Pogotowie dla zadłużonych
facebook
 • Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?
  Dawniej monety wytwarzano używając cennych kruszców m.in. złota lub srebra. Po wprowadzeniu monet do obiegu zdarzało się, że niektórzy obrzynali z krawędzi warstwę metalu, którą następnie topili i przerabiali na nowe monety. W celu wykrycia i uniknięcia tego typu fałszerstw zaczęto więc stosować rowki na krawędziach monet.

  Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?

 • Jubileuszowy Konkurs dla członków SKEF i SKOK – do wygrania nagroda główna 1000 zł
  Konkurs organizowany jest z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej i trwa od 1 sierpnia 2017 do 30 września 2017. Na zwycięzców konkursu czeka: nagroda główna 1000 zł oraz dwa wyróżnienia w kwocie po 500 zł każde. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!!!

  Jubileuszowy Konkurs dla członków SKEF i SKOK – do wygrania nagroda główna 1000 zł

  czytaj więcej
 • Dlaczego współczesne banknoty mają specjalne zabezpieczenia?
  Oczywiście żeby zapobiec fałszerstwom, zarówno drobnym jak i tym na większą skalę, które mogłyby zachwiać gospodarką danego kraju. Taka sytuacja miała miejsce w latach 90 XX w., gdy wyprodukowano miliony super-dolarów - niemal doskonale sfałszowanych banknotów amerykańskich, głównie studolarowych. W związku z tym aresztowano podejrzanych w Wielkiej Brytanii, Rosji, Chinach oraz Syrii. Wiele publikacji na podejrzanego wskazuje Koreę Północną.

  Dlaczego współczesne banknoty mają specjalne zabezpieczenia?

 • Baner SKEF
  W czerwcu obchodziliśmy 20-lecie działalności SKEF. Nasze cele od lat niezmienne: inicjowanie, prowadzenie i wspieranie działań na rzecz edukacji finansowej, pomoc zmagającym się z problemem nadmiernego zadłużenia, w szczególności składającym wnioski o upadłość konsumencką, edukacja finansowa, prowadzenie działalności charytatywnej.

  20 lat minęło jak jeden dzień! Film o działalności SKEF

  czytaj więcej
 • Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów
  Moja tragiczna historia zaczęła się w 2006 roku. Wtedy sprzedałam mieszkanie i kupiłam wymarzony dom. Na jego remont zaciągnęłam kredyt 150 tys. zł denominowany we frankach. Gdy moja firma upadła, zmuszona byłam sprzedać dom za 430 tys. zł, jednak po rozliczeniu się z bankiem okazało się, że nic z tej kwoty nie zostało. I tak zostałam bez mieszkania a z długami. Rozpacz.

  Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów

  czytaj więcej
 • Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych
  Innowacyjny program edukacji finansowej dla dzieci od I do III klasy szkoły podstawowej. Zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem w celu wdrożenia programu w Waszej Szkole.

  Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych

  czytaj więcej
Sonda

Czy uważasz, że edukacja finansowa powinna znaleźć się w programach nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Twój 1% wspiera edukację finansową i fundusz stypendialny

baner.cdr

 

SKEF członkiem ECDN

PORADNIKI

Zalety konta internetowego

Wyjście z zadłużeniaMOJE PIENIĄDZE

Upadłość konsumencka szansą na nowe życie bez długów

W 2015 roku ponad 2100 osób ogłosiło upadłość konsumencką. Natomiast tylko w styczniu i lutym 2016 roku ogłoszono już 501 upadłości. Przewiduje się, że w tym roku zostanie ogłoszonych ponad 4000 upadłości, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

Od stycznia 2016 zmiany w prawie upadłościowym

Upadłość konsumencka od 1 stycznia 2016 roku uległa pewnej zmianie na mocy nowego prawa upadłościowego z dnia 15 maja 2015 r., które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Zmiany są niewielkie ale warto o nich wspomnieć.  Zmieniła się definicja niewypłacalności. Zgodnie z treścią art. 11 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku Dłużnik był niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Obecnie na mocy ust. 2 ustawy niewypłacalny dłużnik to taki, który utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

