Pogotowie dla zadłużonych
facebook
 • Baner SKEF
  W czerwcu obchodzimy 20-lecie działalności SKEF. Nasze cele od lat niezmienne: inicjowanie, prowadzenie i wspieranie działań na rzecz edukacji finansowej, pomoc zmagającym się z problemem nadmiernego zadłużenia, w szczególności składającym wnioski o upadłość konsumencką, edukacja finansowa, prowadzenie działalności charytatywnej.

  20 lat minęło jak jeden dzień! Film o działalności SKEF

  czytaj więcej
 • Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów
  Moja tragiczna historia zaczęła się w 2006 roku. Wtedy sprzedałam mieszkanie i kupiłam wymarzony dom. Na jego remont zaciągnęłam kredyt 150 tys. zł denominowany we frankach. Gdy moja firma upadła, zmuszona byłam sprzedać dom za 430 tys. zł, jednak po rozliczeniu się z bankiem okazało się, że nic z tej kwoty nie zostało. I tak zostałam bez mieszkania a z długami. Rozpacz.

  Wróciliście mi wiarę w ludzi, uwolniłam się z koszmaru długów

  czytaj więcej
 • Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych
  Innowacyjny program edukacji finansowej dla dzieci od I do III klasy szkoły podstawowej. Zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem w celu wdrożenia programu w Waszej Szkole.

  Myślę, decyduję, działam. Finanse dla najmłodszych

  czytaj więcej

Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym

 

 

 

 

Znamy finalistów konkursu „Żyj finansowo!” 2017 r.

Zgodnie z zapisami pkt 6.1 Regulaminu Konkursu „Żyj finansowo!” do finału zakwalifikowali się:

 1. Cwynar Kinga (I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Przemyślu, woj. podkarpackie, trener: Małgorzata Krzeszowska)
 2. Cybul Martyna (Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku, warmińsko-mazurskie, trener: Andrzej Arian)
 3. Kolska Weronika (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie, woj. wielkopolskie, trener: Ewa Kowalska)
 4. Humięcka Michalina (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu, woj. kujawsko-pomorskie, trener: Aleksandra Mroczkowska)
 5. Kordowska Sara (VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kusocińskiego w Bydgoszczy, woj. kujawsko-pomorskie, trener: Anna Wolnik)
 6. Kościółek Patrycja (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie, woj. wielkopolskie, trener: Ewa Kowalska)
 7. Krystek Marianna (I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie, woj. wielkopolskie, trener: Piotr Maluśki)
 8. Nieszporek Marcin (Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 5 w Częstochowie, woj. śląskie, trener: Agnieszka Chobot)
 9. Ryznar Daria (VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kusocińskiego w Bydgoszczy, woj. kujawsko-pomorskie, trener: Anna Wolnik)
 10. Ślimak Karolina (I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Przemyślu, woj. podkarpackie, trener: Małgorzata Krzeszowska)

Jednocześnie informujemy, że skontaktujemy się z finalistami telefonicznie w celu potwierdzenia przyjazdu.

Serdecznie gratulujemy! 🙂

 

O warsztatach w mediach

 

Konkurs „Żyj finansowo!”

Poniżej znajdziecie regulamin konkursu kierowanego wyłącznie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w IX edycji projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”.

Regulamin, formularz zgłoszeniowy, zgoda rodzica/opiekuna.

Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału. Na 10 najlepszych czeka dwudniowy pobyt w Warszawie, podczas którego będzie można wygrać:

 • tablet Samsung Galaxy + bon Sodexo o wartości 500 zł lub
 • aparat fotograficzny + bon Sodexo o wartości 400 zł lub
 • czytnik ebook + bon Sodexo o wartości 300 zł.

 

Żyj finansowo! w XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie

W ramach projektu „Żyj finansowo!”, który realizuje XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie, 5 stycznia br. miała miejsce wizyta pracownika Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego SKEF. Podczas krótkiej prezentacji młodzież zapoznała się z działalnością Stowarzyszenia, które w tym roku obchodzi swoje 20 urodziny.

prezentacja-2   wp_20170105_002   prezentacja-w-liceum-kazimierza-wlk

Z dużą uwagą licealiści przysłuchiwali się informacjom jak Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego SKEF wspierają i pomagają osobom, które wpadły w pułapkę zadłużenia, czy poszkodowanym przez instytucje finansowe. Duże wrażenie na słuchaczach robiły przytaczane przypadki klientów „wzięte z życia”, z którymi mieli do czynienia doradcy Ośrodków w ostatnim czasie. Przybliżono uczniom problematykę tzw. „Upadłości konsumenckiej” a także wyjaśniono, czym różnią się banki komercyjne od banków spółdzielczych i SKOK. Następne spotkanie poświęcone płatnościom mobilnym, zaplanowano pod koniec stycznia.

.

Pierwsze zajęcia – inauguracja w I Liceum Ogólnokształcącym w Pile. Relacja z Radia Eska Piła

16 listopada 2016 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej w Pile rozpoczęły się pierwsze zajęcia inaugurujące IX edycję projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”. Data ta nie jest przypadkowa. Dzień później, tj. 17 listopada po raz ósmy obchodzony był w Polsce jako Dzień bez Długu. Święto to zostało zainicjowane przez Grupę KRUK. Ma skłonić nas do przyjrzenia się naszym finansom osobistym, w tym zaplanowania wydatków świątecznych, a także spłacenia choćby drobnych pożyczek.

dsc05551-1   1   2

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Salach z Grupy KRUK oraz Panu Pawłowi Jarczakowi – dyrektorowi I LO za organizację i umożliwienie zorganizowania tego wydarzenia na terenie szkoły. Szczególne podziękowania kierujemy również do Pani Angeliki Zygmunt – nauczyciela podstaw przedsiębiorczości w pilskim liceum, a zarazem wieloletniego trenera projektu „Żyj finansowo!” – dziękujemy za dotychczasową współpracę oraz wielkie zaangażowanie zarówno w przygotowania do dnia inauguracji, jak i cały Pani wkład wniesiony w projekt. Dziękujemy.

