IV edycja Pomóż oszczędzać rodzinie

FINAŁ IV EDYCJI PROJEKTU „POMÓŻ OSZCZĘDZAĆ RODZINIE”

W dniu 5 grudnia 2013r., w bialskim Ośrodku Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego, odbyło się uroczyste zakończenie IV edycji projektu „Pomóż oszczędzać rodzinie”.

Na uroczyste spotkanie przybyły wraz z dziećmi rodziny uczestniczące w IV edycji projektu, które dziewięć miesięcy temu zdecydowały się podjąć wyzwanie zmierzenia się ze swoimi domowymi budżetami. Pomimo początkowych trudności ze zbieraniem paragonów i skrupulatnym zapisywaniem swoich wydatków oraz szukaniem oszczędności w comiesięcznych budżetach wszystkie rodziny z sukcesem zakończyły udział w projekcie.

 Rodziny w trakcie projektu zdobyły wiedzę oraz  nabyły praktyczne umiejętności związane z planowaniem wydatków i racjonalnym gospodarowaniem swoimi finansami. Dzięki udziałowi w projekcie dowiedziały się, jakie są główne kategorie wydatków w ich budżetach i jakie kwoty przeznaczają na nie. Nauczyły się planować swoje wydatki, kontrolować budżet oraz lepiej zarządzać domowymi finansami. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, że dzięki projektowi uświadomili sobie, że oszczędzanie jest możliwe zawsze, niezależnie od wielkości rodziny, czy uzyskiwanego dochodu. Podstawą oszczędzania jest skrupulatne prowadzenie budżetu, planowanie wydatków i unikanie kupowania zbędnych rzeczy tzw. zachcianek. Trzymając się tych elementarnych zasad jesteśmy w stanie wygospodarować określoną kwotę w budżecie i przeznaczyć ją na wybrany cel.

Rodziny, oprócz wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie trwania projektu i podczas specjalnie dla nich zorganizowanych szkoleniach „ABC praw konsumenta” i „BIK – informacja kluczem do sukcesu”, otrzymali nagrody w wysokości 1.000 złotych na realizację celu wyznaczonego na początku projektu. Natomiast dzieci, z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, otrzymały upominki, a uroczystość uświetnił muzyczny występ jeden z rodzin uczestniczącej w projekcie. Wieczór zakończyło błogosławieństwo udzielone przez ks. Henryka Jakubowicz oraz wspólne kolędowanie.

Spotkanie było również okazją do złożenia życzeń świątecznych i noworocznych oraz rozmów z przybyłymi gośćmi. W uroczystości brali udział: Senator Rzeczpospolitej Polskiej Grzegorz Bierecki, Prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej dr inż. Kazimierz Janiak, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej Marzena Bierecka, Członek Zarządu i Dyrektor Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej Ewa Kruk, ksiądz Henryk Jakubowicz proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej, Dariusz Stefaniuk Członek Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”, Anna Mamruk Pełnomocnik Kasy Stefczyka oraz Monika Marchalewska mentor projektu.

Realizacja projektu „Pomóż oszczędzać rodzinie” była możliwa dzięki wsparciu i współpracy z Biurem Informacji Kredytowej S.A., Fundacją im. Franciszka Stefczyka, Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową im. Franciszka Stefczyka oraz Fundacją Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”. Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację projektu, zaś uczestnikom gratuluje udziału w projekcie i życzy wytrwałości w oszczędzaniu.

 Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej w Gdyni    przygotowało dla Państwa specjalny projekt „Pomóż oszczędzać rodzinie”. Jego celem jest edukacja i wsparcie rodzin o niskich dochodach.

Biorąc udział w naszym projekcie będą Państwo mieli możliwość zaplanowania oraz sporządzenia budżetu domowego dla swojej rodziny oraz wykorzystania go w codziennym życiu, nabyć umiejętności świadomego korzystania z produktów dostępnych na rynku finansowym oraz planować i skutecznie zarządzać finansami osobistymi.

Podlaskie rodziny uczą się oszczędzać

To już czwarta, a druga na Podlasiu edycja projektu „Pomóż oszczędzać rodzinie”. Projekt rozpoczął się w marcu i jest realizowany przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej w Gdyni przy wsparciu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej im. Franciszka Stefczyka, Fundacji im. Franciszka Stefczyka, Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” oraz Biura Informacji Kredytowej S.A. Projekt jest odpowiedzią na problemy rodzin o niskich dochodach, które nie miały szansy nabyć umiejętności świadomego korzystania z produktów dostępnych na rynku finansowym i tym samym są grupą społeczną narażoną na zjawisko nadmiernego zadłużenia. Głównym celem projektu „Pomóż oszczędzać rodzinie” jest edukacja rodzin w zakresie planowania i skutecznego zarządzania finansami osobistymi.

Przez cały okres trwania projektu (9 miesięcy) rodzinom towarzyszy mentorka – Monika Marchalewska z Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego w Białej Podlaskiej działającego przy Stowarzyszeniu Krzewienia Edukacji Finansowej.

Pierwsze trzy miesiące zdominowane były przez planowanie, szacowanie i szukanie oszczędności w budżetach podlaskich rodzin. W minionym tygodniu rodziny: Agnieszki i Łukasza Polok, Mirosławy Waćkowskiej-Potockiej, Katarzyny i Bogusława Kozłowskich oraz Magdaleny i Tomasza Powierza pod okiem mentorki i opiekuna finansowego SKOK, założyli lokatę systematycznego oszczędzania w placówce Kasy Stefczyka i tym samy przeszli do drugiego etapu projektu.

