IX edycja Żyj finansowo!

 

 

Wielki finał w Warszawie

W ramach IX edycji projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” odbył się konkurs „Żyj finansowo!”. Współorganizatorem finału konkursu była firma KRUK S.A. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu planu finansowego, który ułatwi nam „wejście w dorosłe życie”, prezentującego sześciomiesięczny plan budżetu osobistego. Budżet miał uwzględniać m.in. takie elementy jak: analizę dochodów stałych, opcjonalne źródła dochodów, analizę wydatków stałych i zmiennych, plan gromadzenia oszczędności. Zadaniem uczniów było także przedstawienie korzyści płynących z wczesnego planowania finansowego oraz opisanie konsekwencji braku planowania finansów.

Z nadesłanych prac konkursowych jury wybrało dziesięć najlepszych. Finałowa dziesiątka wraz z opiekunami została zaproszona na wielki finał konkursu do Warszawy, aby stoczyć bój o główne nagrody w konkursie – tablet, aparat fotograficzny, czytnik ebook oraz bony Sodexo – a przede wszystkim powalczyć o zaszczytny tytuł zwycięzcy V edycji konkursu „Żyj finansowo!”.

Dwudniowa impreza finałowa rozpoczęła się w piątek (16 czerwca 2017 r.) przyjazdem uczestników i ich opiekunów do hotelu. Tego dnia odbyło się spotkanie organizacyjne wprowadzające w harmonogram finału.

                     

Zaraz po nim, finaliści wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach poświęconych zagadnieniom z zakresu ubezpieczeń, prowadzonych przez Aleksandrę Juszczak ze SKOK Ubezpieczenia. Uczestnicy dowiedzieli się, czym są ubezpieczenia NNW szkolne, mieszkaniowe, podróżne, komunikacyjne oraz na życie, czym różnią się ubezpieczenia NNW od ubezpieczeń podróżnych, poznali także przykłady „śmiesznych” ubezpieczeń na rynku USA oraz dowiedzieli, od czego ubezpieczają się celebryci znani z pierwszych stron gazet. Podsumowaniem warsztatów było omówienie podstawowych pojęć ze słownika ubezpieczeniowego, takich jak: OWU, suma ubezpieczenia, wyłączenia z polisy czy termin ochrony.

                     

Wieczorem, uczestnicy finału wraz z opiekunami udali się na wspólny spacer po Starym i Nowym Mieście, w trakcie którego mogli zobaczyć zabytki i poznać historię Warszawy, przybliżoną przez Waldemara Szkielę z Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego w Warszawie.

W sobotni poranek odbyło się uroczyste otwarcie i przywitanie wszystkich uczestników finału wraz z opiekunami i osobami towarzyszącymi. Spotkanie otworzył Prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej – Kazimierz Janiak, witając zaproszonych gości: prof. dr hab. Elżbietę Ostrowską i Aleksandrę Juszczak – reprezentującą jednego ze Sponsorów – SKOK Ubezpieczenia. Następnie został przedstawiony skład jury konkursu „Żyj finansowo!”: Agnieszka Salach – Przewodniczącą Jury, reprezentującą współorganizatora finału konkursu – firmę KRUK S.A., Ewa Kruk – Członek Zarządu SKEF i Magdalena Boryna – koordynator projektu oraz organizatorzy: Katarzyna Kołodziejczyk, Monika Marchalewska i Waldemar Szkiela – Specjaliści ODFiK.

                     

Podczas otwarcia, prof. dr hab. Elżbieta Ostrowska wprowadziła wszystkich uczestników w świat finansów, wygłaszając wykład pt.: „Polityka pieniężna”. W niezwykle ciekawy sposób przybliżyła wszystkim zgromadzonym gościom m.in. relacje pomiędzy rynkiem kapitałowym a rynkiem ubezpieczeniowym.

                     

Następnie, finaliści udali się na salę, gdzie czekały na nich zestawy pytań i zadań konkursowych sprawdzających ich wiedzę zdobytą na warsztatach projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”. W trakcie godzinnego finału musieli m.in. udzielić odpowiedzi na pytania (w tym testowe), uzupełnić tekst, określić, czy zdania są prawdziwe, czy fałszywe, rozwiązać zadania, dokonując wielu wyliczeń.