Jak pierwsze zajęcia w Pile opisują media:

Tętno Regionu

faktypilskie.pl

dzienniknowy.pl

naszemiasto.pl – wielkopolskie

naszemiasto.pl – Piła

 

Szkolenie przygotowujące do IX edycji projektu

IX edycja projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” będzie wyjątkowa, ponieważ zostanie rozszerzona o dodatkowe 3 godziny lekcyjne. Dwie z nich dotyczyć będą tematyki związanej ze „ścieżką długu” – wierzycielami, firmami windykacyjnymi, przyczynami i konsekwencjami zadłużania oraz możliwościami wyjścia z długu. Trzecia zaś godzina będzie poświęcona Towarzystwom Ubezpieczeń Wzajemnych.

W związku z powyższym w dniu 4 listopada 2016 r. w Warszawie odbyło się szkolenie przygotowujące do IX edycji projektu, w którym wzięli udział trenerzy tegorocznej edycji projektu. Pani Aleksandra Juszczak – Manager ds. PR SKOK Ubezpieczenia opowiedziała o idei wzajemności na rynku finansowym na przykładzie Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych. Zaś Pani Agnieszka Salach – Starszy specjalista ds. PR Grupa KRUK wprowadziła uczestników w tematykę z zakresu długu, przedstawiając edukacyjną rolę Grupy KRUK w szerzeniu wiedzy na temat finansów i zadłużenia. Grupę KRUK reprezentował także Pan Bartłomiej Zawistowski – Doradca Terenowy, Kierownik Regionu Północ.

Poniżej krótka fotorelacja ze spotkania.

wp_20161104_15_48_32_pro   20161104_110553   20161104_110847

 

20161104_121453   20161104_121642   20161104_122006

 

Nauczyciele i szkoły

We wrześniu 2016 r. rozpoczęła się rekrutacja do dziewiątej edycji projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”. Poniżej lista szkół i nauczycieli biorących udział w projekcie w roku szkolnym 2016/2017:

 1. Araszkiewicz Patryk, Technikum Zawodowe nr 4, Al. 3 Maja 1A, 70-214 Szczecin
 2. Arian Andrzej, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu, ul. I Dyw. T. Kościuszki 23, 11-500 Giżycko
 3. Borkowska Małgorzata, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika, ul. Obrońców Pokoju 44, 82-300 Elbląg
 4. Bunalska Monika, Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petófi, ul. Sportowa 1, 14-100 Ostróda
 5. Chobot Agnieszka, Techniczne Zakłady Naukowe, Technikum nr 5, ul. Jasnogórska 84/90, 42-200 Częstochowa
 6. Drozd Justyna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. II Armii Wojska Polskiego, ul. Rzeszowska 10, 38-404 Krosno
 7. Dudek Lidia, Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi, os. Północ 37, 64-300 Nowy Tomyśl
 8. Gajewska Maria, XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów, ul. Bałtycka 4, 10-136 Olsztyn
 9. Kowalska Ewa, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta, Plac Jana Pawła II 5, 63-700 Krotoszyn
 10. Krzeszowska Małgorzata, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego, ul. Słowackiego 21, 37-700 Przemyśl
 11. Maj Ireneusz, I Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego, ul. Kraszewskiego 1, 21-500 Biała Podlaska
 12. Maluśki Piotr, I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga, Al. Kościuszki 3, 64-000 Kościan
 13. Marchewka Jarosław, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, ul. Smoleńska 5/7, 80-058 Gdańsk
 14. Mroczkowska Aleksandra, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej, Stary Brześć 14, 87-880 Brześć Kujawski
 15. Oleszko Agnieszka, Zespół Szkół w Strzegomiu, ul. Krótka 6, 58-150 Strzegom
 16. Stanisławska Bożena, XLIII Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego, ul. Gandhiego 13, 02-645 Warszawa
 17. Trzcińska Beata, II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja, Al. Wyzwolenia 34, 58-300 Wałbrzych
 18. Urban Andrzej, Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego, pl. Orląt Lwowskich 2a, 53-605 Wrocław
 19. Wolniewicz Joanna, Powiatowy Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych, ul. Świerczewskiego 76A, 66-200 Świebodzin
 20. Wolnik Anna, VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kusocińskiego, ul. 11 Listopada 4, 85-643 Bydgoszcz
 21. Zygmunt Angelika, I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. W. Pola 11, 64-920 Piła

W IX edycji udział weźmie 606 uczniów.

 

Partnerzy i Sponsorzy:

Fundacja im. Franciszka Stefczyka, której fundatorem jest Kasa Stefczyka (www.kasastefczyka.pl)

Grupa KRUK (www.kruk.eu)

SKOK Ubezpieczenia (www.skokubezpieczenia.pl)

Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych (www.fwuw.pl)

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (www.bik.pl)

W szkołach na terenie Podlasia projekt realizowany jest przy współpracy z Fundacją Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” (www.kochampodlasie.pl)

skef_stopka_2016