Rynek ubezpieczeniowy w Polsce oferuje bogaty wachlarz polis podróżnych. Wybór najkorzystniejszej oferty może okazać się nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, jak najlepiej dopasować polisę do swoich potrzeb.

Wybór ubezpieczenia turystycznego to istotny element planowania każdej podróży. Decyzja o wyborze właściwej polisy musi być dobrze przemyślana, dlatego nie warto zostawiać ją na ostatnią chwilę. Odpowiednie ubezpieczenie ma zapewnić nam spokój i pełne bezpieczeństwo w trakcie naszej wakacyjnej wyprawy.

Głównymi kryteriami wyboru polisy powinny być zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz suma ubezpieczenia. W żadnym wypadku nie powinniśmy kierować się ceną, gdyż jak wskazują eksperci na ubezpieczeniu nie warto oszczędzać.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej powinien być uzależniony od preferowanej formy wypoczynku. Osobom, które planują błogi odpoczynek w nadmorskim kurorcie, prawdopodobnie wystarczy wykupienie standardowej polisy, obejmującej zwrot kosztów leczenia, wypłatę odszkodowania w przypadku nieszczęśliwego wypadku i ewentualnie ubezpieczenie bagażu na wypadek zagubienia lub zniszczenia. Natomiast turyści planujący aktywny wypoczynek oraz osoby uprawiające sporty ekstremalne muszą wykupić dodatkowe opcje ubezpieczenia. O skorzystaniu z rozszerzonego wariantu polisy powinny również pomyśleć osoby starsze lub osoby cierpiące na choroby przewlekłe.

Suma ubezpieczenia powinna być dostosowana do realnych kosztów leczenia w miejscu naszego wypoczynku oraz ewentualnego kosztu transportu poszkodowanego do kraju. Należy pamiętać, że koszty te będą się różnić w zależności od regionu świata.

O cenie polisy, oprócz czynników wcześniej omówionych, decydują również inne, na przykład dostępność do usług medycznych i ogólny stan służby zdrowia. Nie bez znaczenia jest poziom ryzyka związany z sytuacją społeczną i polityczną w kraju, do którego planujemy się udać.