                     

                     

Po zakończonych zmaganiach, kiedy emocje opadły, wszyscy udali się do Centrum Pieniądza NBP. Uczestnicy mogli wejść do skarbca, gdzie za potężnymi drzwiami znajdowały się ukryte w skrytkach złote monety, a w środku skarbca była prawdziwa sztaba złota. Finaliści, jak i opiekunowie, osobiście mogli jej dotknąć, a nawet podnieść. Zobaczyli także, ile miejsca zajmuje milion złotych w 10-złotowych banknotach i jak konwojuje się transporty z pieniędzmi. Poznali historię giełdy – symbol świata finansów, mogli poczuć atmosferę parkietu giełdowego warszawskiej GPW i nowojorskiej Wall Street. Zaś, w sali stylizowanej na halę produkcyjną poznali proces powstawania pieniądza, wybitnych projektantów monet i banknotów oraz ich warsztat pracy.

                     

W czasie, kiedy uczestnicy wgłębiali się w świat pieniędzy, jury oceniało prace i wyłoniło najlepszą trójkę finalistów. Po powrocie z Centrum Pieniądza NBP przyszła pora na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród oraz upominków od Partnerów i Sponsorów projektu. Laureatami V edycji konkursu „Żyj finansowo!” zostali:

I miejsce zajęła Patrycja Kościółek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie, uczennica Pani Ewy Kowalskiej

II miejsce zajęła Kinga Cwynar z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu, uczennica Pani Małgorzaty Krzeszowskiej

III miejsce zajęła Karolina Ślimak również z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu, uczennica Pani Małgorzaty Krzeszowskiej

Przypomnijmy nazwiska pozostałych finalistów, którzy również wykazali się ogromną wiedzą:

Cybul Martyna z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku

Humięcka Michalina z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu

Kolska Weronika z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie

Kordowska Sara z VII Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kusocińskiego w Bydgoszczy

Krystek Marianna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie

Nieszporek Marcin z Technicznych Zakładów Naukowych Technikum nr 5 w Częstochowie

Ryznar Daria z VII Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kusocińskiego w Bydgoszczy

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca był tablet 8’’ Samsung Galaxy S2 i bony Sodexo o wartości 500 zł, za drugie miejsce – aparat cyfrowy Canon Powershot SX61 i bony Sodexo o wartości 400 zł, zaś laureat trzeciego miejsca wygrał czytnik ebook Amazon Kindle Paperwhite 3 i bony Sodexo o wartości 300 zł. Warto podkreślić, że każdy uczestnik finału wraz z opiekunem, niezależnie od zajętego miejsca, otrzymali upominki od Sponsorów, Partnerów i Organizatorów.

Całe przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wsparcie naszych Partnerów i Sponsorów: Fundacji im. Franciszka Stefczyka, której fundatorem jest Kasa Stefczyka, Grupy KRUK (także współorganizatora finału konkursu), SKOK Ubezpieczenia, Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych, Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” – którym składamy serdeczne podziękowania.

Ponadto, dziękujemy Biuru Informacji Kredytowej S.A., Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej, Aplitt S.A., Towarzystwu Zarządzającemu SKOK Sp. z o.o. S.K.A., Kasie Unii Lubelskiej, oraz SKOK Mysłowice za ufundowanie upominków dla finalistów i opiekunów konkursu.

Jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 

Znamy finalistów konkursu „Żyj finansowo!” 2017 r.

Zgodnie z zapisami pkt 6.1 Regulaminu Konkursu „Żyj finansowo!” do finału zakwalifikowali się:

 1. Cwynar Kinga (I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Przemyślu, woj. podkarpackie, trener: Małgorzata Krzeszowska)
 2. Cybul Martyna (Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku, warmińsko-mazurskie, trener: Andrzej Arian)
 3. Humięcka Michalina (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu, woj. kujawsko-pomorskie, trener: Aleksandra Mroczkowska)
 4. Kolska Weronika (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie, woj. wielkopolskie, trener: Ewa Kowalska)
 5. Kordowska Sara (VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kusocińskiego w Bydgoszczy, woj. kujawsko-pomorskie, trener: Anna Wolnik)
 6. Kościółek Patrycja (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie, woj. wielkopolskie, trener: Ewa Kowalska)
 7. Krystek Marianna (I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie, woj. wielkopolskie, trener: Piotr Maluśki)
 8. Nieszporek Marcin (Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 5 w Częstochowie, woj. śląskie, trener: Agnieszka Chobot)
 9. Ryznar Daria (VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kusocińskiego w Bydgoszczy, woj. kujawsko-pomorskie, trener: Anna Wolnik)
 10. Ślimak Karolina (I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Przemyślu, woj. podkarpackie, trener: Małgorzata Krzeszowska)

Jednocześnie informujemy, że skontaktujemy się z finalistami telefonicznie w celu potwierdzenia przyjazdu.

