Pogotowie dla zadłużonych
facebook
 • Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?
  Dawniej monety wytwarzano używając cennych kruszców m.in. złota lub srebra. Po wprowadzeniu monet do obiegu zdarzało się, że niektórzy obrzynali z krawędzi warstwę metalu, którą następnie topili i przerabiali na nowe monety. W celu wykrycia i uniknięcia tego typu fałszerstw zaczęto więc stosować rowki na krawędziach monet.

  Dlaczego większość monet ma prążkowane krawędzie?

 • Jubileuszowy Konkurs dla członków SKEF i SKOK – do wygrania nagroda główna 1000 zł
  Konkurs organizowany jest z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej i trwa od 1 sierpnia 2017 do 30 września 2017. Na zwycięzców konkursu czeka: nagroda główna 1000 zł oraz dwa wyróżnienia w kwocie po 500 zł każde. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!!!

  Jubileuszowy Konkurs dla członków SKEF i SKOK – do wygrania nagroda główna 1000 zł

  czytaj więcej
 • Dlaczego współczesne banknoty mają specjalne zabezpieczenia?
  Oczywiście żeby zapobiec fałszerstwom, zarówno drobnym jak i tym na większą skalę, które mogłyby zachwiać gospodarką danego kraju. Taka sytuacja miała miejsce w latach 90 XX w., gdy wyprodukowano miliony super-dolarów - niemal doskonale sfałszowanych banknotów amerykańskich, głównie studolarowych. W związku z tym aresztowano podejrzanych w Wielkiej Brytanii, Rosji, Chinach oraz Syrii. Wiele publikacji na podejrzanego wskazuje Koreę Północną.

  Dlaczego współczesne banknoty mają specjalne zabezpieczenia?

 • Baner SKEF
  W czerwcu obchodziliśmy 20-lecie działalności SKEF. Nasze cele od lat niezmienne: inicjowanie, prowadzenie i wspieranie działań na rzecz edukacji finansowej, pomoc zmagającym się z problemem nadmiernego zadłużenia, w szczególności składającym wnioski o upadłość konsumencką, edukacja finansowa, prowadzenie działalności charytatywnej.

  20 lat minęło jak jeden dzień! Film o działalności SKEF

  czytaj więcej
 • Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów
  Moja tragiczna historia zaczęła się w 2006 roku. Wtedy sprzedałam mieszkanie i kupiłam wymarzony dom. Na jego remont zaciągnęłam kredyt 150 tys. zł denominowany we frankach. Gdy moja firma upadła, zmuszona byłam sprzedać dom za 430 tys. zł, jednak po rozliczeniu się z bankiem okazało się, że nic z tej kwoty nie zostało. I tak zostałam bez mieszkania a z długami. Rozpacz.

  Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów

  czytaj więcej
 • Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych
  Innowacyjny program edukacji finansowej dla dzieci od I do III klasy szkoły podstawowej. Zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem w celu wdrożenia programu w Waszej Szkole.

  Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych

  czytaj więcej
Sonda

Czy uważasz, że edukacja finansowa powinna znaleźć się w programach nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Twój 1% wspiera edukację finansową i fundusz stypendialny

baner.cdr

 

SKEF członkiem ECDN

PORADNIKI

Zalety konta internetowego

Wyjście z zadłużenia



MOJE PIENIĄDZE

Upadłość konsumencka szansą na nowe życie bez długów

W 2015 roku ponad 2100 osób ogłosiło upadłość konsumencką. Natomiast tylko w styczniu i lutym 2016 roku ogłoszono już 501 upadłości. Przewiduje się, że w tym roku zostanie ogłoszonych ponad 4000 upadłości, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

Od stycznia 2016 zmiany w prawie upadłościowym

Upadłość konsumencka od 1 stycznia 2016 roku uległa pewnej zmianie na mocy nowego prawa upadłościowego z dnia 15 maja 2015 r., które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Zmiany są niewielkie ale warto o nich wspomnieć.  Zmieniła się definicja niewypłacalności. Zgodnie z treścią art. 11 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku Dłużnik był niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Obecnie na mocy ust. 2 ustawy niewypłacalny dłużnik to taki, który utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

