VI edycja Żyj finansowo!

 

 

Finał konkursu „Żyj finansowo!” – Sobieszewo, czerwiec 2014

W ramach VI edycji projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” odbył się konkurs „Żyj finansowo!”. Zadanie konkursowe polegało m.in. na stworzeniu szczegółowego planu finansowego podjęcia nauki na uczelni wyższej znajdującej się poza miejscem zamieszkania. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko umiejętnością określenia wszystkich potencjalnych wydatków i przychodów, ale także umiejętnością porównywania ofert produktów finansowych oraz znajomością budowania pozytywnej historii kredytowej.

Z nadesłanych prac konkursowych jury wybrało dwanaście najlepszych. Finałowa dwunastka wraz z opiekunami została zaproszona na wielki finał konkursu do gdańskiego Sobieszewa, aby stoczyć bój o główną nagrodę w konkursie – nowoczesny tablet – a przede wszystkim powalczyć o zaszczytny tytuł zwycięzcy II edycji konkursu „Żyj finansowo!”.

Czterodniowa impreza finałowa rozpoczęła się w czwartek (19 czerwca 2014r.) przyjazdem uczestników i ich opiekunów do Sobieszewa. Pomimo że organizatorzy nie przewidzieli na ten dzień żadnych atrakcji, na brak dobrej zabawy nie można było narzekać. A wszystko za sprawą magicznego pokazu sztucznych ogni na pobliskiej plaży.

Piątkowy poranek obfitował w pokaźną dawkę wiedzy. Finaliści wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Waldemara Kotowskiego – honorowego profesora oświaty, nauczyciela III LO w Gdyni, a także przewodniczącego jury konkursu – w trakcie których mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności świadczące o ich przedsiębiorczej postawie, jak również poznać rolę planowania i prowadzenia działalności gospodarczej, jako alternatywy dla przyszłego zatrudnienia. Kolejną przedfinałową dawką wiedzy, tym razem z zakresu działalności Biura Informacji Kredytowej, zapewniła prowadząca warsztaty Agnieszka Gontarek – Starszy Specjalista w Zespole ds. Działalności Edukacyjnej w Departamencie Marketingu BIK S.A., a także członek jury. W tych zajęciach uczestniczyli także opiekunowie, czyli nauczyciele – trenerzy prowadzący zajęcia w ramach projektu. Po krótkim odpoczynku wszyscy udali się w teren. Oczywiście, przede wszystkim, aby się integrować i dobrze bawić, ale także dalej edukować. Niekoniecznie z zakresu edukacji finansowej a z udzielania pierwszej pomocy, poszukiwania pożywienia i wody, czytania mapy, rozpalania ognia oraz budowania schronienia w lesie – jednym słowem mówiąc – survival. Aby nie było zbyt łatwo, po blisko trzech godzinach spędzonych w lesie, nadszedł czas na sprawdzenie wiedzy zdobytej podczas zabaw outdoorowych. Na plaży finaliści musieli odpowiedzieć na ponad 20 pytań – na większość z nich odpowiadali bez chwili zastanowienia, a odpowiedzi były prawidłowe! Po intensywnym dniu, przyszła pora, aby się porządnie wyspać i nabrać sił przed zbliżającym się wielkim finałem.

Waldemar Kotowski – przewodniczący jury

W sobotę o 9.00 nastąpiło uroczyste otwarcie i przywitanie wszystkich uczestników finału wraz z opiekunami i osobami towarzyszącymi. Spotkanie otworzył prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej – Kazimierz Janiak, przedstawiając zaproszonych gości: prof. dr hab. Elżbietę Ostrowską, Małgorzatę Bielińską – Dyrektora Departamentu Marketingu BIK S.A., Dariusza Stefaniuka – Dyrektora Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” oraz skład jury konkursu „Żyj finansowo!”: Macieja Duszczyka – Dyrektora Departamentu Rynku Bankowego BIK S.A., Krzysztofa Cieślikowskiego – pełnomocnika Kasy Stefczyka, Ewę Kruk – Członka Zarządu SKEF, a także wspomnianych wcześniej Agnieszkę Gontarek i Waldemara Kotowskiego. Po uroczystym otwarciu, finaliści udali się na salę, gdzie czekały na nich zestawy pytań i zadań konkursowych sprawdzających ich wiedzę zdobytą w trakcie trwania projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”.  W trakcie godzinnego finału musieli m.in. udzielić odpowiedzi na pytania (w tym testowe), uzupełnić tekst, określić, czy zdania są prawdziwe, czy fałszywe, a także rozwiązać zadania. Po zakończeniu najbardziej stresującej części, przyszła pora na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród oraz upominków od Partnerów i Sponsorów konkursu. Z grona dwunastu finalistów jury wyłoniło najlepszą trójkę, która uzyskała największą liczbę punktów:

I miejsce zajął Łukasz Jankowski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie

 I miejsce – Łukasz Jankowski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie; od lewej dr inż. Kazimierz Janiak – Prezes SKEF, od prawej – Piotr Maluśki – nauczyciel i opiekun

II miejsce zajęła Monika Liberska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie

II miejsce  – Monika Liberska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie

III miejsce zajęła Karolina Jagodzińska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie

III miejsce – Karolina Jagodzińska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie

Przypomnijmy nazwiska pozostałych finalistów, którzy również wykazali się ogromną wiedzą:

Adam Antczak z Zespołu Szkół nr 4 w Skierniewicach

Katarzyna Łój ze Środkowopomorskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Słupsku

Aleksandra Marat z Zespołu Szkół nr 4 w Skierniewicach

Agnieszka Misiewicz z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie

Natalia Olejniczak Środkowopomorskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Słupsku

Ewelina Siek z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli

Marta Skubisz z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku

Emilia Wołodko z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku

Kilkudniowy pobyt zakończył się kolacją przy grillu, zwieńczoną konkursami i wspólnymi tańcami.

Całe przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wsparcie naszych Partnerów i Sponsorów: Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, Biura Informacji Kredytowej S.A., SKOK Ubezpieczenia, Towarzystwa Finansowego SKOK S.A., Kasy Stefczyka oraz Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”, za które składamy serdeczne podziękowania. Ponadto, dziękujemy Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej, Ecco Holiday Sp. z o.o., SKOK im. Unii Lubelskiej oraz Visa za ufundowanie upominków dla finalistów i opiekunów. Jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

od lewej: Łukasz Jankowski (I miejsce), Monika Liberska (II miejsce), Karolina Jagodzińska (III miejsce); Ewa Kruk – Członek Zarządu SKEF, dr inż. Kazimierz Janiak – Prezes Zarządu SKEF

 

VI edycja „Żyj finansowo!”

W grudniu 2013 roku rozpoczęła się szósta już edycja projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”. Pobierz listę szkół i trenerów biorących udział w projekcie w roku szkolnym 2013/2014.

Partnerzy i Sponsorzy VI edycji:

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (www.skok.pl)

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (www.bik.pl)

SKOK Ubezpieczenia (www.skokubezpieczenia.pl)

Towarzystwo Finansowe SKOK S.A. (www.tfskok.pl)

Kasa Stefczyka (www.kasastefczyka.pl)

W szkołach na terenie Podlasia projekt realizowany jest przy współpracy z Fundacją Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” (www.kochampodlasie.pl)

 

 

Wnioski z raportu ewaluacji końcowej.

W VI edycji projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” udział wzięło 438 uczniów, 20 szkół, 19 trenerów.