15 letni Tomek wraz ze swoją siostrą Olą często korzystają z Internetu robiąc zakupy. Rodzeństwo korzysta ze sprawdzonych sklepów internetowych, a także kupują na portalach aukcyjnych. Tomek zazwyczaj kupuje gry komputerowe a Ola swoje ulubione kosmetyki i płyty z muzyką. Zbliżały się urodziny babci rodzeństwa, dlatego postanowili, że w prezencie urodzinowym kupią babci płytę z jej ulubionym filmem. Tomek posiada już własne konto junior na portalu aukcyjnym i w związku z tym może już dokonywać zakupów.

Pamiętajmy, że młodzież w wieku od 13 do 18 lat posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że może ona zawierać umowy w drobnych, bieżących sprawach dnia codziennego np.: czyli kupować żywność, gazety, książki i inne drobne przedmioty. Natomiast dzieci poniżej 13 roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli w ogóle nie powinny zawierać umów. Po przeprowadzeniu licytacji na portalu aukcyjnym Tomek kupił płytę z filmem po okazyjnej cenie od sprzedawcy, który jest przedsiębiorcą. Po pewnym czasie okazało się, że babcia już wcześniej kupiła sobie identyczną płytę z filmem w jednym z marketów. W takiej sytuacji nie pozostało nic innego jak zwrócić towar, i kupić babci coś innego.

Czy jednak Tomek może zwrócić płytę z filmem i odzyskać pieniądze?

Jedną z istotnych zalet zakupów internetowych jest możliwość odstąpienia od umowy. W odróżnieniu od zakupów tradycyjnych możemy dokonać zwrotu towaru i pisemnie odstąpić od umowy bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od momentu wydania rzeczy a w przypadku usługi 10 dni od momentu zawarcia umowy o jej świadczenie. Jeśli sprzedawca nie potwierdzi tych informacji, termin na odstąpienie od umowy przedłuża się do 3 miesięcy.

W przypadku zakupów na portalach aukcyjnych prawo do odstąpienia od umowy inaczej wygląda. Sprzedającymi na aukcjach internetowych bywają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Jeśli kupimy towar na aukcji od przedsiębiorcy to odpowiada on za towar tak samo jak w przypadku zwykłej sprzedaży internetowej. Dodatkowo konsument ma prawo do odstąpienia od umowy zawartej z przedsiębiorcą na odległość, lecz pod warunkiem, że cena nie była licytowana (towar został nabyty przy wykorzystaniu opcji “kup teraz”). Jeżeli konsument licytował cenę, nie może skorzystać ze zwrotu towaru. W przypadku sprzedawcy niebędącego przedsiębiorcą prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ogóle nie przysługuje (zarówno w licytacji jak poprzez możliwość „kup teraz”).

Tomek skorzystał przez licytację z aukcji internetowej. Wylicytował płytę po okazyjnej cenie, a sprzedawca był przedsiębiorcą. W takiej sytuacji Tomek niestety nie może odstąpić od umowy i dokonać zwrotu towaru. Gdyby zakupił towar od przedsiębiorcy poprzez opcję „kup teraz” mógłby odstąpić od umowy i zwrócić płytę z filmem.

Źródła: „Zanim kupisz w internecie” mini – poradnik dla konsumentów, Federacja Konsumentów, „Poradnik świadomego konsumenta”, E. Kruk, Gdynia 2011.