Serdecznie gratulujemy! ?

 

O warsztatach w mediach

 

Konkurs „Żyj finansowo!”

Poniżej znajdziecie regulamin konkursu kierowanego wyłącznie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w IX edycji projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”.

Regulamin, formularz zgłoszeniowy, zgoda rodzica/opiekuna.

Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału. Na 10 najlepszych czeka dwudniowy pobyt w Warszawie, podczas którego będzie można wygrać:

 • tablet Samsung Galaxy + bon Sodexo o wartości 500 zł lub
 • aparat fotograficzny + bon Sodexo o wartości 400 zł lub
 • czytnik ebook + bon Sodexo o wartości 300 zł.

 

Żyj finansowo! w XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie

W ramach projektu „Żyj finansowo!”, który realizuje XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie, 5 stycznia br. miała miejsce wizyta pracownika Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego SKEF. Podczas krótkiej prezentacji młodzież zapoznała się z działalnością Stowarzyszenia, które w tym roku obchodzi swoje 20 urodziny.

prezentacja-2   wp_20170105_002   prezentacja-w-liceum-kazimierza-wlk

Z dużą uwagą licealiści przysłuchiwali się informacjom jak Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego SKEF wspierają i pomagają osobom, które wpadły w pułapkę zadłużenia, czy poszkodowanym przez instytucje finansowe. Duże wrażenie na słuchaczach robiły przytaczane przypadki klientów „wzięte z życia”, z którymi mieli do czynienia doradcy Ośrodków w ostatnim czasie. Przybliżono uczniom problematykę tzw. „Upadłości konsumenckiej” a także wyjaśniono, czym różnią się banki komercyjne od banków spółdzielczych i SKOK. Następne spotkanie poświęcone płatnościom mobilnym, zaplanowano pod koniec stycznia.

.

Pierwsze zajęcia – inauguracja w I Liceum Ogólnokształcącym w Pile. Relacja z Radia Eska Piła

„Relacja radiowa z pierwszych zajęć Żyj finansowo w Pile”

Odtwarzacz muzyki

00:00
00:00

16 listopada 2016 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej w Pile rozpoczęły się pierwsze zajęcia inaugurujące IX edycję projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”. Data ta nie jest przypadkowa. Dzień później, tj. 17 listopada po raz ósmy obchodzony był w Polsce jako Dzień bez Długu. Święto to zostało zainicjowane przez Grupę KRUK. Ma skłonić nas do przyjrzenia się naszym finansom osobistym, w tym zaplanowania wydatków świątecznych, a także spłacenia choćby drobnych pożyczek.

dsc05551-1   1   2

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Salach z Grupy KRUK oraz Panu Pawłowi Jarczakowi – dyrektorowi I LO za organizację i umożliwienie zorganizowania tego wydarzenia na terenie szkoły. Szczególne podziękowania kierujemy również do Pani Angeliki Zygmunt – nauczyciela podstaw przedsiębiorczości w pilskim liceum, a zarazem wieloletniego trenera projektu „Żyj finansowo!” – dziękujemy za dotychczasową współpracę oraz wielkie zaangażowanie zarówno w przygotowania do dnia inauguracji, jak i cały Pani wkład wniesiony w projekt. Dziękujemy.

Jak pierwsze zajęcia w Pile opisują media:

Tętno Regionu

faktypilskie.pl

dzienniknowy.pl

naszemiasto.pl – wielkopolskie

naszemiasto.pl – Piła

 

Szkolenie przygotowujące do IX edycji projektu

IX edycja projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” będzie wyjątkowa, ponieważ zostanie rozszerzona o dodatkowe 3 godziny lekcyjne. Dwie z nich dotyczyć będą tematyki związanej ze „ścieżką długu” – wierzycielami, firmami windykacyjnymi, przyczynami i konsekwencjami zadłużania oraz możliwościami wyjścia z długu. Trzecia zaś godzina będzie poświęcona Towarzystwom Ubezpieczeń Wzajemnych.