Były przedsiębiorca konsumentem

Zmieniły się regulacje dotyczące upadłości byłego przedsiębiorcy. Obecnie były przedsiębiorca, który zakończył działalność i dokonał wykreślenia z właściwego rejestru już następnego dnia może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w oparciu o przepisy dotyczące osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Wniosek może złożyć także wierzyciel dłużnika

Trzecia istotna zmiana to możliwość ogłoszenia upadłości na wniosek wierzyciela. Obecnie wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić poza samym zadłużonym, także każdy z jego wierzycieli osobistych.

Jednolity wzór formularza

Należy też dodać, że od stycznia 2016 roku we wszystkich sądach gospodarczych obowiązuje jednolity formularz dotyczący wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zgodnie z treścią art. 491 (2) ust. 6 prawa upadłościowego Minister Sprawiedliwości, w drodze rozporządzenia, określił wzory formularzy wniosku o ogłoszenie upadłości.

Dla kogo upadłość?

Beneficjentami nowych przepisów są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Zadłużony musi wykazać przed sądem, że jego zadłużenie nie wynika z umyślnego działania i rażącego niedbalstwa.

Pomoc zadłużonym przy składaniu wniosku

Oferujemy bezpłatne porady dla zadłużonych. Wszystkim osobom, które chciałyby złożyć stosowny wniosek do sądu upadłościowego a nie wiedzą jak to zrobić Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego służą pomocą. Nasi specjaliści udzielają bezpłatnych porad w zakresie obowiązywania ustawy. Dane adresowe i godziny przyjęć w Pogotowie dla zadłużonych.

Akcja Skarbonka

Trwa kolejna zbiórka „Skarbonka”

 

Przypominamy, że trwa kolejna zbiórka publiczna na rzecz podopiecznych domów dziecka.

Tegoroczna akcja potrwa do końca listopada 2017 roku.  Można ją wesprzeć poprzez złożenie datków do specjalnie oznakowanych skarbon wystawionych w placówkach Kasy Stefczyka na terenie całej Polski.

 

 

Podziękowanie

Podziękowanie

Komunikat

Pragniemy poinformować naszych Darczyńców, że z uwagi na błędy w aplikacji informatycznej na stronie zbiórek publicznych: www.zbiorki.gov.pl pojawiła się tam nieprawdziwa informacja nt. Akcji Skarbonka prowadzonej przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej dot. przekroczenia terminów w zakresie złożenia sprawozdań: z przeprowadzonej zbiórki oraz z rozdysponowania środków zebranych ofiar. Zgodnie z przepisami mieliśmy termin do 30 dni od dnia zakończenia zbiórki tj. do dnia 19 grudnia 2015 r. na złożenie sprawozdania z przeprowadzonej zbiórki Akcja Skarbonka, co uczyniliśmy.

scan sprawozdania z potw wysłania w terminie

Natomiast na złożenie sprawozdania z rozdysponowania środków zebranych ofiar mamy termin do trzech miesięcy od zakończenia roku obrotowego, czyli do dnia 31 marca 2016 r.

Z uwagi na nieprawdziwe informacje przygotujemy odpowiednie pismo do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z prośbą o ich sprostowanie.

Akcja SKARBONKA

Zebraliśmy ponad ćwierć miliona złotych

Zakończyła się kolejna edycja akcji ,,Skarbonka’’. Przez ostatnie siedem lat zebraliśmy wspólnie ponad ćwierć miliona złotych i wyposażyliśmy w sprzęt multimedialno-komputerowy aż 21 domów dziecka.  Potrzeb w tym zakresie jest jednak więcej.

Publiczna zbiórka w ramach akcji ,,Skarbonka’’ jest prowadzona wspólnie przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej i Kasę Stefczyka od wiosny 2005 roku.

