Kończy ci się termin OC, miałeś właśnie ubezpieczać mieszkanie? Najwygodniej było ci w oddziale ubezpieczyciela, u agenta albo w wybranej multiagencji? Warto na czas ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa zmienić przyzwyczajenia. Lepiej unikaj skupisk ludzi, wizyt w urzędach, podróży komunikacją miejską. Ubezpieczenie bez problemu możesz zawrzeć przez internet. A jeśli masz polisę zdrowotną, możesz skorzystać z wideo-wizyty! Technologia ułatwia ochronę przed zakażeniem wirusem. Jak się ubezpieczać bez wychodzenia z domu?

Ty pewnie o tym wiesz, ale twoi rodzice działają według swoich przyzwyczajeń. Jeśli zwykle chodzili do oddziału, to pewnie i tym razem zechcą się tam wybrać. A lepiej, by nie narażali się niepotrzebnie! Unikanie zbędnego przemieszczania się to jedno z ważniejszych zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego czy Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących postępowania w czasie pandemii. Namów ich na załatwianie spraw zdalnie, pomóż im w tym, albo skieruj ich do agenta, który im to ułatwi. Jak się ubezpieczać bez wychodzenia z domu? Podpowiadamy.

Możesz zdalnie bez problemu się ubezpieczać, zgłaszać szkodę lub np. korzystać z wideo-wizyt, jeśli masz ubezpieczenie zdrowotne.

Poniżej przypominamy, jak to jest z przedłużaniem umów w przypadku różnych rodzajów ubezpieczenia. I na co zwrócić uwagę przy załatwianiu spraw na odległość.

OC komunikacyjne

Jak się ubezpieczać bez wychodzenia z domu

Jeśli zostajesz przy swoim ubezpieczycielu i chcesz przedłużyć polisę, na pewno na kilka – kilkanaście dni przed upływem terminu ubezpieczenia, dostaniesz propozycję wznowienia. Najpierw ubezpieczyciel ci o tym przypomni, potem przyśle nową kalkulację. Jeśli skorzystasz z tej opcji – sprawa jest prosta, wystarczy opłacić w odpowiednim terminie składkę. I możesz to zrobić przez Internet, nawet jeśli do tej pory umowy zawierałeś w siedzibie firmy lub podpisywałeś dokumenty u agenta. Oczywiście tym razem też skorzystaj z pomocy agenta. Najpewniej on sam skontaktuje się zawczasu z tobą i ustali, czy kontynuujesz obecne ubezpieczenie, czy szukacie innego. Agent ma możliwości, by wszystko zrobić online – nie musisz składać podpisów osobiście!

Ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie, jeśli pominąłeś ratę lub nie opłaciłeś składki do tej pory. Sprawdź, czy wszystko się zgadza.

Zmiana ubezpieczyciela

Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, pamiętaj, że musisz wypowiedzieć umowę dotychczasowego ubezpieczenia. Zrób to najpóźniej dzień przed upływem terminu polisy.

Wypowiedzenie wyślij mailem, dopytaj agenta na jaki adres, poproś o pomoc, jeśli nie wiesz, co powinno zawierać. Wielu agentów ma gotowe formularze, z których korzysta. Wypełnij więc taki formularz od agenta, podpisz, zeskanuj i wyślij na wskazany adres e-mail. A jeśli nie masz skanera, to pismo można też wysłać pocztą, liczy się data na stemplu pocztowym.

Nowa polisa musi zostać zwarta od tego samego dnia, w którym kończy się poprzednia. Pamiętaj, nie możesz mieć przerwy w ubezpieczeniu.

OC przy zmianie samochodu?

A co jeśli kupiłeś niedawno auto i nie wypowiedziałeś polisy poprzedniego właściciela? Ochrona ubezpieczeniowa jest tylko do końca czasu trwania polisy. Tu nic się automatycznie nie przedłuży. Musisz więc koniecznie pamiętać o tym terminie. Też wszystko załatwisz zdalnie, bez wychodzenia z domu – z pomocą agenta!

Ubezpieczenia komunikacyjne dobrowolne – AC

W przypadku ubezpieczenia dobrowolnego, jakim jest auto casco, zawarcie nowej umowy może wymagać zrobienia zdjęć pojazdu. W większości przypadków możesz się tak umówić z agentem, że po prostu do ciebie podjedzie i szybko dokonacie formalności. Nie stawajcie zbyt blisko siebie i nie witajcie się podaniem dłoni! A co się da i tak załatwcie przez internet.

Ubezpieczenie OC rolnika

W tym przypadku zasady są takie jak przy obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Na dwa tygodnie przed końcem polisy dostaniesz ofertę i kalkulację z zakładu ubezpieczeń. Jeśli opłacisz składkę, polisa się automatycznie przedłuża. Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, musisz o tym poinformować zakład. I tu wszystko załatwisz zdalnie!

