katarzyna-kolodziejczyk

Na jaką pożyczkę mnie stać?

W najbliższym czasie planuję zaciągnąć pożyczkę na wyposażenie kuchni. Z pierwszych szacunków wynika, że potrzebuję na ten cel ok. 10 tys. złotych. Zarabiam średnio 2,5 tys. zł miesięcznie, jestem kawalerem. Będzie to moja pierwsza pożyczka w życiu. Nie mam doświadczenia w tej kwestii, w związku z tym nie wiem, na jaką kwotę pożyczki mogę sobie pozwolić, aby bez trudu spłacać zobowiązanie? – pyta Paweł, klient Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego w Krakowie.

Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania jest zazwyczaj podyktowana koniecznością sfinansowania dużego lub nieprzewidzianego wydatku. Umowa pożyczka najczęściej wiąże nas z pożyczkodawcą na wiele miesięcy, dlatego decyzja o jej zawarciu, musi być przemyślana, a wysokość pożyczki dostosowana do naszych realnych możliwości spłaty. Jak zatem przygotować się do zaciągnięcia zobowiązania, aby miesięczne raty pożyczki nie były dla nas ciężarem?

Pierwszym krokiem, przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania oraz określeniu wysokości pożyczki, na jaką możemy sobie pozwolić, powinno być przeanalizowanie naszej aktualnej sytuacji finansowej. Pomocne będzie systematyczne prowadzenie miesięcznego budżetu domowego.  Powinniśmy sprawdzić, czy nasz budżet udźwignie nowe obciążenie w postaci raty pożyczki, oraz czy spłata zobowiązania nie będzie wiązała się ze znacznymi wyrzeczeniami. Spłata pożyczki, wymagająca od nas rezygnacji z dotychczasowego poziomu życia może być uciążliwa, a w dłuższej perspektywie trudna do zaakceptowania. Miesięczna rata nie powinna pochłaniać wszystkich wolnych środków finansowych, jakimi dysponujemy. Konieczne jest zachowanie kwoty wolnej, która w momencie pojawienia się zdarzeń losowych pozwoli nam na sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków, a cała sytuacja nie będzie rzutować na możliwość wywiązania się z umowy pożyczki w sposób terminowy.

Pomocnym narzędziem przy określaniu wysokości pożyczki, którą bezpiecznie, nie narażając się na ryzyko niewywiązania się z umowy, możemy zaciągnąć, jest kalkulator zdolności kredytowej. Z kalkulatora można skorzystać bezpłatnie na większości portali finansowych. Należy jednak pamiętać, że jest to narzędzie pomocnicze, które jedynie w sposób orientacyjny określa wysokość pożyczki, która jest dla nas osiągalna. Podstawą rzetelnej analizy jest nasz zdrowy rozsądek i umiejętność realnej oceny naszej bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej.

Pamiętajmy, że ostatecznie o wysokości pożyczki, którą możemy otrzymać, decyduje pożyczkodawca, po dokonaniu oceny naszej zdolności kredytowej. Każda instytucja udzielająca pożyczek stosuje własne metody i wskaźniki badania zdolności kredytowej, określone w wewnętrznych procedurach. Jednak zazwyczaj pożyczkodawcy biorą pod uwagę m.in. wysokość dochodu, koszty utrzymania i wysokość stałych opłat oraz wysokość innych rat pożyczkowych i kredytowych.