W związku z powyższym w dniu 4 listopada 2016 r. w Warszawie odbyło się szkolenie przygotowujące do IX edycji projektu, w którym wzięli udział trenerzy tegorocznej edycji projektu. Pani Aleksandra Juszczak – Manager ds. PR SKOK Ubezpieczenia opowiedziała o idei wzajemności na rynku finansowym na przykładzie Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych. Zaś Pani Agnieszka Salach – Starszy specjalista ds. PR Grupa KRUK wprowadziła uczestników w tematykę z zakresu długu, przedstawiając edukacyjną rolę Grupy KRUK w szerzeniu wiedzy na temat finansów i zadłużenia. Grupę KRUK reprezentował także Pan Bartłomiej Zawistowski – Doradca Terenowy, Kierownik Regionu Północ.

Poniżej krótka fotorelacja ze spotkania.

wp_20161104_15_48_32_pro   20161104_110553   20161104_110847

 

20161104_121453   20161104_121642   20161104_122006

 

Nauczyciele i szkoły

We wrześniu 2016 r. rozpoczęła się rekrutacja do dziewiątej edycji projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”. Poniżej lista szkół i nauczycieli biorących udział w projekcie w roku szkolnym 2016/2017:

 1. Araszkiewicz Patryk, Technikum Zawodowe nr 4, Al. 3 Maja 1A, 70-214 Szczecin
 2. Arian Andrzej, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu, ul. I Dyw. T. Kościuszki 23, 11-500 Giżycko
 3. Borkowska Małgorzata, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika, ul. Obrońców Pokoju 44, 82-300 Elbląg
 4. Bunalska Monika, Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petófi, ul. Sportowa 1, 14-100 Ostróda
 5. Chobot Agnieszka, Techniczne Zakłady Naukowe, Technikum nr 5, ul. Jasnogórska 84/90, 42-200 Częstochowa
 6. Drozd Justyna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. II Armii Wojska Polskiego, ul. Rzeszowska 10, 38-404 Krosno
 7. Dudek Lidia, Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi, os. Północ 37, 64-300 Nowy Tomyśl
 8. Gajewska Maria, XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów, ul. Bałtycka 4, 10-136 Olsztyn
 9. Kowalska Ewa, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta, Plac Jana Pawła II 5, 63-700 Krotoszyn
 10. Krzeszowska Małgorzata, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego, ul. Słowackiego 21, 37-700 Przemyśl
 11. Maj Ireneusz, I Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego, ul. Kraszewskiego 1, 21-500 Biała Podlaska
 12. Maluśki Piotr, I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga, Al. Kościuszki 3, 64-000 Kościan
 13. Marchewka Jarosław, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, ul. Smoleńska 5/7, 80-058 Gdańsk
 14. Mroczkowska Aleksandra, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej, Stary Brześć 14, 87-880 Brześć Kujawski
 15. Oleszko Agnieszka, Zespół Szkół w Strzegomiu, ul. Krótka 6, 58-150 Strzegom
 16. Stanisławska Bożenna, XLIII Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego, ul. Gandhiego 13, 02-645 Warszawa
 17. Trzcińska Beata, II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja, Al. Wyzwolenia 34, 58-300 Wałbrzych
 18. Urban Andrzej, Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego, pl. Orląt Lwowskich 2a, 53-605 Wrocław
 19. Wolniewicz Joanna, Powiatowy Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych, ul. Świerczewskiego 76A, 66-200 Świebodzin
 20. Wolnik Anna, VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kusocińskiego, ul. 11 Listopada 4, 85-643 Bydgoszcz
 21. Zygmunt Angelika, I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. W. Pola 11, 64-920 Piła

 W IX edycji udział wzięło 585 uczniów.

 

Partnerzy i Sponsorzy:

Fundacja im. Franciszka Stefczyka, której fundatorem jest Kasa Stefczyka (www.kasastefczyka.pl)

Grupa KRUK (www.kruk.eu)

SKOK Ubezpieczenia (www.skokubezpieczenia.pl)

Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych (www.fwuw.pl)

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (www.bik.pl)

W szkołach na terenie Podlasia projekt realizowany jest przy współpracy z Fundacją Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” (www.kochampodlasie.pl)

skef_stopka_2016