Historia konkursów „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów”
Od 2006 r. Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej organizuje konkurs ekonomiczny dla gimnazjalistów z całej Polski. W trakcie sześciu edycji wpłynęło do nas 6897 prac. Od początku wspiera nas w tym działaniu Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, która patronuje naszemu konkursowi „MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH EKONOMISTÓW” oraz Kasa Stefczyka, która w pierwszej i drugiej edycji była jego współorganizatorem. Dwie inne instytucje: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK oraz Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SKOK S.A. również towarzyszą nam od początku trwania konkursu. W drugiej i trzeciej edycji do grona szacownych sponsorów dołączyli Biuro Informacji Kredytowej S.A. oraz Towarzystwo Finansowe SKOK S.A. Dzięki tym instytucjom realizujemy nasz projekt, cyklicznie propagując wiedzę ekonomiczną wśród młodzieży.
Każda edycja ma tematy przewodnie:
2006 r. I edycja – Podstawowe pojęcia ekonomiczne i finansowe
2007 r. II edycja – Budżet domowy oraz budżet państwa
2008 r. III edycja – Karty płatnicze i Unia Europejska
2009 r. IV edycja – Historia, emisja i zabezpieczenia pieniądza, gospodarka wolnorynkowa
2010 r. V edycja – Prawa konsumenta i ubezpieczenia
2011 r. VI edycja – Moja pierwsza firma. Podstawowe pojęcia finansowe i ekonomiczne
2012 r. VII edycja – Polska spółdzielczość finansowa w aspekcie 20-lecia Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych
2013 r. VIII edycja – Bezpieczne pożyczanie i kredytowanie. Świadome budowanie pozytywnej historii kredytowej
2014 r. IX edycja – Odpowiedzialne zadłużanie. Obrót bezgotówkowy – nowoczesność i bezpieczeństwo
2015 r. X edycja – Podróż w świat finansów
2016 r. XI edycja – Budżetomania
2017 r. XII edycja – Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli wszystko o ubezpieczeniach i idei wzajemności w finansach
2018 r. XIII edycja – „Dzieje pieniądza polskiego 1918-2018”.
Materiały konkursowe SKEF zamieszcza na stronie internetowej. Zgłoszenia z odpowiedziami można przesyłać pocztą tradycyjną oraz on-line za pomocą aplikacji. Autorzy najlepszych prac otrzymują zaproszenie na finał, w którym walczą o atrakcyjne nagrody pieniężne.
Przewidziano również nagrodę pieniężną w wysokości 700 PLN dla nauczyciela, którego uczniowie prześlą największą liczbę prac konkursowych ocenionych powyżej 65 punktów i kompletnie wypełnionych w części A i B.
Po zakończeniu konkursu umieszczamy na naszej stronie tematyczny quiz ekonomiczny z finału. Każdy, kto nie zakwalifikował się do finału i/lub pragnie zmierzyć się z pytaniami – może spróbować swoich sił.
Finaliści naszego konkursu, to młodzi ludzie, którzy wykazują się dużą wiedzą oraz co nas najbardziej cieszy – chęcią do poszukiwania informacji ekonomiczno – finansowych.