VIII edycja Żyj finansowo!

 

 

 

Wielki finał konkursu w Sobieszewie

W ramach VIII edycji projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” odbył się konkurs „Żyj finansowo!”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy pisemnej: „Mój biznes regionalny”, przedstawiając plan na „własny biznes” wykorzystujący tradycje, zasoby, środowisko regionu ucznia.

Z nadesłanych prac konkursowych jury wybrało dziesięć najlepszych. Finałowa dziesiątka wraz z opiekunami została zaproszona na wielki finał konkursu do gdańskiego Sobieszewa, aby stoczyć bój o główną nagrodę w konkursie – notebook Dell Inspiron – a przede wszystkim powalczyć o zaszczytny tytuł zwycięzcy IV edycji konkursu „Żyj finansowo!”.

Dwudniowa impreza finałowa rozpoczęła się w czwartek (26 maja 2016 r.) przyjazdem uczestników i ich opiekunów do Sobieszewa. Tego dnia odbyło się spotkanie organizacyjne wprowadzające w harmonogram finału.

W piątkowy poranek nastąpiło uroczyste otwarcie i przywitanie wszystkich uczestników finału wraz z opiekunami i osobami towarzyszącymi. Spotkanie otworzył prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej – Kazimierz Janiak, przedstawiając zaproszonych gości: prof. dr hab. Elżbietę Ostrowską, skład jury konkursu „Żyj finansowo!”: Macieja Duszczyka – Dyrektora Departamentu Rynku Bankowego BIK S.A., Ewę Kruk – Członka Zarządu SKEF, Katarzynę Kołodziejczyk – Kierownika Ośrodków Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego oraz organizatorów: Magdalenę Nastrabasz-Janczarską, Waldemara Szkielę i Magdalenę Borynę.

                     

Podczas otwarcia, prof. dr hab. Elżbieta Ostrowska wprowadziła wszystkich uczestników w świat finansów, wygłaszając wykład pt.: „Uwarunkowania gospodarczo-społeczne budżetu państwa i budżetu domowego”.

                     

Następnie, finaliści udali się na salę, gdzie czekały na nich zestawy pytań i zadań konkursowych sprawdzających ich wiedzę zdobytą na warsztatach projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”. W trakcie godzinnego finału musieli m.in. udzielić odpowiedzi na pytania (w tym testowe), uzupełnić tekst, określić, czy zdania są prawdziwe, czy fałszywe, rozwiązać zadania, dokonując wielu wyliczeń.

                     

Po zakończeniu najbardziej stresującej części, przyszła pora na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród oraz upominków od Partnerów i Sponsorów konkursu. Z grona dziesięciu finalistów jury wyłoniło najlepszą trójkę, która uzyskała największą liczbę punktów:

I miejsce zajęła Patrycja Ratajczak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. K. Fryderyka Libelta w Krotoszynie

II miejsce zajął Mykhailo Bilov z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie

III miejsce zajął Tomasz Marczak z Technicznych Zakładów Naukowych Technikum nr 5 w Częstochowie

Przypomnijmy nazwiska pozostałych finalistów, którzy również wykazali się ogromną wiedzą:

Damian Budzik (Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 5 w Częstochowie)

Paulina Daros (I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie)

Kamil Dziura (Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie)

Alicja Gapińska (Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku)

Natalia Kubilus (VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kusocińskiego w Bydgoszczy)

Paulina Marek (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie)

Karol Wysocki (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu)

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca był Laptop Dell Inspirion 5558 i5, za drugie miejsce – Tablet Samsung Galaxy S2, zaś laureat trzeciego miejsca wygrał Aparat kompaktowy Nikon Coolpix L340. Warto podkreślić, że każdy uczestnik finału wraz z opiekunem, niezależnie od zajętego miejsca, otrzymali upominki od Sponsorów, Partnerów i Organizatora.