1

– Akcja jest prowadzona w placówkach Kasy Stefczyka, gdzie ustawione są skarbonki, do których Członkowie Kasy mogą wrzucać datki – mówi Sylwia Koszyk, specjalista ds. doradztwa finansowego i konsumenckiego ze SKEF, koordynator akcji. – Zebrane pieniądze przeznaczamy na zakup sprzętu multimedialno-komputerowego (m.in. notebooki, komputery stacjonarne, oprogramowania, gry edukacyjne). Ostatnio wręczyliśmy takie podarunki podopiecznym Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej ,,Jaworowy Start’’ w Jaworze oraz Domu Dziecka w Radoryżu Smolanym.

DSCF4368 (2)

Na zdjęciu (od prawej): Monika Marchalewska (SKEF), Dariusz Leński (kierownik oddziału Kasy Stefczyka w Siedlcach), Jan Szerszeń (dyrektor domu dziecka) oraz wychowawcy i podopieczni Domu Dziecka w Radoryżu Smolanym.

Już wkrótce rozpocznie się kolejna edycja akcji. Zapraszamy do składania datków do skarbonek. Liczy się każda złotówka, z których składają się poważne sumy. W 2015 roku zebraliśmy kwotę 19 562, 69 zł, a od 2008 r. wyniosła ona łącznie 269 714, 66 zł. Podopieczni w 21 domach dziecka zyskali dzięki temu tak potrzebny w dzisiejszych czasach sprzęt komputerowy.

Serdecznie dziękujemy i prosimy o wsparcie przy kolejnej akcji ,,Skarbonka’’.

Finał Akcji Skarbonka

Członkowie i klienci Kasy Stefczyka w darze dzieciom z Domów Dziecka

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej – organizacja pożytku publicznego, od wiosny 2005 r., wspólnie z Kasą Stefczyka, prowadzi zbiórkę publiczną w ramach akcji „Skarbonka”.

Akcja charytatywna prowadzona jest w oddziałach SKOK Stefczyka, w których ustawione są skarbony na datki członków i klientów Kasy.

Zgodnie z decyzją nr 249/2013 (DAP-ZZP-632-1-252/2013) Ministra Administracji i Cyfryzacji, Departamentu Administracji Publicznej, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej w Gdyni, kolejny raz przeprowadziło zbiórkę publiczną.

W dniu 11 czerwca 2014 roku, odbyło się otwarcie skarbonek wystawionych w oddziałach Kasy Stefczyka. Zebrane podczas zbiórki środki przeznaczone zostały na zakup sprzętu komputerowego i gier edukacyjnych dla podopiecznych z Domów Dziecka objętych zbiórką.

Załącznik nr 6

DO SPRAWOZDANIA STOWARZYSZENIA KRZEWIENIA EDUKACJI FINANSOWEJ ZE ZBIÓRKI PUBLICZNEJ

 

INFORMACJA NA STORNĘ INTERNETOWĄ STOWARZYSZENIA KRZEWIENIA EDUKACJI FINANSOWEJ DOTYCZĄCA ZBIÓRKI PUBLICZNEJ  

 

 1. Nazwa i siedziba podmiotu przeprowadzającego zbiórkę publiczną:

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, Gdynia 81-472,
ul. Legionów 126;

 1. Organ wydający decyzje: Minister Administracji i Cyfryzacji;
 2. Numer decyzji: decyzja nr 249/2013 (DAP-ZZP-632-1-252/2013);
 3. Czas zbiórki: 13 września 2013 roku do 11 czerwca 2014 roku;
 4. Obszar zbiórki: Rzeczypospolita Polska;
 5. Forma zbiórki publicznej: Dobrowolne wpłaty pieniężne do skarbon stacjonarnych umieszczonych w oddziałach SKOK im. Franciszka Stefczyka na terenie całej Polski, dobrowolne wpłaty na specjalny rachunek bankowy;
 6. Cel zbiórki publicznej: Pomoc w edukacji podopiecznym z Domów Dziecka na terenie Polski;
 7. Suma zebranych środków pieniężnych: 16.250,36 złotych (słownie: szesnaście tysięcy dwieście pięćdziesiąt 36/100); 
 8. Przeznaczenie pozyskanych środków finansowych: zakup sprzętu komputerowego, urządzeń wielofunkcyjnych, tuszy do drukarek, słuchawek; gier edukacyjnych;
 1. Koszty przeprowadzenia zbiorki publicznej:

