Pogotowie dla zadłużonych
facebook
 • Vademecum kredytobiorcy
  Chcesz kupić mieszkanie, samochód, sprzęt AGD na kredyt - przeczytaj koniecznie!

  Vademecum kredytobiorcy

  czytaj więcej
 • Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych
  Innowacyjny program edukacji finansowej dla dzieci od I do III klasy szkoły podstawowej. Zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem w celu wdrożenia programu w Waszej Szkole.

  Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych

  czytaj więcej
 • Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?
  Dawniej monety wytwarzano używając cennych kruszców m.in. złota lub srebra. Po wprowadzeniu monet do obiegu zdarzało się, że niektórzy obrzynali z krawędzi warstwę metalu, którą następnie topili i przerabiali na nowe monety. W celu wykrycia i uniknięcia tego typu fałszerstw zaczęto więc stosować rowki na krawędziach monet.

  Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?

  czytaj więcej
 • „Pecunia non olet” czyli pieniądz nie cuchnie
  To powiedzenie cesarza rzymskiego Wespazjana. Słowo „pecunia” (pieniądze pochodzi od „pecus” oznaczającego bydło rogate, którym w dawnych czasach płacono za inne towary. Oczywiście, to pierwotne płacidło było stosunkowo problematyczne, gdyż bydło mogło zachorować i … niemiło pachniało – w przeciwieństwie do pieniędzy, o czym właśnie dwuznacznie mówiło powiedzenie Wespazjana.

  „Pecunia non olet” czyli pieniądz nie cuchnie

  czytaj więcej
 • Baner SKEF
  W czerwcu obchodziliśmy 20-lecie działalności SKEF. Nasze cele od lat niezmienne: inicjowanie, prowadzenie i wspieranie działań na rzecz edukacji finansowej, pomoc zmagającym się z problemem nadmiernego zadłużenia, w szczególności składającym wnioski o upadłość konsumencką, edukacja finansowa, prowadzenie działalności charytatywnej.

  20 lat minęło jak jeden dzień! Film o działalności SKEF

  czytaj więcej
 • 51de00de48da86675fef3811e53c757e
  Czy wiesz, że we Włoszech jest najwięcej fałszowanych euro. Najczęściej fałszowaną monetą jest 2 euro. Jak rozpoznać prawdziwą od fałszywej? Należy użyć magnesu. Prawdziwą monetę magnes przyciągnie, fałszywą nie.

  Czy wiesz, że...

  czytaj więcej
 • Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów
  Moja tragiczna historia zaczęła się w 2006 roku. Wtedy sprzedałam mieszkanie i kupiłam wymarzony dom. Na jego remont zaciągnęłam kredyt 150 tys. zł denominowany we frankach. Gdy moja firma upadła, zmuszona byłam sprzedać dom za 430 tys. zł, jednak po rozliczeniu się z bankiem okazało się, że nic z tej kwoty nie zostało. I tak zostałam bez mieszkania a z długami. Rozpacz.

  Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów

  czytaj więcej

Poprzednie edycje konkursu

 

 

 

XI edycja

X edycja

IX edycja

VIII edycja

VII edycja

VI edycja

V edycja

IV edycja

III edycja

II edycja

I edycja

 

Historia konkursów „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów”

Od 2006 r. Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej organizuje konkurs ekonomiczny dla gimnazjalistów z całej Polski. W trakcie sześciu edycji wpłynęło do nas 6897 prac. Od początku wspiera nas w tym działaniu Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, która patronuje naszemu konkursowi „MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH EKONOMISTÓW” oraz Kasa Stefczyka, która w pierwszej i drugiej edycji była jego współorganizatorem. Dwie inne instytucje: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK oraz Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SKOK S.A. również towarzyszą nam od początku trwania konkursu. W drugiej i trzeciej edycji do grona szacownych sponsorów dołączyli Biuro Informacji Kredytowej S.A. oraz Towarzystwo Finansowe SKOK S.A. Dzięki tym instytucjom realizujemy nasz projekt, cyklicznie propagując wiedzę ekonomiczną wśród młodzieży.

Każda edycja ma tematy przewodnie:

2006 r. I edycja  – Podstawowe pojęcia ekonomiczne i finansowe

2007 r. II edycja – Budżet domowy oraz budżet państwa

2008 r. III edycja – Karty płatnicze i Unia Europejska

2009 r. IV edycja – Historia, emisja i zabezpieczenia pieniądza, gospodarka wolnorynkowa

2010 r. V edycja – Prawa konsumenta i ubezpieczenia

2011 r. VI edycja – Moja pierwsza firma. Podstawowe pojęcia finansowe i ekonomiczne

2012 r. VII edycja – Polska spółdzielczość finansowa w aspekcie 20-lecia Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych

2013 r. VIII edycja – Bezpieczne pożyczanie i kredytowanie. Świadome budowanie pozytywnej historii kredytowej

2014 r. IX edycja – Odpowiedzialne zadłużanie. Obrót bezgotówkowy – nowoczesność i bezpieczeństwo

2015 r. X edycja – Podróż w świat finansów

2016 r. XI edycja – Budżetomania

2017 r. XII edycja – Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli wszystko o ubezpieczeniach i idei wzajemności w finansach

Materiały konkursowe tj.: blog, kwestionariusz osobowy wraz z pytaniami oraz słownik ekonomiczny SKEF zamieszcza na stronie internetowej. Zgłoszenia z odpowiedziami można przesyłać pocztą tradycyjną i mailową. Autorzy najlepszych prac otrzymują zaproszenie na finał, w którym walczą o cenne nagrody: notebook, kamera, aparat cyfrowy i MP4. Dodatkowe nagrody zostały przewidziane dla najliczniej reprezentowanych szkół oraz nauczyciela, który przesłał największą liczbę, najlepszych prac.

Po zakończeniu konkursu umieszczamy na naszej stronie tematyczny quiz ekonomiczny z finału. Każdy, kto nie zakwalifikował się do finału  i/lub pragnie zmierzyć się z pytaniami – może spróbować swoich sił.
Finaliści naszego konkursu, to młodzi ludzie, którzy wykazują się dużą wiedzą oraz co nas najbardziej cieszy – chęcią do poszukiwania informacji ekonomiczno – finansowych.