Co to jest skimming i jak się przed nim chronić?

Do Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego w Białej Podlaskiej zgłosiła się pani Danuta, która z mediów dowiedziała się o zjawisku kradzieży danych z karty płatniczej zwanym skimmingiem. Nie zapamiętała jednak, co to dokładnie jest i jak można się przed tym uchronić, dlatego prosi o wyjaśnienie tego terminu.

Skimming to jedno z najpopularniejszych i najważniejszych przestępstw dotyczących bankowości elektronicznej i obrotu bezgotówkowego. Termin ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza przestępstwo polegające na kradzieży danych zapisanych na karcie płatniczej. Przestępcy kopiują dane z paska magnetycznego karty w celu wykorzystania ich do stworzenia duplikatu oryginalnej karty, a następie wykorzystują ją do wypłaty gotówki albo dokonania zakupów, które obciążają konto prawowitego posiadacza karty.

Sposoby kradzieży danych z karty

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że do kradzieży danych z kart może dojeść w każdym miejscu gdzie płacimy kartą. Przy pomocy powszechnie dostępnych urządzeń można skopiować dane zapisane na pasku magnetycznym karaty w sklepach, restauracjach czy na stacjach benzynowych, a więc w każdym punkcie usługowo-handlowym np. na zapleczu czy pod ladą.

Przestępcy do kradzieży danych z karty wykorzystują również bankomaty. W miejscu gdzie wkładamy kartę montują urządzenia kopiujące dane z paska magnetycznego, czyli skimmery. Jednocześnie na takim bankomacie są montowane mikro kamerki w celu uzyskania wpisywanego PIN-u lub fałszywe nakładki na klawiaturę, które mają spełnić taką samą funkcje.

Urządzenia kopiujące nie muszą jednak być tylko zamontowane na bankomatach, kieszonkowcy czy włamywacze również stosują skimmery np. w zatłoczonym miejscu są w stanie skopiować dane z karty.

Jak uchronić się przed skimmingiem

W celu uchronienia się przed skopiowaniem danych z karty należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Płacąc karta nigdy nie przekazujmy jej sprzedawcy lub kelnerowi i absolutnie nie pozwalajmy oddalić się takiej osobie z naszą kartą, nie spuszczajmy wzroku z karty,
  • Przed skorzystaniem z bankomatu zwróćmy uwagę na jego wygląd: czy nie ma on jakiś podejrzanie wyglądających elementów np. stojaka z ulotkami lub banerami, dodatkowej listwy na górze z kamerką, wystającej klawiatury, która nie jest przymocowana na stałe, czy czytnik kart nie wystaje i nie ma dodatkowych dziwnie wyglądający elementów
  • Najlepiej korzystać z bankomatów znajdujących się przy instytucjach finansowych lub w miejscach ruchliwych i oświetlonych
  • Podczas wprowadzania kodu PIN czy to przy wypłacie z bankomatu czy przy płatności kartą zawsze zasłaniajmy drugą ręką klawiaturę
  • W celu zabezpieczenia karty przed sczytaniem z niej danych możemy nosić ją w specjalnym metalowym etui.

Warto również systematycznie sprawdzać wyciągi ze swojego konta, a jeśli tylko zauważymy podejrzaną transakcję należy natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem.

Jeśli tylko będziemy pamiętać o powyższych zasadach bezpieczeństwa przy posługiwaniu się kartami to szansa, że staniemy się ofiarą skimmingu jest znikoma. Jednakże, jeśli tak się stanie należy natychmiast powiadomić policję i instytucję, która wydała nam kartę.