Jury konkursu obradowało w składzie:

Ewa Kruk – przewodniczący jury (Dyrektor Biura, Członek Zarządu SKEF),

Katarzyna Kołodziejczyk – członek jury (Kierownik ODFiK),

Maciej Duszczyk – członek jury (Dyrektor Departamentu Rynku Bankowego BIK S.A.).

Kiedy emocje opadły, wszyscy udali się na blisko 3 godziny w teren. Oczywiście, przede wszystkim, aby się integrować i dobrze bawić, ale także dalej edukować. Cała grupa została podzielona na cztery zespoły, które wzięły udział w takich konkurencjach jak: przeprawa nad przepaścią, zagadki Sfinksa, pająk ludożerca, przesłanie dla potomnych zakończonych odnalezieniem skarbu. Pobyt zakończył się kolacją przy grillu, zwieńczoną konkursami, wspólnymi tańcami i śpiewem.

                     

                     

Finał IV edycji konkursu „Żyj finansowo!” został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Całe przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wsparcie naszych Partnerów i Sponsorów: Fundacji im. Franciszka Stefczyka, której fundatorem jest Kasa Stefczyka, Biura Informacji Kredytowej S.A., SKOK Ubezpieczenia, Altus TFI S.A., Aplitt S.A., Towarzystwa Zarządzającego SKOK Sp. z o.o. S.K.A., Kasy Unii Lubelskiej, Bieszczadzkiej SKOK, SKOK Mysłowice, SKOK im. St. Adamskiego, Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”, za które składamy serdeczne podziękowania. Ponadto, dziękujemy Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej oraz Ecco Holiday Sp. z o.o. za ufundowanie upominków dla finalistów i opiekunów.

Jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 

Finaliści konkursu „Żyj finansowo!” 2016 r.

Poniżej przedstawiamy listę osób, które zgodnie z zapisami pkt 6.1 Regulaminu Konkursu „Żyj finansowo!” zakwalifikowały się do finału:

  1. Bilov Mykhailo (Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie, 32-070 Czernichów 1, woj. małopolskie, trener: Rakoczy Ewa)
  2. Budzik Damian (Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 5, ul. Jasnogórska 84/90, 42-200 Częstochowa, woj. śląskie, trener: Chobot Agnieszka)
  3. Daros Paulina (I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga, Al. Kościuszki 3, 64-000 Kościan, woj. wielkopolskie, trener: Maluśki Piotr)
  4. Dziura Kamil (Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie, 32-070 Czernichów 1, woj. małopolskie, trener: Rakoczy Ewa)
  5. Gapińska Alicja (Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych, ul. Niedziałkowskiego 2, 76-200 Słupsk, woj. pomorskie, trener: Gomoracka Katarzyna)
  6. Kubilus Natalia (VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kusocińskiego, ul. 11 Listopada 4, 85-643 Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie, trener: Wolnik Anna)
  7. Marczak Tomasz (Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 5, ul. Jasnogórska 84/90, 42-200 Częstochowa, woj. śląskie, trener: Chobot Agnieszka)
  8. Marek Paulina (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta, Plac Jana Pawła II 5, 63-700 Krotoszyn, woj. wielkopolskie, trener: Kowalska Ewa)
  9. Ratajczak Patrycja (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta, Plac Jana Pawła II 5, 63-700 Krotoszyn, woj. wielkopolskie, trener: Kowalska Ewa)
  10. Wysocki Karol (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej, Stary Brześć 14, 87-880 Brześć Kujawski, woj. kujawsko-pomorskie, trener: Mroczkowska Aleksandra)

Jednocześnie informujemy, że skontaktujemy się z finalistami telefonicznie w celu potwierdzenia przyjazdu.