Ubezpieczenie mieszkania

Jeśli do tej pory robiłeś to wyłącznie przez agenta w jego siedzibie lub w oddziale zakładu ubezpieczeń, tym razem załatw zdalnie, samodzielnie przez stronę ubezpieczyciela lub z pomocą swojego agenta. Zakłady ubezpieczeń umożliwiają agentom taką pracę, nie musisz nic wtedy podpisywać, polisę dostaniesz mailem i opłacisz ją przelewem.

Pamiętaj, żeby w trakcie rozmowy z agentem o wszystko dopytać, wybrać odpowiednie opcje polisy i przede wszystkim niczego nie pomijać. Masz dodatkowe zabezpieczenia drzwi wejściowych, rowery w piwnicy lub ostatnio robiłeś remont i wymieniałeś kuchnię? Powiedz o tym agentowi, nowe meble zwiększają wartość twojego majątku, a więc suma ubezpieczenia też powinna być wyższa! O tym jak dobrze ubezpieczyć mieszkanie przeczytasz tu:

Pamiętaj! Jeśli wolisz załatwiać sprawy ze swoim agentem, zadzwoń do niego lub napisz mu email. On bez problemu pomoże ci zdalnie!

Co jeszcze warto wiedzieć? Opcja wideo-wizyt

Masz ubezpieczenie zdrowotne? Pamiętaj, że w sytuacji zagrożenia pandemią, pierwszeństwo mają procedury określone przez państwo. Jeśli masz objawy podobne do tych, które daje zarażenie koronawirusem, koniecznie zgłoś się do szpitala zakaźnego, poproś o wskazówki na infoliniach uruchomionych przez stacje epidemiologiczne i inspektoraty sanitarne. Pod żadnym pozorem nie idź do zwykłej przychodni czy na SOR.

Unikaj wizyt w przychodniach we wszystkich innych przypadkach. A jeśli musisz iść do lekarza specjalisty, bo np. kończą ci się leki, pomoc ubezpieczyciela będzie nieodzowna. Umów wizytę najbliżej swojego miejsca zamieszkania, najlepiej jedź na nią samochodem. Pamiętaj o częstym myciu rąk, po tym jak wejdziesz do przychodni, jak będziesz z niej wychodził. I trzymaj się z dala od innych pacjentów w poczekalni. Zapytaj też swojego ubezpieczyciela o możliwość porady zdalnej – coraz więcej zakładów oferuje taką pomoc pacjentom w formie wideo-porady. Skorzystaj! To dobry moment, by wypróbować w praktyce, jak sprawuje się technologia.

Jak się ubezpieczać bez wychodzenia z domu: inne polisy i zgłaszanie szkód

Zakłady ubezpieczeń umożliwiają również zdalne zgłaszanie szkód. Nie musisz tego robić w oddziale! Możesz zadzwonić lub wypełnić formularz na stronie internetowej, wysłać maila lub jeśli ubezpieczyciel to udostępnia, złożyć dyspozycję w internetowej aplikacji do obsługi polisy. Korzystaj ze zdalnych rozwiązań wszędzie, gdzie się da.

Przez internet lub zdalną pomoc agenta kupisz też inne ubezpieczenia – NNW, turystyczne. Jeśli teraz planujesz podróż, sprawdź, czy kraj do którego się wybierasz nie wprowadził poważnych ograniczeń w ruchu z uwagi na pandemię. Może lepiej odłożyć wyjazd?

Firmy też pracują zdalnie

Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy w trudnym momencie. Firmy ubezpieczeniowe też chronią swoich pracowników. Większość wprowadza pracę zdalną, dyżury pracowników, ogranicza kontakty między ludźmi, spotkania i konferencje i inne wydarzenia. Firmy mają dobrze zorganizowane modele takiej pracy i rozwiązania, które temu służą. Może się jednak zdarzyć, że część placówek skróci czas pracy lub zostanie zamknięta.

Jeśli więc mimo naszego tekstu, zdecydujesz się na wycieczkę do oddziału i… zastaniesz zamknięte drzwi, pamiętaj, że wszystko i tak załatwisz bez problemu! Rozumiemy, że siedzenie w jednym miejscu może być na dłuższą metę trudne, ale tym razem sytuacja jest wyjątkowa. Nawet jak lubisz spotkania z agentem czy z pracownikiem oddziału, a pewnie tak, bo w naszej branży pracują strasznie fajni ludzie, to musimy na razie spotkania ograniczyć. Ty możesz przejść chorobę łagodnie, inni niestety nie! Bądźmy więc cierpliwi i otwarci na to, by sprawy załatwiać inaczej.

I pamiętaj, że kontakt z firmą to nie tylko infolinia, strona internetowa, to też social media!

Źródło: https://nawypadekgdy.pl/koronawirus-zalatwiaj-zdalnie-co-sie-da-jak-sie-ubezpieczac-bez-wychodzenia-z-domu/