Były przedsiębiorca konsumentem

Zmieniły się regulacje dotyczące upadłości byłego przedsiębiorcy. Obecnie były przedsiębiorca, który zakończył działalność i dokonał wykreślenia z właściwego rejestru już następnego dnia może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w oparciu o przepisy dotyczące osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Wniosek może złożyć także wierzyciel dłużnika

Trzecia istotna zmiana to możliwość ogłoszenia upadłości na wniosek wierzyciela. Obecnie wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić poza samym zadłużonym, także każdy z jego wierzycieli osobistych.

Jednolity wzór formularza

Należy też dodać, że od stycznia 2016 roku we wszystkich sądach gospodarczych obowiązuje jednolity formularz dotyczący wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zgodnie z treścią art. 491 (2) ust. 6 prawa upadłościowego Minister Sprawiedliwości, w drodze rozporządzenia, określił wzory formularzy wniosku o ogłoszenie upadłości.

Dla kogo upadłość?

Beneficjentami nowych przepisów są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Zadłużony musi wykazać przed sądem, że jego zadłużenie nie wynika z umyślnego działania i rażącego niedbalstwa.

Pomoc zadłużonym przy składaniu wniosku

Oferujemy bezpłatne porady dla zadłużonych. Wszystkim osobom, które chciałyby złożyć stosowny wniosek do sądu upadłościowego a nie wiedzą jak to zrobić Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego służą pomocą. Nasi specjaliści udzielają bezpłatnych porad w zakresie obowiązywania ustawy. Dane adresowe i godziny przyjęć w Pogotowie dla zadłużonych.

Referencje

 

Kaszubski Uniwersytet Ludowy

W dniu 8 października 2014 r. w Sierakowicach, odbyły się warsztaty „Kredyt szansa czy pułapka oraz planowanie i budżet domowy” Warsztaty prowadziła Magdalena Nastrabasz-Janczarska i Madgalena Boryna.

Kaszubski Uniwersytet Ludowy

W dniu 7 października 2014 r. w Choczewie, odbyły się warsztaty „Kredyt szansa czy pułapka oraz planowanie i budżet domowy” Warsztaty prowadziła Magdalena Nastrabasz-Janczarska i Madgalena Boryna.

 

Solidarni Plus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty 24.09.2014 r.  prowadziła: Ewa Kruk, Iwona Karmasz

 

Biblioteka w Słomnikach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty 22.08.2014 r. prowadziła Katarzyna Kołodziejczyk

 

 

Caritas Archidiecezji Gdańskiej

Projekt „Druga Szansa Gdańska

W dniu 14 stycznia 2014 r. w Gdańsku, odbyły się warsztaty z zakresu „Planowania i Budżetu Domowego” w ramach projektu „Druga Szansa Gdańska”.  Warsztaty prowadziła: Iwona Karmasz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Polski Związek Esperantystów

W dniu 23 maja 2013 r., w Warszawie przeprowadziliśmy szkolenie: „Abc praw konsumenta”. Szkolenie prowadziła Katarzyna Kołodziejczyk i Waldemar Szkiela.

 

 

 

 

 

 

 Kaszubski Uniwersytet Ludowy

W dniach 23 maja oraz 27 maja 2013 r. przeprowadziliśmy warsztaty: „Kredyt – szansa czy pułapka?”, „Planowanie i budżet domowy” dla osób bezrobotnych. Warsztaty przeprowadziła Iwona Karmasz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Fundacja Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie

W dniach 13-14 kwietnia 2013 r. w Państwowej Szkole Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbyło się szkolenie „Do czego służy i jak napisać biznesplan” zorganizowane przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej w ramach projektu „Podlasie ma biznes!”. Szkolenie prowadził: Waldemar Kotowski.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Świętego Mikołaja Biskupa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkolenie 21 marca 2013 r. prowadziła Magdalena Głowacka

 

