Moja trzynastoletnia córka wybiera się na wakacyjny obóz młodzieżowy. Mimo, iż na wyjeździe będzie miała zapewnioną opiekę, wyżywienie i ubezpieczenie, to chciałabym zaopatrzyć ją w dodatkowe środki pieniężne. Czy w takim przypadku warto byłoby wyrobić dziecku kartę przedpłaconą, czy po prostu dać jemu określoną sumę pieniędzy na drobne wydatki? – pyta pani Joanna z Opola.

Czym jest karta przedpłacona?

Karta przedpłacona (ang. pre-paid) to rodzaj karty płatniczej, która funkcjonuje na zasadzie ’’pay before’’. Co oznacza, że jej wartość jest z góry ustalona poprzez zasilenie rachunku technicznego daną kwotą. Gdy środki na karcie pre-paid ulegną wyczerpaniu, można ją zasilić poprzez wpłatę gotówkową lub przelewem na rachunek techniczny karty. Z uwagi na brak konieczności personalizacji, właściciel karty nie musi posiadać rachunku osobistego w banku wydającym kartę. Transakcje kartą są dokonywane w formie gotówkowej i bezgotówkowej. Karty pre-paid występują również, jako karty zbliżeniowe (ang. pay pass).

Czy przekazanie dziecku karty przedpłaconej to dobre rozwiązanie?

Karta pre-paid ma swoje plusy i minusy. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

 Źródło: opracowanie własne 

Karta pre-paid może być wydana osobie w wieku przynajmniej 13 lat, czyli takiej, która nabyła niepełna zdolność do czynności prawnych, np. prawo do posługiwania się kartą płatniczą.

Jednym z pozytywnych stron karty przedpłaconej jest możliwość jej szybkiego zasilenia. Jest to dobre rozwiązanie dla rodziców, których pociechy wyjechały na obóz lub kolonie. W razie potrzeby mogą oni zasilić kartę lub sprawdzić stan środków na koncie technicznym, na którym odnotowywane są wszystkie transakcje, jakie ich dziecko dokonało za pośrednictwem karty.

W przypadku kradzieży karty przedpłaconej można stracić jedynie tę kwotę, na jaką karta została ,,doładowana’’. Jeżeli w porę zorientujemy się, że nasz ,,plastik’’ dostał się w niepowołane ręce, możemy dokonać jej blokady, a następnie wycofać środki.

Karta przedpłacona nie sprawdzi się, w sytuacjach, gdy dziecko będzie spędzało wakacje z dala od cywilizacji, wówczas karta może stanowić nie lada problem.

Karta pre-paid może być używana do różnych celów, m.in. możemy ją przekazać w formie podarunku, nagrody, karty zakupowej itp.

Karta przedpłacona wydawana jest m.in. przez Bank Millenium, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK. Warunki wydawania i użytkowania karty pre-paid są dość zróżnicowane.

Sylwia Koszyk

Moje pieniądze – pozostałe artykuły