w momencie utraty dokumentów zastrzec je w systemie Dokumenty Zastrzeżone. Dla przykładu tylko w III kwartale 2016 r. dokonano 1 552 próby wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 64,83 mln. zł. Jest to liczba udaremnionych wyłudzeń między innymi dzięki zastrzeżeniu w tym czasie ponad 39,12 tys. utraconych dokumentów tożsamości w systemie Dokumenty Zastrzeżone.

W tej chwili, kiedy Pan Tomasz otrzymał nakaz zapłaty powinien niezwłocznie wnieść sprzeciw do sądu i zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przestępstwa.

Źródło:

  1. Związek Banków Polskich, InfoDOK – Raport o dokumentach – III kwartał 2016 r.,
  2. dokumentyzastrzezone.pl
  3. bik.pl

Baner Porada tygodnia