Mam do spłacenia kredyt i karty kredytowe. Moja sytuacja finansowa zmieniła się, mam gorzej płatną pracę i jest mi ciężko spłacać terminowo raty, chciałbym skonsolidować wszystkie zobowiązania na dłuższy okres spłaty. Proszę o radę.

Problem problem poruszony przez klienta jest dość częsty i wówczas najsensowniejszym rozwiązaniem jest szybka decyzja o konsolidacji wszystkich zobowiązań, gdy jeszcze nie ma problemu z terminowym realizowaniem płatności. Czy jest to rozwiązanie możliwe w każdym wypadku? Aby odpowiedzieć na te pytanie należy wyjaśnić sobie kilka kwestii.

Konsolidacja polega na spłacie wszystkich poprzednio zaciągniętych kredytów i pożyczek, w tym zadłużeń na kartach kredytowych, przez bank udzielający kredytu konsolidacyjnego. W ten sposób zamiast kilku różnych zobowiązań kredytowych, kredytobiorca spłaca tylko jeden kredyt, w jednym banku. Sens całej operacji jest wtedy, gdy rata kredytu konsolidacyjnego jest mniejsza niż suma wszystkich dotychczas płaconych rat.

Zmniejszenie miesięcznych obciążeń można dokonać poprzez wydłużenie okresu spłaty zobowiązania korzystając z kredytu konsolidacyjnego hipotecznego. Ten produkt, jak sama nazwa wskazuje, jest kredytem z zabezpieczeniem hipotecznym. Atutem takiego kredytu jest zdecydowanie dłuższy okres kredytowania i niższe oprocentowanie niż kredytów gotówkowych. Pozostaje pytanie czy dla klienta jest to opłacalne?

Konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem, ale czy w tym indywidualnym przypadku rzeczywiście zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego ma sens, należy wyliczyć, ile możemy zaoszczędzić na takiej operacji. Przede wszystkim należy uwzględnić wysokość prowizji od przyznania kredytu konsolidacyjnego, ewentualne koszty związane ze wcześniejszą spłatą kredytu, jeżeli tak stanowi umowa kredytowa oraz koszty ustanowienia ewentualnego zabezpieczenia hipotecznego.

Jednak nawet w sytuacji, gdy okaże się, że koszty konsolidacji będą znaczące, ale nasze miesięczne zobowiązania będą zdecydowanie niższe i możliwe do „udźwignięcia”, to w chwili zagrożenia naszych domowych finansów i aby uchronić się przed spiralą zadłużenia, konsolidacja kredytów jest wtedy jedynym sensownym posunięciem.

Tyle teoria, po szczegóły należy udać się do swojego oddziału banku lub do SKOK, i tam zapytać o warunki udzielenia kredytu konsolidacyjnego. Decyzja instytucji finansowej będzie zależała od pozytywnej historii kredytowej klienta oraz od wysokości jego dochodów.