Sprzedaż internetowa powoli staje się codziennością i wypiera tradycyjne zakupy. W szczególności w okresie przedświątecznym, kiedy brakuje nam czasu, chętniej i częściej decydujemy się na zakupy w sieci. Równie aktywni stają się oszuści. Co zrobić, aby zakupy były bezpieczne?

Oszuści najczęściej działają na portalach aukcyjnych, chcąc wyłudzić pieniądze od nieświadomych zagrożenia klientów. Super promocje i mocno zaniżone ceny powinny być pierwszym znakiem ostrzegawczym. Niska cena może świadczyć o pochodzeniu z nielegalnego źródła lub znacząco odbiegać od oryginału lub obrazu ze zdjęcia. W najgorszej sytuacji możemy otrzymać zamiast zamówionego towaru – puste pudełko.

Główną zasadą bezpiecznych zakupów internetowych jest zasada ograniczonego zaufania do sprzedającego. W sytuacjach, w których sprzedawcą jest osoba prywatna a nie przedsiębiorca ryzyko oszustwa wzrasta. Dlatego warto korzystać jedynie ze znanych i sprawdzonych portali aukcyjnych oraz koniecznie sprawdzić wiarygodność sprzedającego poprzez weryfikację historii jego poprzednich aukcji oraz opinii innych klientów. Powinniśmy być wyczuleni na brak lub niewielką ilość pozytywnych komentarzy. Warto również sprawdzić, czy sprzedawca oferuje możliwość płatności za przesyłkę przy jej odbiorze. Taka opcja może świadczyć o jego uczciwości. Jeśli cokolwiek budzi naszą wątpliwość, dla własnego bezpieczeństwa zrezygnujmy z zakupu.

Zakupy przez Internet powinniśmy dokonywać za pośrednictwem komputera, który jest odpowiednio zabezpieczony. Zdecydowanie musimy unikać transakcji dokonywanych na komputerze w kafejkach internetowych. W takich miejscach ryzyko kradzieży poufnych danych jest wysokie. Zatem korzystamy ze sprzętu domowego i zachowujemy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedawcą. W przypadku oszustwa będzie to jeden z dowodów przestępstwa.

Jeśli pomimo zachowania środków ostrożności padliśmy ofiarą oszusta, powinniśmy poinformować o zaistniałej sytuacji administratora portalu aukcyjnego, zachować wszelką dokumentacje transakcji np. korespondencję mailową ze sprzedawcą, potwierdzenie płatności, otrzymaną przesyłkę i niezwłocznie zgłosić sprawę do najbliższej jednostki policji. Policja będzie oczekiwać od nas podania szeregu danych dotyczących aukcji i sprzedawcy m.in. datę i numer aukcji, jej przedmiot, wylicytowaną cenę, nick oszusta, jego adres mailowy, numer telefon, adres oraz informację o sposobie zapłaty.