Do Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego w Białej Podlaskiej zgłosiła się pani Grażyna, wobec której od kilku lat jest prowadzona egzekucja komornicza. W toku postępowania zostało zajęte jej wynagrodzenie. Występują jednak rozbieżności co do kwot, o jakich informuje ją księgowa i komornik. W związku z tym pani Grażyna zapytała czy może żądać od komornika pisemnej informacji dotyczącej jej zadłużenia i czy komornik może takiej informacji odmówić?
Zgodnie z art. 776 kodeksu postępowania cywilnego komornik wszczyna postępowanie egzekucyjne na wniosek wierzyciela na podstawie uzyskanego przez niego tytułu wykonawczego zaopatrzonego w klauzule wykonalności. Zadaniem komornika jest wyegzekwowanie z majątku dłużnika należności dla wierzyciela i jest to forma przymusu.
W pierwszej kolejności komornik zobowiązany jest zawiadomić dłużnika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. W piśmie przesłanym dłużnikowi musi znajdować się informacja na temat tego, z czyjego wniosku jest prowadzone postępowanie, a wiec, kto jest wierzycielem, z jakiego tytułu (wskazanie sygnatury akt i daty wdania tytułu wykonawczego) oraz wskazanie kwot, jakie komornik będzie egzekwować, a więc należności głównej, odsetek, kosztów postępowania sadowego, kosztów egzekucyjnych itp.
Na dalszych etapach postępowania komornik ustala majątek dłużnika i podejmuje decyzję, z jakich źródeł będzie prowadził egzekucję, może to być np. wynagrodzenie za pracę, emerytura, renta, rachunek bankowy, ruchomości albo nieruchomości. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że komornikowi za prowadzenie postępowania egzekucyjnego należy się wynagrodzenie, a wysokość opłaty egzekucyjnej jest uzależniona od źródła, z którego prowadzona jest egzekucja. W przypadku Pani Grażyny egzekucja została skierowania w stosunku do jej wynagrodzenia za pracę, a więc opłata egzekucyjna wynieście w tym przypadku 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia (nie mniej niż 1/20 i nie więcej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego).
Jeśli jednak klientka ma wątpliwości, co do kwot przekazanych komornikowi przez pracodawcę w stosunku do kwot przekazanych przez niego wierzycielowi może zawsze wezwać komornika do udzielenia wyjaśnień. Zgodnie z art. 763 kodeksu postępowania cywilnego dłużnik ma prawo do informacji o stanie postępowania egzekucyjnego. Zatem Pani Grażyna mając wątpliwości dotyczące salda zadłużenia, może pisemnie wezwać komornika do udzielenia takiej informacji. W piśmie powinny się znaleźć dane dłużnika, oznaczenie komornika, do którego kierowane jest pismo oraz wskazane konkretnej sygnatury akt komorniczych sprawy, której dotyczy pismo. W piśmie dłużniczka może żądać udzielenia informacji np. na temat dat przekazanego przez pracodawcę zajętego wynagrodzenia oraz jego wysokości, dat i wysokości pobranej opłaty egzekucyjnej oraz dat i kwot środków przekazanych wierzycielowi, w rozbiciu miesięcznym począwszy od dnia wszczęcia egzekucji. Warto również poprosić komornika o wskazanie aktualnego salda zadłużenia w rozbiciu na należność główna, odsetki oraz koszty. Po uzyskaniu odpowiedzi od komornika Pani Grażyna będzie mogła skonfrontować informację przekazywaną jej od pracodawcy z tym, co twierdzi wierzyciel i komornik i jeżeli zajdzie podejrzenia jakiś nieprawidłowości będzie mogła podjąć dalsze kroki.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego. (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296)
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2017 r., poz. 1277 ze zm.)
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za czynności komorników niebędące czynnościami egzekucyjnymi (Dz.U. Nr 42, poz. 289)