Koszty pokryte ze środków własnych: 798,99 złotych (słownie złotych: siedemset dziewięćdziesiąt osiem 99/100) – w tym koszty wysłanej korespondencji do wolontariuszy (737,15zł), koszty dojazdu do domów dziecka (42,20zł) oraz koszty związane z zakupem dodatkowej sztuki sprzętu (19,64 zł).

Finał Akcji Skarbonka w 2013 roku

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, organizacja pożytku publicznego, od wiosny 2005 r., wspólnie z Kasą Stefczyka, prowadzi zbiórkę publiczną w ramach akcji „Skarbonka”.

Akcja charytatywna prowadzona jest w oddziałach SKOK Stefczyka, w których ustawione są skarbony na datki członków i klientów Kasy.

Zgodnie z decyzją nr 61/2012 (DZiK-VI-632-1-61/12/)  Ministra Spraw Wewnętrznych, Departament Zezwoleń i Koncesji, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej w Gdyni, kolejny raz przeprowadziło zbiórkę publiczną.

W dniu 28 lutego 2013 roku, odbyło się otwarcie skarbonek wystawionych w oddziałach Kasy Stefczyka. Zebrane podczas zbiórki środki przeznaczone zostały na zakup sprzętu komputerowego i gier edukacyjnych dla podopiecznych z Domów Dziecka objętych zbiórką.

 

Załącznik nr 7

DO SPRAWOZDANIA STOWARZYSZENIA KRZEWIENIA EDUKACJI FINANSOWEJ ZE ZBIÓRKI PUBLICZNEJ

 INFORMACJA NA STRONĘ INTERNETOWĄ STOWARZYSZENIA KRZEWIENIA EDUKACJI FINANSOWEJ DOTYCZĄCA ZBIÓRKI PUBLICZNEJ  

 1. Nazwa i siedziba podmiotu przeprowadzającego zbiórkę publiczną:

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, Gdynia 81-472,
ul. Legionów 126;

 1. Organ wydający decyzje: Minister Spraw Wewnętrznych;
 2. Numer decyzji: decyzja nr 61/2012 (DZiK-VI-632-1-61/12/);
 3. Czas zbiórki: 22 marca 2012 roku do 15 marca 2013 roku;
 4. Obszar zbiórki: Rzeczypospolita Polska;
 5. Forma zbiórki publicznej: Dobrowolne wpłaty pieniężne do skarbon stacjonarnych umieszczonych w oddziałach SKOK im. Franciszka Stefczyka na terenie całej Polski, dobrowolne wpłaty na specjalny rachunek bankowy;
 6. Cel zbiórki publicznej: Pomoc w edukacji podopiecznym z Domów Dziecka na terenie Polski;
 7. Suma zebranych środków pieniężnych: 44.123,78 złotych (słownie: czterdzieści cztery tysiące sto dwadzieścia trzy 78/100 ); 
 8. Przeznaczenie pozyskanych środków finansowych: zakup sprzętu komputerowego, urządzeń wielofunkcyjnych, tuszy do drukarek, gier edukacyjnych, przeprowadzenia szkoleń dla podopiecznych domów dziecka z zakresu edukacji finansowej na podstawie projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”;
 9. Koszty przeprowadzenia zbiorki publicznej:

Koszty pokryte ze środków uzyskanych podczas zbiórki:  831,73 złotych (słownie złotych: osiemset trzydzieści jeden 73/100 ) – koszty dostarczenia sprzętu oraz dojazdu trenerów na szkolenia;

Koszty pokryte ze środków własnych: 161,21 złotych ( słownie złotych: sto sześćdziesiąt jeden 21/100) –  koszty wysyłanej korespondencji do wolontariuszy, koszty administracyjne.