Serdecznie gratulujemy! 🙂

Nauczyciele i szkoły

W październiku 2015 r. rozpoczęła się rekrutacja do ósmej edycji projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w  życiu osobistym”. Poniżej lista szkół i nauczycieli biorących udział w projekcie w roku szkolnym 2015/2016:

  1. Araszkiewicz Patryk, Technikum Zawodowe nr 4, Al. 3 Maja 1A, 70-214 Szczecin
  2. Arian Andrzej, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu, ul. I Dyw. T. Kościuszki 23, 11-500 Giżycko
  3. Bunalska Monika, Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petófi, ul. Sportowa 1, 14-100 Ostróda
  4. Chobot Agnieszka, Techniczne Zakłady Naukowe, Technikum nr 5, ul. Jasnogórska 84/90, 42-200 Częstochowa
  5. Domańska Ewa, I Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Jagiełły, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
  6. Drozd Justyna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. II Armii Wojska Polskiego, ul. Rzeszowska 10, 38-404 Krosno
  7. Dudek Lidia, Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi, os. Północ 37, 64-300 Nowy Tomyśl
  8. Fedec Małgorzata, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica, ul. Staszica 18, 89-100 Nakło n. Notecią
  9. Gajewska Maria, XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów, ul. Bałtycka 4, 10-136 Olsztyn
  10. Gomoracka Katarzyna, Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. Tadeusza Tańskiego, ul. Niedziałkowskiego 2, 76-200 Słupsk
  11. Hejna Ewa, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. K. Janczykowskiego, ul. Powstańców Warszawy 10, 22-100 Chełm
  12. Klonowska Hanna, Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego, ul. kard. Wyszyńskiego 2, 14-100 Ostróda
  13. Kowalska Ewa, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta, Plac Jana Pawła II 5, 63-700 Krotoszyn
  14. Krzeszowska Małgorzata, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego, ul. Słowackiego 21, 37-700 Przemyśl
  15. Maluśki Piotr, I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga, Al. Kościuszki 3, 64-000 Kościan
  16. Marchewka Jarosław, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, ul. Smoleńska 5/7, 80-058 Gdańsk
  17. Mroczkowska Aleksandra, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej, Stary Brześć 14, 87-880 Brześć Kujawski
  18. Oleszko Agnieszka, Zespół Szkół w Strzegomiu, ul. Krótka 6, 58-150 Strzegom
  19. Rakoczy Ewa, Zespół Szkół, Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie, 32-070 Czernichów 1
  20. Wądołowska Sylwia, Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6, ul. Kopernika 16, 18-400 Łomża
  21. Wolniewicz Joanna, Powiatowy Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych, ul. Świerczewskiego 76A, 66-200 Świebodzin
  22. Wolnik Anna, VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kusocińskiego, ul. 11 Listopada 4, 85-643 Bydgoszcz
  23. Zujewicz Renata, Zespół Szkół nr 2, ul. Szpakowa 1, 59-300 Lubin
  24. Szwedowska Maria, Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, ul. Kościelna 7, 87-320 Górzno

W VIII edycji udział wzięło 741 uczniów.

Partnerzy i Sponsorzy:

Fundacja im. Franciszka Stefczyka, której fundatorem jest Kasa Stefczyka (www.kasastefczyka.pl)

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (www.bik.pl)

SKOK Ubezpieczenia (www.skokubezpieczenia.pl)

Altus TFI S.A. (www.altustfi.pl)

Towarzystwo Finansowe SKOK S.A. (www.tfskok.pl)

Towarzystwo Zarządzające SKOK Sp. z o.o. S.K.A. (www.tzskokska.pl)

Kasa Unii Lubelskiej (www.kasaul.pl)

Bieszczadzka SKOK (www.bieszczadzkaskok.pl)

SKOK Mysłowice (www.skok-myslowice.pl)

SKOK im. St. Adamskiego (www.skokadamskiego.pl)

W szkołach na terenie Podlasia projekt realizowany jest przy współpracy z Fundacją Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” (www.kochampodlasie.pl)

stopka-maj-2016-r

 

W VIII edycji projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” udział wzięło 741 uczniów, 24 szkoły, 24 trenerów