 

 

 

 Prezentacja rodzin IV edycji

 

Państwo Polok wspólnie wychowują siedmioro dzieci.  Najstarszy syn Paweł ma 17 lat i uczęszcza do szkoły zawodowej, Jakub – 12 lat i Weronika – 11 lat uczą się w podstawówce w klasach sportowych, Kuba gra w piłkę ręczną, a Weronika trenuje biegi. Do podstawówki uczęszczają również Kacper – 8 lat i Damian – 7 lat, pięcioletnia Julia chodzi do świetlicy parafialnej a najmłodszy syn Filip, który ma 2 lat jest w domu z mamą.

Dziewięcioosobowa rodzina ma bardzo wiele wydatków przed wszystkim związanych z zakupem żywności, butów i utrzymaniem mieszkania. Oszczędności w domowym budżecie muszą szukać codziennie, a dzięki projektowi mają nadzieję, że także dzieci aktywniej włączą się w oszczędzanie.  Pani Agnieszka aktualnie poszukuje pracy a Pan Łukasz pracuje dorywczo. Niestety w chwili obecnej z powodu poważnego złamania nogi ma ograniczone możliwości zarobkowania.  W obecnej sytuacji rodzina utrzymuje się jedynie z zasiłków rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Zaoszczędzone pieniądze i nagrodę uzyskaną po zakończeniu projektu planują przeznaczyć na zakup nowej pralki.

 

Mirosława Waćkowska-Potocka z dziećmi

Trudno jest oszczędzać, kiedy samotnie wychowuje się czworo dzieci. Jeszcze trudniej kiedy mieszka się w wynajętym domu. Opłaty związane z mieszkaniem i potrzebami dzieci są bardzo duże, a jedynym źródłem dochodu rodziny są alimenty.

Najstarsza córka Paulina ma 17 lat i jest w liceum, interesuje się teatrem, bierze czynny udział w kółku teatralnym, z którym często wyjeżdża na różne przedstawienia.

Michał jest w gimnazjum i bardzo dużo czasu spędza na grze w piłkę nożną, która jest jego pasją.

Natomiast Paweł jest uzdolniony muzycznie, uczęszcza do szkoły muzycznej i gra na trąbce.

Najmłodsza córka Hiacynta jest w pierwszej klasie podstawówki i chodzi na zajęcia taneczne. Pani Mirka zdecydowała się na udział w projekcie, aby nauczyć się efektywniej gospodarować pieniędzmi. Zaoszczędzone środki i nagrodę uzyskaną po zakończeniu projektu przeznaczy na zakup opału na następną zimę.

 

Państwo Kozłowscy wychowują szóstkę dzieci. Karolina ma 12 lat, Marta 9, Gabrysia 7, Wojtek 5, Jaś 3, a najmłodszy Franek 6 miesięcy. Pani Kasia jest nauczycielką, obecnie przebywa na urlopie wychowawczym i zajmuje się dziećmi, a Pań Bogusław jest funkcjonariuszem Służby Celnej.

Przy tak licznej rodzinie jest bardzo wiele wydatków w każdym miesiącu.
Jak mówi Pani Kasia najwięcej wydaje na jedzenie, środki higieniczne i inne opłaty. Starsze dziewczynki mają również swoje pasje – chodzą do szkoły muzycznej. Karolina gra na klarnecie, a Marta na skrzypcach i tańczy. Opłaty za szkołę muzyczną, tańce, dojazdy i opłaty turniejowe są również dodatkowym obciążeniem budżetu domowego. Dziewczynki bardzo marzą o własnych instrumentach, jednak rodziny na to nie stać i są one wypożyczane.  Zainteresowania dzieci, chęć dalszego doskonalenia umiejętności i ich zaangażowanie motywują rodziców do tego, żeby zapewnić im wszystko czego potrzebują do dalszego rozwoju. Wiąże się to jednak z wydatkami dlatego, rodzina stara się szukać oszczędności na co dzień. Wymienianie się ubrankami dziecięcymi z krewnymi, czy chodzenie na basen w godzinach kiedy wejście jest najtańsze umożliwia rodzinie wygospodarowanie dodatkowych pieniędzy w budżecie. Świadczenie pieniężne, jakie rodzina dostanie po zakończeniu projektu zamierza przeznaczyć na wspólny wyjazd wakacyjny w przyszłym roku.

Państwo Powierza zgłosili się do projektu, aby nauczyć się efektywniej zarządzać swoim budżetem domowym i pogłębić swoją wiedzę na temat oszczędzania. Sytuacja na rynku pracy jest na tyle zła, że ani Pani Magda, ani Pan Tomasz nie mogą znaleźć pracy po ukończonych przez siebie studiach administracyjnych.  Pan Tomasz otrzymuje wynagrodzenie jedynie z pracy dorywczej, a Pani Magda do tej pory była zatrudniona na umowę zlecenie, która jednak się skończyła.

Państwo Powierza wychowują trójkę dzieci: Karol ma 5 lat, Asia 2 lata, najmłodsza Ala – 4 miesiące. Oszczędzać muszą codziennie, bo wydatków w pięcioosobowej rodzinie jest bardzo wiele – zwłaszcza, że rodzina nie ma regularnych dochodów. Pani Magda  przebywa na urlopie macierzyńskim, ale już teraz rozpoczęła poszukiwania nowej pracy. Na razie zajmuje się dziećmi. Karol chodzi do przedszkola, a od września do przedszkola pójdzie również Asia, która już nie może się tego doczekać. Rodzina zaoszczędzone pieniądze w trakcie trwania projektu i nagrodę, którą otrzyma po jego zakończeniu planuje przeznaczyć na zakup łóżka piętrowego dla Karola i Asi.

W IV edycji udział wzięło