Lubelski Uniwersytet III Wieku filia w Radzyniu Podlaskim

W dniu 14 marca 2013 r. w Radzyniu Podlaskim przeprowadziliśmy szkolenie: „Planowanie i budżet domowy” dla słuchaczy Radzyńskiej Filii Uniwersytetu III Wieku. Szkolenie przeprowadziła Monika Marchalewska i Waldemar Szkiela.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Świętego Mikołaja Biskupa w Gdyni

W dniu 13 marca 2013 r. w Gdyni Chylonii przeprowadziliśmy szkolenie: „Abc praw konsumenta” dla słuchaczy Klubu Seniora działającego w ramach Stowarzyszenia Świętego Mikołaja w Gdyni. Szkolenie przeprowadziła Magdalena Głowacka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku

W dniu 14 marca 2013 r. w Gizycku przeprowadziliśmy szkolenie: „Planowanie i budżet domowy” dla rodziców uczniów ww. szkoły. Szkolenie przeprowadziła Magdalena Boryna.

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Publiczna Gminy Linia

SKEF był głównym partnerem podczas realizacji projektu Biblioteki Publicznej Gminy Linia „Idziemy na zakupy”. W ramach projektu przeprowadzone zostały 4 szkolenia w następujących modułach:

9 maja 2013 r. Gdynia – „Składamy reklamację” – przeprowadziła Magdalena Boryna i Iwona Karmasz;

26 kwietnia 2013 r. Strzepcz – „Zakupy w sieci” – przeprowadziły Iwona Karmasz i Magdalena Głowacka;

19 marca 2013 r. Gdynia – „Jak działa reklama” – przeprowadziła Magdalena Nastrabasz-Janczarska;

25 lutego 2013 r. Strzepcz – „Podejmowanie decyzji konsumenckich” – przeprowadziły Ewa Kruk i Magdalena Boryna.

 

Kaszubski Uniwersytet Ludowy

W dniu 30 stycznia 2013 r. w Mierzynie przeprowadzono warsztaty na temat: Kredyt – szansa czy pułapka?” dla osób bezrobotnych. Warsztaty przeprowadziła Iwona Karmasz i Magdalena Nastrabasz-Janczarska.

W dniu 23 stycznia 2013 r. w Mierzynie przeprowadzono warsztaty na temat: „Planowanie i budżet domowy” dla osób bezrobotnych. Warsztaty przeprowadziła Ewa Kruk i Magdalena Boryna.

 

 

 

 

 

Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Gdańsku

Dnia 6 grudnia 2012 r. w Gdańsku przeprowadziliśmy warsztaty „Kredyt – szansa czy pułapka” dla podopiecznych Klubu Seniora, działającego przy Centrum Wsparcia Caritas „Na Dolnej” w Gdańsku.Warsztaty przeprowadziła Iwona Karmasz.

Dnia 5 grudnia 2012 r. w Gdańsku przeprowadziliśmy warsztaty pt. „Jak bezpiecznie korzystać z wybranych usług i produktów finansowych” dla słuchaczy Klubu Seniora, działającego przy Centrum Wsparcia Caritas „Na Dolnej” w Gdańsku. Warsztaty przeprowadziła Magdalena Głowacka.

Dnia 29 listopada 2012 r. w Gdańsku przeprowadziliśmy warsztaty pt. „ABC praw konsumenta” dla uczestników Klubu Seniora, działającego przy Centrum Wsparcia Caritas „Na Dolnej” w Gdańsku. Warsztaty przeprowadziła Magdalena Boryna.

 

 

 

 

 

 

 

Mali bracia Ubogich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkolenie odbyło się 13 sierpnia 2012 r. w Warszawie, prowadzący: Katarzyna Kołodziejczyk, Waldemar Szkiela

 

 

ZSKPiG nr 4 w Gdańsku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkolenie 14.06.2011 r. prowadziły: Magdalena Boryna, Ewa Kruk

Biblioteka Publiczna Gminy Linia

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt „Od złotówki do miliona”. Szkolenie prowadziła: Ewa Kruk, Magdalena Boryna, Katarzyna Kołodziejczyk.